Utorok, 28. máj 2024 | meniny má Viliam , zajtra Vilma
Deň Amnesty International
Predplatné
Utorok, 28. máj 2024 | meniny má Viliam , zajtra Vilma
Deň Amnesty International
TlačPoštaZväčšiZmenši

Macejková: Vyjadrenia Harabina hraničia s osobnými urážkami sudcov ústavného súdu

najpravo.sk • 26.4. 2013, 08:08

Predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivetta Macejková sa ohradzuje proti výrokom predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefana Harabina, preto vydala nasledovné vyjadrenie, ktoré vám prinášame v plnom znení:

„V uplynulých týždňoch a v týchto dňoch sa vo viacerých elektronických a printových médiách objavili výroky predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (ďalej aj „najvyšší súd") Štefana Harabina na adresu Ústavného súdu Slovenskej republiky (ďalej aj „ústavný súd") ako inštitúcie, ako aj na adresu jednotlivých sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky.

V dňoch 21. februára 2013 a 11. marca 2013 v relácii „Téma dňa" televízie TA3, kde bol predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin hosťom, okrem iného v súvislosti s rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva (sťažnosť č. 58688/11 z 22. decembra 2012 prípad Harabin proti Slovenskej republike) odzneli „výhrady" voči trom sudcom Ústavného súdu Slovenskej republiky.

Dňa 24. apríla 2013 v spravodajskej relácii Rádia Slovensko odznelo vyjadrenie Štefana Harabina o tom, že niektorí sudcovia ústavného súdu plnia politickú objednávku..

Dňa 25. apríla 2013 v denníku SME v článku „Na Ústavnom súde sú družstevníci" predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin naznačil, ako by podľa neho mohlo vyzerať riešenie „patovej situácie na Ústavnom súde".

Predseda najvyššieho súdu ani jedno z týchto vyjadrení nepodoprel faktami, ale osobnými útokmi na sudcov ústavného súdu.

Predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin sa, či už priamo ako hosť v diskusných reláciách, alebo nepriamo v printových aj elektronických médiách, vyslovil na adresu ústavného súdu a jeho sudcov spôsobom, ktorý nemožno považovať za odborný názor na často diskutované témy týkajúce sa rozhodovacej činnosti ústavného súdu. Jeho vyjadrenia hraničia s osobnými urážkami sudcov ústavného súdu a dehonestáciou ústavného súdu ako inštitúcie, čo považujem za nenáležité a nezodpovedajúce realite. Na ústavný súd sa obracia množstvo fyzických a právnických osôb, ako aj verejné orgány. Svedčí o tom každoročný nárast počtu návrhov a sťažností. Od 1. januára 2013 do dnešného dňa bolo ústavnému súdu doručených 14 668 podaní.

Ako predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky sa ohradzujem proti spôsobu a forme, ktorú Štefan Harabin zvolil na prezentovanie svojich názorov. Poukazujem hlavne na spôsob, akým sa predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky vyjadruje o sudcoch ústavného súdu, a tým aj o ústavnom súde ako inštitúcii.

Nespochybňujem právo Štefana Harabina na slobodu prejavu, a to ani v prípade, ak by sa jeho uplatnenie týkalo prezentácie kritických stanovísk na adresu rozhodovacej činnosti ústavného súdu. Avšak ak rešpektovanie povinnosti a zodpovednosti spojenej s uplatňovaním práva na slobodu prejavu možno požadovať od novinárov alebo iných členov širokej verejnosti, tým skôr ho možno očakávať od jedného z popredných reprezentantov súdnej moci, ktorý sa už len z titulu funkcie sudcu musí zdržať všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov, z čoho nepochybne vyplýva aj povinnosť zachovávať v rámci svojich vyjadrení zdržanlivosť v záujme zachovania autority súdnej moci.

JUDr. Ivetta Macejková, PhD., predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky"

Zdroj: portal.concourt.sk
Ilustračné foto: najprávo.sk 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1838
Súvisiace články

Nový príspevok

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: