TlačPoštaZväčšiZmenši

Formálne žaloby na manželov a ex-manželov musia skončiť

9.10. 2011, 20:36 |  admin aa

Na portál najpravo.sk sa obrátil sudca jedného zo slovenských okresných súdov, ktorý chcel upriamiť pozornosť na množstvo zbytočných súdnych konaní, ktoré prebiehajú na slovenských okresných súdoch a zbytočne zaťažujú sudcov, vyšších súdnych úradníkov a administratívnych pracovníkov, pričom vytvárajú náklady, ktoré musí na tieto konania vynakladať štát, a teda všetci daňoví poplatníci, keďže sa v týchto konaniach spravidla neplatia ani súdne poplatky.

Mnohé súdne konania sú totiž formálnymi konaniami, ktoré sa na súdoch iniciujú len z dôvodu splnenia podmienok na priznanie dávok v hmotnej núdzi.

O čo vlastne ide?

Ak ste nezamestnaní a požiadate o priznanie dávok v hmotnej núdzi (medzi ľuďmi ľudovo nazývaných „sociálka"), pravdepodobne vám pracovník úradu práce, sociálnych vecí a rodiny prikáže pred priznaním dávok zažalovať svojho manžela alebo bývalého manžela (áno, aj bývalí manželia majú voči sebe vyživovaciu povinnosť!) na platenie manželského výživného alebo určenie príspevku na výživu rozvedeného manžela. Filozofia zákona o pomoci v hmotnej núdzi by sa totiž dala vystihnúť slovami: Štát ti pomôže len ak ti nedokáže pomôcť vlastná rodina.

Znenie zákona o pomoci v hmotnej núdzi

§ 9 ods. 1 zákona: „Ak si občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, neuplatnia svoje zákonné nároky, ktorými si môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, nepovažujú sa za občanov v hmotnej núdzi."

§ 9 ods. 2 zákona „Zákonnými nárokmi podľa odseku 1, ktorých uplatnením je možné zabezpečiť si základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, sú výživné podľa osobitného predpisu, náhradné výživné podľa osobitného predpisu, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu, dávky nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, úrazového poistenia, garančného poistenia a poistenia v nezamestnanosti podľa osobitného predpisu, nároky z pracovnoprávnych vzťahov, dávky výsluhového zabezpečenia a opakované štátne sociálne dávky podľa osobitných predpisov, okrem prídavku na dieťa.

Podstata problému

Zatiaľ sa môže čitateľovi zdať, že žiaden problém neexistuje, veď je správne, aby štát finančne pomáhal až keď to nedokáže ani rodina žiadateľa. Bolo by predsa nelogické, aby napríklad nezamestnaná manželka poberala od štátu dávky v hmotnej núdzi a jej manžel mal pritom viactisícový mesačný príjem.

Problém, na ktorý chcel sudca okresného súdu poukázať bolo to, že úrady práce, sociálnych vecí a rodiny resp. príslušná legislatíva nútia žalovať manželov/manželky prípadne ex-manželov/ex-manželky aj v prípade, ak sú títo taktiež nezamestnaní a v hmotnej núdzi. Úrady práce teda vedia o tom, že je manžel alebo ex-manžel žiadateľa tiež v hmotnej núdzi, napriek tomu pošlú žiadateľa na súd so žalobou proti sociálne odkázanému manželovi. Jednoducho smiešne.

Ako následne postupuje súd? Súd si následne vyžiada od úradu práce (väčšinou od toho istého úradu práce, ktorý poslal žiadateľa na súd) potvrdenia o tom, že navrhovateľ a odporca sú nezamestnaní, vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie a (spravidla) poberajú dávky v hmotnej núdzi a keďže platenie výživného alebo príspevku na výživu nie je v schopnostiach a možnostiach povinného, žalobu zamietne. Skonštatuje teda väčšinou tú informáciu, ktorou už samotný úrad práce disponoval, a teda, že manžel alebo ex-manžel žiadateľa je v hmotnej núdzi a nie je v jeho schopnostiach a možnostiach platiť svojmu manželovi prípadne bývalému manželovi výživné. Z akého dôvodu musí prebehnúť toto formálne konanie, ak sú majetok a príjmové možnosti spoločne posudzovaných osôb už raz preverené? Vari úrady práce nedôverujú svojim vlastným záverom?

Kritika tu samozrejme v žiadnom prípade nesmeruje na úrady práce, ale na legislatívu, ktorá neodráža reálny život a jej výsledkom je nehospodárne až hlúpe zneužívanie súdnictva pre potreby orgánov výkonnej moci a šikanovanie občanov, ktorí sú už dostatočne trestaní tým, že nemajú prácu a k tomu sa pridáva ešte aj trest v podobe získania zbytočnej a stresujúcej skúsenosti so súdnym systémom.

Riešenie problému

Riešením problému by bola legislatívna úprava, podľa ktorej by sa v prípade sociálnej odkázanosti manžela alebo rozvedeného manžela žiadateľa o priznanie dávok v hmotnej núdzi nevyžadovalo preukázanie uplatnenia zákonných nárokov zo strany žiadateľa. Je absolútne neúčelné, aby v jeden pojednávací deň musel sudca vytýčiť desať pojednávaní a predvolať dvadsať nezamestnaných ľudí len z dôvodu, aby si na úrade práce mohli do spisu založiť rozsudok, ktorého záver sa už vzhľadom na nemajetnosť a sociálnu odkázanosť celej rodiny žiadateľa dal predpokladať pri prvej návšteve úradu práce.

Autor: - zet -
Ilustračné foto: www.sxc.hu 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2072
FacebookVybrali SMETwitterDeliciousLinkedIn

NOVÝ PRÍSPEVOK

 
aktualizacia

tu je rozsudok NS SR, ktory potvrdzuje rozsudok krajskeho sudu - je teda definitivne iste, ze postupy a rozhodnutia uradov prace na slovensku v tejto veci su nezakonne. http://www.scribd.com/doc/144941012/rozsudokNSSR

 
usko | 03.06.2013 11:00
 
lacovi

link je tu http://www.scribd.com/usko1usko (je to uploadovane po stranach, lebo subor nechcelo zobrat) pravna veta, alebo skor vety, su na str. 8-9. rozsudok je "cerstvy", teda este neuplynula lehota na odvolanie, ale predpokladam, ze ustredie sa neodvola, lebo sa nema coho "chytit". nasledky by to malo mat, a nie iba v tomto pripade, aj ked sudne rozhodnutia naozaj nemaju vseobecnu zavaznost. vychadzam vsak z paragrafu 3 ods. 5 spravneho poriadku, ktory uz ma vseobecnu zavaznost, a v nom sa jasne pise, citujem: "Správne orgány dbajú o to, aby v rozhodovaní o skutkovo zhodných alebo podobných prípadoch nevznikali neodôvodnené rozdiely." tento pripad sa tykal osamelej, slobodnej matky, takze spravne organy by uz nemali vyzadovat v skutkovo podobnych pripadoch - od osamelych matiek - rozsudky o vyzivnom. a nemali by tieto rozsudky o vyzivnom vyzadovat ani v podobnych pripadoch - od manzelov a rozvedenych, kedze podstata je ta ista - preukazanie vysky vyzivneho. (samozrejme, pokial taketo rozsudky ziadatelia uz maju z predchadzajucich sudnych sporov, nic nebrani, aby nimi osvedcili vysku vyzivneho). a Vas nazor?

 
usko | 13.02.2012 12:30
 
uskovi

Usko, to je zaujímavé. Vedeli by ste dat nejaký link na to rozhodnutie, kde by sme si ho mohli pozrieť? Nuž a aké to môže mať následky? Čo ak zostane status quo aj naďalej? Veď rozhodnutie nebude mať všeobecnú záväznosť, nie? Veľa otázok, no zaujímavá právna situácia.

 
laco | 10.02.2012 14:09
 
tak rozsudok uz mame na stole

a krajsky sud v presove konstatoval, ze v predmetnych ustanoveniach zakona (par. 9 zak. c. 599/2003 z.z.) nie je nikde odkaz na to, ze potvrdenim vyzivneho je pravoplatny rozsudok sudu, resp. schvalena rodicovska dohoda, a zrusil rozhodnutie ustredia prace a vec vratil spat na dalsie konanie, vid sp. c. 2s/13/2011 - 63, 8011200449 ...... teda vobec nejde o zlu legislativu, ale "iba" o zlu (dez)interpretaciu pravnych noriem zo strany ustredia prace, a nasledne uradov prace...snad po tomto sa taketo nezakonne konanie uradov skonci...

 
usko | 10.02.2012 13:25
 
uvidime

ja som prave z tohto dovodu zazalovala ustredie/urad prace za nespravny uradny postup, a je v rukach krajskeho sudu, ako rozhodne. takze uvidime.

 
usko | 04.02.2012 15:40
 
cha cha

a to si myslite, ze sudcovia by chceli aby taketo konania vymizli? cha cha. ved z tohto sa robia statistiky - vykony sudcov!!!!!!!!!! ziadna robota a veeeeelkeee sudne spory vybavene. pani ministerka vidi kraasne statistiky ako makaju sudcovia a to taketo somarinky.... takto sa hra na justiciu. 90% sprostosti, ktore aj tak urobi sudcov vyssi sudny uradnik cele. dobre rano slovensko

 
mandragora | 10.10.2011 20:44
 
aj rozvody

Tie sociálne zákony sú natoľko zlé, že nútia ľudí sa aj rozvádzať, aby dostali väčšie dávky. Mnohí sa rozvedú len pre to, lebo tak im vyjde väčší balík peňazí od štátu. Takže k výpočtu konaní, ktoré sú zbytočné a vynútené zlou legislatívou by som prirátal aj mnoho rozvodových pro forma konaní. No budú s tým niečo robiť kompetentní?

 
právnik | 10.10.2011 15:43
 
výborný postreh

Vdaka za tento clanok.... Skoda ze autor nepoukazal aj na zbytocnost vyzivovacej povinnosti medzi rozvedenymi manzelmi a to 5 rokov od rozvodu, najma ak citam "Štát ti pomôže len ak ti nedokáže pomôcť vlastná rodina" ... Nechapem aka "rodina" je medzi ex-manzelmi ???.... Ked sa dvaja ludia rozidu, kazdy ide svojou cestou, chce zit svoj zivot, novy zivot... Podla mojho nazoru to nie je mozne, vdaka nasmu zakonodarstvu a zbytocne to zatazuje nielen sudny system ale aj rozvedenych exmanzelov, ktorych sa to tyka...

 
kaby | 09.10.2011 21:15

Zobraziť všetky Nové v judikatúre

VEĽKÝ SENÁT NSSR: Konanie vo veciach obchodného registra, prejudiciálne posudzovanie platnosti listín

I. V konaniach vo veciach obchodného registra nie je registrový súd oprávnený prejudiciálne posudzovať otázku neplatnosti uznesenia valného ...

Podmienky prípustnosti dovolania podľa § 421 ods. 1 CSP; otázka „zásadného právneho významu“

Je nepochybné, že aktuálne znenie § 421 ods. 1 CSP nevyžaduje ako podmienku prípustnosti dovolania, aby právna otázka, ktorá je predmetom ...

Účinnosť doručenia do elektronickej schránky advokáta

Ak je strana zastúpená advokátom, je povinnosťou súdu doručiť rozsudok do vlastných rúk advokátovi strany. Zároveň podľa zákona o ...

VEĽKÝ SENÁT NSSR: Umožnenie zo strany daňových orgánov uniesť dôkazné bremeno

Svedecká výpoveď štatutárneho zástupcu dodávateľa o tom, že sa nijako nepričinil o dodanie deklarovaného tovaru žalobcovi, nemusí ...

Zaujímavé odkazy

Hľadanie poisťovateľa podľa EČVhttps://ws.skp.sk/pvia/poistovatel.xhtml?lang=sk

S nárokom na poistné plnenie sa obráťte na zobrazeného poisťovateľa

Zistenie platnosti technickej a emisnej kontroly podľa evid. čísla vozidlahttps://www.stkonline.sk/overenie-stk

Overenie termínu platnosti technickej a emisnej kontroly zdarma

Konkurzy a reštrukturalizáciehttps://ru.justice.sk/ru-verejnost-web/pages/searchKonanie.xhtml?query=

Zoznam konkurzov a reštrukturalizácií

Katastrálna mapahttps://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster/?bm=zbgis&z=8&c=19.530000,48.800000#

Zistenie vlastníka nehnuteľnosti klikom na mape.

Online zmluvyhttp://www.onlinezmluvy.sk/

Vzory zmlúv a všetko k nim na jednom mieste.

Digitálna parlamentná knižnicahttp://www.nrsr.sk/dl/

Spoločná česko-slovenská digitálna parlamentná knižnica je elektronická forma úplných ...

Registre

Vyhľadávanie v Obchodnom vestníkuhttps://www.justice.gov.sk/PortalApp/ObchodnyVestnik/Formular/FormulareZverejnene.aspx

Vyhľadávanie v Obchodnom vestníku

Notársky centrálny register záložných právhttp://www.notar.sk/%C3%9Avod/Not%C3%A1rskecentr%C3%A1lneregistre/Z%C3%A1lo%C5%BEn%C3%A9pr%C3%A1va.aspx

Vyhľadajte si záložcu, veriteľa alebo záloh v Notárskom centrálnom registri záložných ...

Štatistický register organizáciíhttp://slovak.statistics.sk/wps/portal/ext/Databases/register_organizacii/!ut/p/b1/jY_BDoIwEEQ_qYMtFo-LkVJDGosWoRfTgzEYAQ_G7xeJV9G9TfLeTJZ5VjPfh2d7CY926MPtnf3yRNbafVFVUNUig-aRgnEOyOQINCOAL0eYfCt1kqYRITHlBvpAO1VuRQQRf_wZ4K_9taJcyAJIChVDU-7KleUcxH_5R-YnZK5hAmZeNPnQndm9c67GVbwAlOWrBg!!/dl4/d5/L2dJQSEvUUt3QS80SmtFL1o2X1ZMUDhCQjFBMDgxVjcwSUZTUTRRVU0xR1E1/

Register obsahuje registračné údaje o ekonomických subjektoch a vedie ho Štatistický úrad SR.

Obchodný registerhttp://www.orsr.sk/

Obchodný register je verejný zoznam, do ktorého sa zapisujú zákonom stanovené údaje ...

Živnostenský registerhttp://www.zrsr.sk/

Živnostenský register tvorí súbor určených údajov o podnikateľoch. Údaje do registra ...

Register stratených a odcudzených dokladovhttp://www.minv.sk/?stratene-a-odcudzene-doklady

Overte si, či sa vám niekto nepreukázal strateným alebo odcudzeným dokladom inej osoby.

Čítali sme

Poslanci schválili novelu zákona proti byrokracii, obmedzí sa aj možnosť vzniku korupciehttps://www.webnoviny.sk/poslanci-schvalili-novelu-zakona-proti-byrokracii-obmedzi-sa-aj-moznost-vzniku-korupcie/

V poradí tretia vlna znižovania administratívnej záťaže vypúšťa povinnosť predkladať ...

Poslanci NR SR schválili Kolíkovej návrh na zmeny pri kolúznej väzbehttps://www.teraz.sk/slovensko/poslanci-nr-sr-schvalili-kolikovej-na/565047-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsSlovensko

Nová úprava nepredpokladá automatické prepúšťanie všetkých obvinených z väzby po ...

Advokátska komora: Novela trestného poriadku nespĺňa predstavy o zmenehttps://www.teraz.sk/slovensko/advokatska-komora-novela-trestneho-po/565077-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsSlovensko

Novelu Trestného poriadku schválili v piatok poslanci Národnej rady (NR) SR.

Súdna mapa by mohla ísť do mesiaca opäť do pripomienkového konaniahttps://www.teraz.sk/slovensko/sudna-mapa-by-mohla-ist-do-mesiaca-op/564884-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsSlovensko

K pôvodnému návrhu novej súdnej mapy bolo vznesených 460 pripomienok.

Paško: Čas ukáže, či sa zmenami v justícii zvýši aj dôvera obyvateľovhttps://www.teraz.sk/slovensko/tis-az-cas-ukaze-ci-sa-zmenami-v/564973-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsSlovensko

Napriek pretrvávajúcej vysokej nedôvere obyvateľstva pokračovali v poslednom roku očistné a ...

Brusel si všimol stíhanie vysokých funkcionárov. Súdnu mapu odporúča odložiťhttps://spravy.pravda.sk/domace/clanok/595310-brusel-odporuca-odlozit-sudnu-mapu-vsimol-si-zatvaranie/

Európska komisia víta úsilie Slovenska o zlepšovanie nezávislosti, integrity a efektívnosti ...

Nové časopisy

Bulletin slovenskej advokácie 6/2021

Bulletin slovenskej advokácie 6/2021

Recenzovaný časopis pre právnu vedu a prax vydávaný Slovenskou advokátskou komorou.

Súkromné právo 3/2021

Súkromné právo 3/2021

Recenzovaný časopis zameraný na otázky aplikačnej praxe.

Zo súdnej praxe 3/2021

Zo súdnej praxe 3/2021

Vždy aktuálne informácie z jurisdikcie vrcholových súdov SR.

Justičná revue 5/2021

Justičná revue 5/2021

Časopis pre právnu prax, ktorý vydáva Ministerstvo spravodlivosti SR

Právny obzor 3/2021

Právny obzor 3/2021

Právny obzor je teoretický časopis pre otázky štátu a práva.

Bulletin slovenskej advokácie 5/2021

Bulletin slovenskej advokácie 5/2021

Recenzovaný časopis pre právnu vedu a prax vydávaný Slovenskou advokátskou komorou.

PoUtStŠtPiSoNe
: