V Bratislave sa v dňoch 2. a 3. mája konalo medzinárodné stretnutie, ktorého témou bolo alternatívne riešenie sporov prostredníctvom internetu. O možnosti riešenia sporov on-line rokovali delegáti Komisie OSN pre Obchodné právo (UNCITRAL) z USA, Južnej Kórey, Japonska, Chorvátska, Kolumbie, Českej republiky a Slovenska.
Riešenie sporov prostredníctvom internetu (Online Dispute Resolution, ODR) má mnohé výhody, najmä v podobe šetrenia času a nákladov – keď sa sporové strany nemusia presúvať na miesto rozhodovania, ale rozhodovanie prebieha na predpísaných formulároch on-line. Ďalšou výhodou potenciálneho využívania mimosúdneho riešenia sporov je aj odbremeňovanie všeobecných súdov. Všeobecne sa v kontexte ODR hovorí najmä o riešení sporov z elektronických nákupov, pri ktorých zatiaľ neexistuje cenovo dostupný medzinárodný systém.
„Ide o náročnú odbornú tému, ktorú treba veľmi citlivo zvažovať v kontexte ochrany spotrebiteľa. Pre určité typy najmä drobných sporov by však táto metóda bola nepochybne prínosom," povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.
S témou riešenia sporov on-line úzko súvisí aj európska legislatíva prijatá iba pred niekoľkými dňami. Ide konkrétne o nariadenie o riešení spotrebiteľských sporov on-line a smernicu o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov. Nariadenie presne vymedzuje podmienky, za ktorých je možné mimosúdne rozhodovať spory medzi spotrebiteľom a dodávateľom on-line spôsobom. Aj na Slovensku sa vzhľadom na našu prepojenosť s európskou legislatívou v budúcnosti plánuje možnosť on-line riešenia sporov, avšak s dôrazom na vysokú ochranu spotrebiteľa.
Neformálne stretnutie na úrovni vysokých expertov na problematiku alternatívneho riešenia sporov má význam aj z pohľadu pripravovanej novely zákona o rozhodcovskom konaní, ktorá sa v súčasnosti dokončuje na ministerstve spravodlivosti. Súčasné znenie zákona, ako aj pripravovaná novela, je založená na existujúcich medzinárodných právnych nástrojoch, ktorými je SR viazaná (New Yorský dohovor o rozhodcovskom konaní), ako aj právom Európskej únie.
Zdroj: MS SR
Ilustračné foto: sxc.hu
Súvisiace články
- Internet a základní práva: Má poskytovatel internetového připojení povinnost blokovat nezákonné stahování obsahu?
- Kto asi dostane váš súdny spor na stôl
- Čo by mohlo reálne pomôcť justícii alebo pomenovali sme to pravým menom
- Quo vadis právnické vzdelávanie?
- Slovensko školí brazílskych sudcov
- Kedy možno vianočné darčeky vrátiť do obchodu?
- NÁZOR: Sudcovia, neignorujte procesné právo žalobcov na skrátené rozsudky
- Nárast porušovania práv duševného vlastníctva v prostredí internetu je alarmujúci
- Česi skúšajú elektronický monitoring odsúdených
- PAVEL ROHÁRIK: Optimálne by bolo, keby sa sudca venoval len tejto špecializovanej agende
- MICHAEL BOGDAN: Súdny dvor EÚ ma viackrát prekvapil
- Plánuje sa zriadiť Register fyzických osôb
- Lacnejší ako "O2", voňavejší ako "L'Oréal", lepší ako "Ryanair"
- Týždeň práva duševného vlastníctva na portáli najprávo.sk
- Právo byť zabudnutý
- Duševné vlastníctvo a IT právo v otázkach a odpovediach
- Protimonopolný úrad SR nevidí v konaní Finančného riaditeľstva SR porušenie zákona
- Na súdoch sa urobil krok vpred k informačnej spoločnosti
- Porušovanie sieťovej neutrality v spore Antik v. UPC