Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa stretol s predstaviteľmi Slovenskej advokátskej komory na čele s jej predsedom Tomášom Borecom, aby analyzovali situáciu v slovenskej justícii.
Opoziční a koaliční sudcovia
Ivan Gašparovič konštatoval, že slovenská justícia sa spolitizovala pod vplyvom médií ako aj pod vplyvom niektorých politických rozhodnutí. „Justíciu dnes rozdelili na sudcov opozičných a sudcov koaličných," dodal prezident. Tomáš Borec reagoval slovami, že „deficit vážnosti justície v spoločnosti je veľkým problémom, ktorý pociťujeme aj my, advokáti."
Predĺženie koncipientskej praxe na päť rokov
Za ostatných dvadsať rokov sa počet členov Slovenskej advokátskej komory zvýšil z 260 na súčasných 5000. Ako uviedol predseda Slovenskej advokátskej komory, uvažujú o legislatívnom zámere, ktorý by limitoval počet koncipientov na maximálny počet troch, pripadajúcich na jedného advokáta. Situácia koncipientov totiž začína byť neúnosná; ich počet presahuje možnosti ich umiestnenia na pracovnom trhu. Rovnako by prispelo ku skvalitneniu koncipientov aj predĺženie koncipientskej praxe z troch na päť rokov.
Predstavitelia Slovenskej advokátskej komory na stretnutí s prezidentom konštatovali, že za najväčšie problémy slovenskej justície považujú skutočnosť, že súdne rozhodnutia nie sú predvídateľné a chýba im zjednocovanie vyššou inštanciou. „Platí, že čím sú rozhodnutia súdov neprehľadnejšie, tým vyššia je súdivosť obyvateľstva," uviedol predseda Slovenskej advokátskej komory Borec.
Odborné služby aj pre sociálne odkázaných
Prezident sa na stretnutí informoval, ako sú advokáti pripravení na poskytovanie bezplatnej právnej pomoci, ktorú poskytujú od 1. januára ľuďom v materiálnej núdzi v dvanástich Centrách právnej pomoci. Predseda Slovenskej advokátskej komory Tomáš Borec skonštatoval, že takéto správanie advokátskeho stavu patrí k budovaniu reputácie, noblesy a pocitu hrdosti na profesiu advokáta - advokáta, ktorý v rámci spoločnosti poskytuje odborné služby aj klientom, ktorí patria do skupiny sociálne odkázaných a nízkopríjmových občanov. Advokáti chcú byt podľa Boreca dobrými reprezentantmi práv občanov a vytvoriť si tak rešpekt v očiach verejnosti.
Žitňanská vs. Harabin
Ivan Gašparovič na stretnutí s predstaviteľmi Slovenskej advokátskej komory uviedol, že za prioritu justície považuje jej nezávislosť; dodal, že „sudcovia sú závislí na ústave, na zákonoch a občanovi." Za problematické prezident označil aj nie najlepšie medziľudské vzťahy medzi ministerkou spravodlivosti Žitňanskou a predsedom Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady Harabinom.
Slovenská advokátska komora považuje za chybu aj zrušenie inštitútu justičného čakateľa, ktoré kritizoval aj prezident Ivan Gašparovič.
Predstavitelia Slovenskej advokátskej komory ponúkli svoje odborné kapacity v prípade záujmu kancelárie prezidenta SR a rovnako aj hlava štátu je pripravená konzultovať s advokátmi ich prípadné návrhy.
Zdroj: www.prezident.sk
Ilustračné foto: www.prezident.sk
Súvisiace články
- Ladislav Tichý: Prokuratúra potrebuje zmeny
- NÁZOR: Čo priniesla novela infozákona
- Voľba členov súdnej rady opäť prešla
- Harabin: Žitňanská znefunkčnila disciplinárny súd
- Združenie sudcov Slovenska vyzýva politikov
- J. Čentéš podal ústavnú sťažnosť pre nečinnosť prezidenta
- LIPŠIC: Prezident by mal Čentéša vymenovať do funkcie GP
- Združenie Sudcovia "Za otvorenú justíciu" začalo činnosť
- Prezident kritizuje retroaktivitu zákona
- Od januára zmeny v prospech slušných podnikateľov
- Prezidentovi sa nepáči novela zákona o cestnej premávke
- Prezident nepodpísal tlačový zákon ani zmeny v prokuratúre
- Slovenská advokátska komora
- Advokáciu si uctili šachovým turnajom
- Tenisový turnaj advokátov
- Stanovisko SAK k úmrtiu bývalého člena predsedníctva
- Slovenské dni práva 2011
- Vyjadrenie SAK k mafiánskym zoznamom
- Slovenská advokátska komora bude spolupracovať s Justičnou akadémiou