Štvrtok, 20. jún 2024 | meniny má Valéria , zajtra Alojz
Predplatné
Štvrtok, 20. jún 2024 | meniny má Valéria , zajtra Alojz
TlačPoštaZväčšiZmenši

Výber judikatúry k Občianskemu zákonníku

najpravo.sk • 26.5. 2013, 22:36

Výber judikatúry k Občianskemu zákonníku, diely 1 až 5, IURA EDITION, 2012, mäkká väzba

Okrem kvalitnej komentárovej literatúry sú súbory judikatúry, teda rozhodovacej činnosti súdov dôležitým pracovným nástrojom každého právnika, keďže ozrejmujú, k akému rozhodnutiu dospeli súdy za konkrétneho skutkového stavu, čo umožňuje jednak lepšiu predvídateľnosť súdnych rozhodnutí ako aj zjednocovanie rozhodovacej činnosti súdov.

Vydavateľstvo IURA EDITION už niekoľko rokov vydáva súbory autorsky spracovaných a upravených judikátov v edícii tzv. „Judikatúra vo veciach...", avšak aj zbierky plných znení publikovaných slovenských judikátov v edícii „Výber judikatúry". Práve druhej z týchto edícií sa budeme na nasledujúcich riadkoch venovať.

Novinkou v edícii výberov judikatúry je päťdielna sada výberu judikatúry k Občianskemu zákonníku, v ktorej vyšli:

  1. Výber judikatúry k Občianskemu zákonníku: Všeobecná časť (543 strán)
  2. Výber judikatúry k Občianskemu zákonníku: Vecné práva (455 strán)
  3. Výber judikatúry k Občianskemu zákonníku: Zodpovednosť za škodu a bezdôvodné obohatenie (343 strán)
  4. Výber judikatúry k Občianskemu zákonníku: Dedenie (111 strán)
  5. Výber judikatúry k Občianskemu zákonníku: Záväzkové právo (710 strán)

Forma spracovania judikatúry k Občianskemu zákonníku spočíva v tom, že judikáty sú priradené k jednotlivým paragrafom zákona, pričom vedľa znenia judikátu - na okraji strany - je uvedený stručný popis veci, na ktorú sa ten-ktorý judikát vzťahuje. To uľahčí čitateľovi nájsť judikát týkajúci sa práve tej veci, v ktorej potrebuje pri riešení problému usmerniť.

Publikácia je teda praktickým doplnkom k zneniu samotného Občianskeho zákonníka. Pokiaľ čitateľ potrebuje nájsť publikovanú judikatúru napríklad k ustanoveniu § 451 Občianskeho zákonníka upravujúcemu bezdôvodné obohatenie, siahne po tretej publikácii výberu s témou „Zodpovednosť za škodu a bezdôvodné obohatenie", v obsahu tejto publikácie si vyhľadá ustanovenie § 451, prípadne si rovno nalistuje príslušné číslo zákonného ustanovenia v hornom rohu publikácie. Dostane sa tak na stranu 267 tretej publikácie, kde začínajú rozhodnutia týkajúce sa ustanovenia § 451 Občianskeho zákonníka. V heslách na okraji publikácie sa zorientuje v téme, ktorú potrebuje v súvislosti s bezdôvodným obohatením vyhľadať. V tomto konkrétnom príklade tu nájde rozhodnutia týkajúce sa predaja akcií a bezdôvodného obohatenia, poistnej zmluvy a jej určitosti, výživného od otca maloletého dieťaťa po tom, čo bolo osvojené manželom matky, odstúpenia od zmluvy, bezdôvodného obohatenia a postúpenia pohľadávky, odstupného a zmluvnej autonómie občianskoprávnych vzťahov, neplatnej nájomnej zmluvy a bezdôvodného obohatenia ako aj bezdôvodného obohatenia pri vyplatení zálohy na kúpnu cenu.

Každý judikát je výrazne označený publikačným číslom, vedľa ktorého je na okraji uvedené číslo zákonného ustanovenia, s ktorým rozhodnutie súvisí a téma rozhodnutia. Pod publikačným číslom nasleduje právna veta, označenie rozhodnutia a odôvodnenie. Z odôvodnení rozhodnutí nebol robený výber, jednotlivé rozhodnutia sú uverejňované v plnom znení, v akom boli publikované, čo umožňuje čitateľovi oboznámiť sa so skutkovým stavom, z ktorého vychádzali súdy pri svojom rozhodovaní ako aj s dôvodmi rozhodnutí nižších súdov v tej-ktorej právnej veci.

Publikácia je určená odbornej právnickej verejnosti, teda sudcom, vyšším súdnym úradníkom či advokátom ako aj študentom právnických fakúlt. Publikáciu možno odporučiť aj podnikateľským subjektom, ktorým môže byť rozhodovacia činnosť Najvyššieho súdu SR nápomocná pri riešení problémov, s ktorými sa stretnú v rámci svojej podnikateľskej činnosti.

Recenzovanú sadu výberu judikatúry si môžete zakúpiť po jednotlivých dieloch TU (KLIKNITE NA VSTUP DO E-SHOPU). 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2086
PoUtStŠtPiSoNe
: