Od vyhlásenia rozsudku Van Gend & Loos v roku 1963 sa môžu jednotlivci priamo dovolávať práva Únie pred vnútroštátnymi orgánmi a súdmi. Dňa 5. februára 1963 vyhlásil Súdny dvor rozsudok Van Gend & Loos, ktorý bol odpoveďou na prejudiciálnu otázku položenú holandským súdom Tariefcommissie. Tento súd mal rozhodnúť spor medzi holandskou prepravnou spoločnosťou Van Gend & Loos a holandskou daňovou správou týkajúci sa cla, ktoré bola táto spoločnosť povinná uhradiť za dovoz tovaru z Nemecka do Holandska. Prepravná spoločnosť tvrdila, že použitá colná sadzba je v rozpore s pravidlom Zmluvy o EHS, ktoré členským štátom zakazovalo zvyšovať clo vo svojich vzájomných obchodných vzťahoch. Daňová správa sa naopak domnievala, že spoločnosť sa tohto pravidla nemôže dovolávať z dôvodu, že toto pravidlo zakladá povinnosť iba voči ostatným členským štátom.
Súdny dvor svojím rozsudkom stanovil jednu zo základných zásad práva Európskej únie: priamy účinok. Podľa tejto zásady právo Únie nezakladá iba vzájomné povinnosti medzi členskými štátmi, ale aj bezprostredné účinky v prospech občanov a podnikov tým, že im priznáva individuálne práva, ktoré musia vnútroštátne orgány a súdy chrániť.
Dňa 13. mája 2013 sa na Súdnom dvore uskutočnila konferencia s cieľom pripomenúť si vyhlásenie tohto rozsudku. V rámci tejto konferencie, ktorá bola sprístupnená zástupcom právnických profesií a akademickej obce prostredníctvom on-line registrácie, účastníci diskutovali o obsahu rozsudku, jeho vplyve a perspektíve tejto judikatúry. V rovnakom duchu otvorenia sa vonkajšiemu právnickému svetu, akým sa nedávno vyznačovalo dielo vydané Súdnym dvorom pri príležitosti jeho 60. výročia v decembri 2012, boli diskusie na konferencii uvedené viacerými vstupmi osobností z prostredia mimo Súdneho dvora.
Prvýkrát mohla verejnosť v histórii inštitúcie sledovať diskusie naživo na stránke Súdneho dvora (www.curia.europa.eu), čo svedčí o jedinečnej povahe tejto udalosti a zdôrazňuje význam zásady priameho účinku pre každého občana a podnik Únie.
Zdroj: Tlačové komuniké SDEÚ
Ilustračné foto: sxc.hu
Súvisiace články
- Cesta Turecka do Európskej únie
- Európska únia a integrácia štátu do tohto spoločenstva
- 2013: Európsky rok občanov
- Test: Európska únia - základy
- Rozšírenie pôsobnosti nariadení na štáty mimo EÚ
- Európska komisia chce vzdelávať právnikov z praxe
- Zmluvné pokuty v zmluvách s mobilnými operátormi
- Plán politiky EÚ v oblasti trestného práva
- Bezplatné právne poradenstvo o práve EÚ
- Test: Európska únia
- Účastník správneho konania podľa Aarhuského dohovoru