TlačPoštaZväčšiZmenši

Mediácia v rezorte zdravotníctva, jej možnosti, využitie a dohody

4.12. 2011, 09:14 |  Martin Dubníček

S napätím a nádejou som tak ako obyvatelia na celom Slovensku sledoval udalosti v rezorte zdravotníctva. Nie len ako občan, ktorý deň čo deň, minútu čo minútu môže byť v situácii, kedy bude odkázaný na pomoc lekárov a sestričiek, ale aj ako zdravotník a hlavne ako profesionálny mediátor. Možno dnes keď lekári a vláda SR dospeli k dohode by som k počítaču nezasadol a nepísal, avšak ma k tomu donútili dva dôvody. Prvým dôvodom je podeliť sa s názorom na situáciu, ktorá vznikla v rezorte, druhým je článok ktorý vyšiel v denníku SME Mediátor šancu v dohodu s lekármi už nevidí.

Nie nejdem tento článok hodnotiť a ani kritizovať. Čitatelia si urobili názor sami. Účelom môjho článku je poukázať na správnu pozíciu mediátora v tomto druhu konfliktov, ako aj možnosti a spôsoby akým mediáciu a mediátora možno použiť nie len v týchto situáciách.

V prvom rade sa chcem ako mediátor poďakovať a gratulovať obom stranám, ako aj zúčastneným v konflikte zdravotníctva k dohode. O dohode nemožno mať pochybnosť, pretože situácia bola vážna a podľa môjho názoru obe strany si uvedomovali, že iné ako dohoda nemôže pomôcť. Rovnako musím na základe informácií, ktorými disponujem vyzdvihnúť skutočnosť, že sa pokúšali o dohodu do poslednej chvíle vlastnými silami. Potešiteľnou skutočnosťou ostáva, že aj vďaka zaslaniu ponuky zo strany centra (pre LOZ a Slovenskú komoru lekárov) na riešenie sporu mediáciou, ako aj v ostatnom čase intenzívnejšej osvete boli oslovení mediátori a mali ich v takpovediac strany sporu v zálohe. Tí boli pripravení v tíme okamžite do celej situácie vstúpiť a použiť nie len skúsenosti, ale aj riadne využiť celú škálu mediačných techník na riešenie tak závažného sporu akým bol problém v rezorte zdravotníctva.

Čo to v praxi znamená?

Je nutné povedať, že konflikt je v samotnej podstate dobrá vec. Je signálom, že niečo nie je v poriadku a signálom iniciatívy niečo zmeniť. Záleží však na mnohých okolnostiach či konflikt je deštruktívny, alebo konštruktívny. V tomto prípade intenzívne zlyhávala komunikácia, snáď podcenenie skutočných rizík atď. Neprislúcha mi ako mediátorovi hodnotiť tieto skutočnosti. Uvádzam ich len ako úvod do možných riešení, dnes už teoretických a možno ako východiská pre budúcnosť. Mojou úlohou je ostať nestranný, nezaujatý, nehodnotiť, ale vytvoriť s kolegami priestor pre čo najširšie pole možností dohody.

Pokiaľ sú v nevyrovnanej pozícii obe strany, komunikácia sa ťažko udržuje v rovine bez emócií, orientovaná na podstatu sporu. Zdá sa, že niektorá strana sa nechce dohodnúť, nemá záujem na dohode, atď. V takýchto prípadoch je možné použiť pri mediačnom konaní jednu zo základných konfigurácii riešenia sporu a to je oddelená forma mediácie. Táto konfigurácia pri použití viacerých mediátorov (tzv. komediátorov) umožní naorientovať bez ovplyvnenia druhou stranou účastníka konania na samotnú podstatu sporu. Rovnako umožní motivovať jednu aj druhú stranu, aby sa sústredili len na spor a ostatné nepodstatné aby išlo do úzadia. Znížia sa emócie, vyrovnáva sa pozícia medzi oboma stranami, pripravujú sa obe strany na spoločnú konfiguráciu mediačného procesu. Sú rovnako intenzívne motivovaní ku konštruktívnej komunikácii. Po tejto časti je možné pristúpiť k spoločnej forme mediácie za jedným mediačným stolom. Tu je potom možné z už vytvoreného základu tvoriť finálnu mediačnú dohodu. V celom procese je samozrejme možné použiť aj prvky negociácie (vyjednávania), avšak prioritou je, aby mediátor ostával v pozícii neutrálneho člena vedúceho strany sporu k dohode.

V prípade zdravotníckej krízy bolo možné mediáciu použiť podľa môjho názoru v ktorejkoľvek fáze rokovaní, a samozrejme úplnou výhodou by bolo zákonom stanovenou formou, čiže dohodou oboch strán, že spor idú riešiť formou mediácie. Tá by bola uložená do centrálneho notárskeho registra a výsledkom mediačného konania by nebolo memorandum, ale záverečná mediačná dohoda o vyriešenom spore. Dohoda o riešení sporu mediáciou by stanovila definitívne nastavenie oboch strán k dohode, čím by sa pravdepodobne zažehnali emócie a občanom by sa dalo jasne najavo, že problém je riešený. Ak sa záverečná mediačná dohoda uzatvorí podľa zákona o mediácii, je platná a záväzná pre obe strany a tie sa majú podľa nej riadiť.

Mediáciu je možné v rámci rezortu použiť nie len v tejto forme, ale aj ako starostlivosť a servis pre zamestnancov. Je možné riešiť a pomôcť aj v súkromných problémoch zamestnancov a netýka sa to len rezortu zdravotníctva.

Zo skúseností zo zahraničia vieme, že v takýchto situáciách, kedy už len hrozí konflikt a spor, povoláva sa mediátor. Dôvodom je, že nie je záujmom dôjsť až do podobných rozmerov. V zahraničí tento spôsob a servis pre zamestnanca je normálny, je podporované riešenie sporov touto cestou a ja pevne verím, že aj Slovensko raz dôjde do doby, kedy toto bude u nás pravidlom a nie výnimkou.

Mgr. Martin Dubníček
riaditeľ Mediačno konzultačného centra SOVA
MKC SOVA pristupujúci člen WMF / World Mediation Forum/  a EMNI / European Mediation Network Initiative/
podpredseda prípravného výboru medzinárodnej konferencia EMNI 2012 Bratislava SR

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 848
FacebookVybrali SMETwitterDeliciousLinkedIn

NOVÝ PRÍSPEVOK

 
taká otázka

Dobrý deň prajem, ako sledujem už týždeň tému mediácia, ktorá sa tu rozoberá, nedá mi, aby som sa neopýtal jednu otázku. Je mediácia naozaj lacnejšia ako súd? Koľko má taký mediátor hodinovú sadzbu, keď by mala niekedy do úvahy prichádzať aj oddelená mediácia ako aj spolupráca ďalšieho mediátora? Ak idem na súd s konaním o neplatnosť právneho úkonu (napríklad), tak platím 99,50. Ak netreba zložité dokazovanie za účasti znalca, prípadne tam nie je odvolanie či dovolanie tak je to strop. Ale zoberme priemerne tak jedno odvolanie do právoplatného skončenia, takže 199 eur. Alebo máme obchodný spor o zaplatenie faktúry vo výške 500 eur, kde je súdny poplatok 30 eur. Bude v takom spore ochotný mediátor urobiť tri sedenia a prípadne oddelenú mediáciu za cenu nižšiu? A bude táto cena nižšia aj po vložení dohody o mediácii sporu do notárskeho registra, overení podpisov ako aj následného spísania mediačnej dohody do formy not. zápisnice, aby bola exekučným titulom, rovnako ako súdne rozhodnutie, napríklad platobný rozkaz? Ďakujem za odpoveď.

 
Andrej | 05.12.2011 08:15

Najbližšie semináreZobraziť všetky semináre

2. ODBORNÁ KONFERENCIA K PRACOVNÉMU PRÁVU (Seminár)

Jedinečné podujatie svojho druhu, na ktorom sa špičkoví odborníci z ČR a SR podelia o svoje ...

Zobraziť všetky Nové v judikatúre

Vyjadrenie k odvolaniu proti nemeritórnemu rozhodnutiu; Nepredloženie vyjadrenia odvolaciemu súdu

Civilný sporový poriadok inštruuje, že pokiaľ odvolanie smeruje proti rozhodnutiu, ktoré nie je rozhodnutím vo veci samej, súd na vyjadrenie k ...

Subsidiarita neodkladných opatrení

Subsidiarita nariadenia neodkladných opatrení podľa § 324 ods. 3 CSP je síce výslovne upravená len vo vzťahu k zabezpečovaciemu opatreniu, ...

Strata účinnosti úpravy obsiahnutej v rozsudku o úprave práv a povinností k maloletému dieťaťu

Úprava obsiahnutá v rozsudku o úprave práv a povinností k maloletému dieťaťu stratí účinnosť právoplatnosťou výrokov týkajúcich sa ...

Preposielanie vyjadrenia k dovolaniu dovolateľovi

Právam sporovej strany na kontradiktórne konanie a rovnosť v konaní koreluje povinnosť súdu zabezpečiť ich uplatnenie okrem iného aj ...

Zobraziť všetky Nové pracovné ponuky

Ponúkam

Právnik

Pridajte sa k nám a staňte sa súčasťou kreatívneho tímu, v ktorom budete mať možnosť svojimi výstupmi  podporiť ...

Zaujímavé odkazy

Hľadanie poisťovateľa podľa EČVhttps://ws.skp.sk/pvia/poistovatel.xhtml?lang=sk

S nárokom na poistné plnenie sa obráťte na zobrazeného poisťovateľa

Zistenie platnosti technickej a emisnej kontroly podľa evid. čísla vozidlahttps://www.stkonline.sk/overenie-stk

Overenie termínu platnosti technickej a emisnej kontroly zdarma

Konkurzy a reštrukturalizáciehttps://ru.justice.sk/ru-verejnost-web/pages/searchKonanie.xhtml?query=

Zoznam konkurzov a reštrukturalizácií

Katastrálna mapahttps://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster/?bm=zbgis&z=8&c=19.530000,48.800000#

Zistenie vlastníka nehnuteľnosti klikom na mape.

Online zmluvyhttp://www.onlinezmluvy.sk/

Vzory zmlúv a všetko k nim na jednom mieste.

Digitálna parlamentná knižnicahttp://www.nrsr.sk/dl/

Spoločná česko-slovenská digitálna parlamentná knižnica je elektronická forma úplných ...

Registre

Vyhľadávanie v Obchodnom vestníkuhttps://www.justice.gov.sk/PortalApp/ObchodnyVestnik/Formular/FormulareZverejnene.aspx

Vyhľadávanie v Obchodnom vestníku

Notársky centrálny register záložných právhttp://www.notar.sk/%C3%9Avod/Not%C3%A1rskecentr%C3%A1lneregistre/Z%C3%A1lo%C5%BEn%C3%A9pr%C3%A1va.aspx

Vyhľadajte si záložcu, veriteľa alebo záloh v Notárskom centrálnom registri záložných ...

Štatistický register organizáciíhttp://slovak.statistics.sk/wps/portal/ext/Databases/register_organizacii/!ut/p/b1/jY_BDoIwEEQ_qYMtFo-LkVJDGosWoRfTgzEYAQ_G7xeJV9G9TfLeTJZ5VjPfh2d7CY926MPtnf3yRNbafVFVUNUig-aRgnEOyOQINCOAL0eYfCt1kqYRITHlBvpAO1VuRQQRf_wZ4K_9taJcyAJIChVDU-7KleUcxH_5R-YnZK5hAmZeNPnQndm9c67GVbwAlOWrBg!!/dl4/d5/L2dJQSEvUUt3QS80SmtFL1o2X1ZMUDhCQjFBMDgxVjcwSUZTUTRRVU0xR1E1/

Register obsahuje registračné údaje o ekonomických subjektoch a vedie ho Štatistický úrad SR.

Obchodný registerhttp://www.orsr.sk/

Obchodný register je verejný zoznam, do ktorého sa zapisujú zákonom stanovené údaje ...

Živnostenský registerhttp://www.zrsr.sk/

Živnostenský register tvorí súbor určených údajov o podnikateľoch. Údaje do registra ...

Register stratených a odcudzených dokladovhttp://www.minv.sk/?stratene-a-odcudzene-doklady

Overte si, či sa vám niekto nepreukázal strateným alebo odcudzeným dokladom inej osoby.

Čítali sme

Zákon rozlišuje núdzový a výnimočný stavhttps://www.teraz.sk/slovensko/zakon-rozlisuje-nudzovy-a-vynimocn/470441-clanok.html

Výnimočný stav môže byť najdlhšie vyhlásený na 60 dní, možno ho predĺžiť najviac o 30 ...

Centrum právnej pomoci už bude fungovať v takmer bežnom režimehttps://www.teraz.sk/slovensko/centrum-pravnej-pomoci-uz-bude-fungova/470399-clanok.html

Vo väčších kanceláriách v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline, Nitre a Prešove ...

Právnici: Je na mieste zrušiť zákaz zhromažďovania, urobiť to má vládahttps://www.teraz.sk/slovensko/pravnici-je-na-mieste-zrusit-zakaz/470308-clanok.html

Právnici vysvetlili, že zákaz zhromažďovania sa neplatil len počas Veľkej noci, vzhľadom na ...

Slovenské súdy začnú fungovať ako pred koronakrízou, ak dodržia epidemiologické opatreniahttps://www.webnoviny.sk/slovenske-sudy-zacnu-fungovat-ako-pred-koronakrizou-ak-dodrzia-epidemiologicke-opatrenia/

Všetky súdy na Slovensku budú od 1. júna fungovať v režime ako pred koronakrízou.

Plénum má rokovať o voľbe generálneho prokurátorahttps://www.teraz.sk/slovensko/plenum-ma-rokovat-o-volbe-generalne/470175-clanok.html

Novelu zákona o prokuratúre a o rokovacom poriadku NR SR predložili do parlamentu koaliční ...

M. Krajčí pripravuje zákon pre lekárov, ktorí pracovali počas pandémiehttps://www.teraz.sk/slovensko/m-krajci-pripravuje-s-mf-sr-zakon-pr/470179-clanok.html

Konkrétne počty lekárov, ktorí si svoju prácu počas pandémie neplnili, však šéf rezortu ...

Nové časopisy

Súkromné právo 2/2020

Súkromné právo 2/2020

Recenzovaný časopis zameraný na otázky aplikačnej praxe.

Justičná revue 3/2020

Justičná revue 3/2020

Časopis pre právnu prax, ktorý vydáva Ministerstvo spravodlivosti SR

Verejné obstarávanie - právo a prax 2/2020

Verejné obstarávanie - právo a prax 2/2020

Dvojmesačník plný odborných informácií monitoruje aktuálne dianie v oblasti verejného ...

Verejné obstarávanie - právo a prax 1/2020

Verejné obstarávanie - právo a prax 1/2020

Dvojmesačník plný odborných informácií monitoruje aktuálne dianie v oblasti verejného ...

Právny obzor 2/2020

Právny obzor 2/2020

Právny obzor je teoretický časopis pre otázky štátu a práva.

Právny obzor 1/2020

Právny obzor 1/2020

Právny obzor je teoretický časopis pre otázky štátu a práva.

PoUtStŠtPiSoNe
: