Generálny prokurátor Slovenskej republiky vyhlásil výberové konanie na obsadenie funkcie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry.
Kto sa môže zúčastniť výberového konania?
Do výberového konania sa môže prihlásiť
- a) prokurátor Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky,
- b) prokurátor inej prokuratúry, ktorý spĺňa podmienky na preloženie na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky ustanovené v § 10 ods. 6 zákona č. 154/2001 Z. z. v znení zákona č. 458/2003 Z. z.,
- c) štátny občan Slovenskej republiky, ktorý spĺňa podmienky na vymenovanie do funkcie prokurátora ustanovené v § 6 zákona č. 154/2001 Z. z. – t. j. v deň vymenovania dosiahne vek najmenej 25 rokov, má vysokoškolské právnické vzdelanie, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonný a jeho morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu prokurátora bude riadne vykonávať, ovláda štátny jazyk, má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, nie je členom politickej strany ani politického hnutia, zložil odbornú justičnú skúšku (za odbornú justičnú skúšku sa považuje aj advokátska skúška a notárska skúška; generálny prokurátor môže uznať za odbornú justičnú skúšku aj inú odbornú právnickú skúšku; generálny prokurátor môže výnimočne odpustiť vykonanie odbornej justičnej skúšky uchádzačovi, ktorý je preukázateľne vedeckou alebo inou významnou osobnosťou v odbore práva, ak je najmenej 20 rokov činný v právnickom povolaní), súhlasí s vymenovaním do funkcie prokurátora na určenú prokuratúru.
Termín na podávanie prihlášok
Prihlášku do výberového konania a požadované doklady je potrebné podať v termíne: do 30. apríla 2012 na adresu: Generálna prokuratúra Slovenskej republiky, osobný úrad, Štúrova 2, 812 85 Bratislava s označením „Výberové konanie na ÚŠP".
Bližšie informácie
Zoznam požadovaných dokladov, ktoré je potrebné podať spolu s prihláškou si môžete pozrieť na internetovej stránke Generálnej prokuratúry SR.
Aká je právomoc Úradu špeciálnej prokuratúry?
Úrad špeciálnej prokuratúry vykonáva dozor nad zachovávaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní, trestne stíha osoby podozrivé zo spáchania trestných činov a uplatňuje oprávnenia prokurátora v konaní pred súdom, a to vo veciach, ktoré patria do právomoci Špecializovaného trestného súdu (napríklad trestné činy úkladnej vraždy, trestné činy prijímania úplatku, trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné – viď § 14 Trestného poriadku).
Ilustračné foto: stock.xchng
Súvisiace články
- Výkonnosť slovenských prokuratúr
- V Bratislave už na vybavenie výpisu z registra trestov netreba kolky
- Možnosť stíhania prezidenta SR v kauze nevymenovania Generálneho prokurátora SR
- GP nepodá návrh na rozpustenie strany 99%
- Komisia pre vydávanie stanovísk
- Zrušenie rozhodnutia vyšetrovateľa nie je nič výnimočné
- Generálna prokuratúra využíva právo na opravu
- NÁZOR: Zrušme info zákon, v podstate je zbytočný
- Nad možnosťou prokurátora využiť zásadu „in dubio pro reo"
- Oficiálne stanovisko GP ku kauze Gorila
- Neoprávnosť zásahu a objektívna spôsobilosť privodiť ujmu
- Za Cervanovú dostala STV mastnú pokutu
- Generálna prokuratúra vs. TV Markíza
- Ladislav Tichý: Prokuratúra potrebuje zmeny
- Generálna prokuratúra sa vyjadrila k únikom informácií z polície
- Generálna prokuratúra upozorňuje
- Busta Ferdinanda Ďurčanského v Rajci
- Uskutoční sa tretí ročník Memoriálu Milana Hanzela
- Úrad špeciálnej prokuratúry
- Polícia odhaľuje korupciu v radoch prokurátorov
- 371/2004 Z. z.
- 36/2005 Z. z.
- Prokuratúra