Sobota, 20. apríl 2024 | meniny má Marcel , zajtra Ervín
Predplatné
Sobota, 20. apríl 2024 | meniny má Marcel , zajtra Ervín
TlačPoštaZväčšiZmenši

424/2020 Z. z.

najpravo.sk • 3.1. 2021, 19:02

Dôvodová správa

 

Všeobecná časť

 

Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov  sa predkladá mimo plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na rok 2020 ako iniciatívny návrh a je reakciou na riešenie situácie štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska (ďalej len „Spojené kráľovstvo“) a ich rodinných príslušníkov po 31. decembri 2020, ktorým končí prechodné obdobie stanovené Dohodou o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu č. 2019/C 384 I/01 (ďalej len „Dohoda“).

 

Navrhovaná zmena zákona osobitne reaguje na aktuálne požiadavky Európskej Komisie, podľa ktorých bolo potrebné pristúpiť k urýchlenej realizácii legislatívnych opatrení. Vo vzťahu k uvedenému bola žiaduca legislatívna úprava pobytových práv štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva a ich rodinných príslušníkov po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

 

V súvislosti s tým bolo nevyhnutné pripraviť novú právnu úpravu, týkajúcu sa riešenia pobytu občanov Spojeného kráľovstva a ich rodinných príslušníkov, ich práv a povinností na území Slovenskej republiky, dokladov o pobyte a ďalších skutočností, takým spôsobom, aby nedošlo k ich diskriminácii voči ich v súčasnosti garantovaným právam a povinnostiam.

 

                Z Dohody vyplýva pre členské štáty povinnosť rozhodnúť sa, či budú používať konštitutívny systém pobytu alebo deklaratórny systém pobytu. Slovenská republika sa rozhodla pre deklaratórny systém, čo znamená, že občanom Spojeného kráľovstva a ich rodinným príslušníkom, ktorí si uplatnili právo na voľný pohyb pred 1. januárom 2021 a zaregistrovali si svoj pobyt na príslušnom oddelení cudzineckej polície, vyplýva právo na pobyt priamo zo zákona bez potreby ďalšieho rozhodovania. Ich jedinou povinnosťou je požiadať do 30. júna 2021o vydanie dokladu o pobyte.

 

                Občania Spojeného kráľovstva, ktorí si síce uplatnili právo voľného pohybu, ale nepožiadali o registráciu pobytu,  budú mať možnosť urobiť tak kedykoľvek v budúcnosti,  budú však musieť preukázať, že sú oprávnenou osobou podľa Dohody. Rodinní príslušníci, ktorí sa budú chcieť k občanom Spojeného kráľovstva pripojiť od 1. januára 2021, budú musieť preukázať, že ich vzťah k občanovi Spojeného kráľovstva existoval už pred skončením prechodného obdobia s výnimkou detí, pri ktorých sa nebude skúmať časový aspekt existencie vzťahu k občanovi Spojeného kráľovstva.

 

Predkladaný návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a  nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, inými zákonmi a medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, a v súlade s právom Európskej únie.

 

 Návrh  zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, nebude mať vplyvy na podnikateľské prostredie, vplyvy na rozpočet verejnej správy, vplyvy na informatizáciu, na služby pre občana, na životné prostredie a manželstvo, rodičovstvo a rodinu. Návrh predpokladá pozitívne sociálne vplyvy.

Osobitná časť

 

K odseku 1

Navrhuje sa, aby sa štátnym príslušníkom Spojeného kráľovstva a ich rodinným príslušníkom, ktorí na území Slovenskej republiky mali registrovaný trvalý pobyt pred skončením prechodného obdobia (t. j. do 31. decembra 2020) ako občania Únie a ako rodinní príslušníci občanov Únie nepretržite viac ako 5 rokov a tento pobyt aj realizovali, priznalo právo na trvalý pobyt na neobmedzený čas.

 

K odseku 2

Štátnym príslušníkom Spojeného kráľovstva a ich rodinným príslušníkom, ktorí na území Slovenskej republiky mali registrovaný pobyt pred skončením prechodného obdobia (t. j. do 31. decembra 2020) ako občania Únie a ako rodinní príslušníci občanov Únie nepretržite menej ako 5 rokov sa priznáva právo na trvalý pobyt na päť rokov, a to tiež za predpokladu, že ho reálne uskutočňovali.

 

K odseku 3

Štátni príslušníci Spojeného kráľovstva, ktorí sa na území Slovenskej republiky zdržiavali pred skončením prechodného obdobia bez registrácie svojho pobytu a hodnoverne preukážu, že do 31. decembra 2020 spĺňali podmienky registrácie pobytu ako občania Únie a spĺňajú ich aj naďalej, budú si môcť zaregistrovať trvalý pobyt na päť rokov.

 

K odsekom 4 a 5

Rodinní príslušníci štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva s právom pobytu priznaným na základe dohody si budú môcť zaregistrovať  trvalý pobyt na päť rokov, pokiaľ vzťah definovaný v § 2 ods. 5 zákona o pobyte cudzincov (s výnimkou dieťaťa mladšieho ako 21 rokov) existoval ešte pred ukončením prechodného obdobia. Dieťa mladšie ako 21 rokov štátneho príslušníka Spojeného kráľovstva ako aj dieťa jeho rodinného príslušníka, ktorým bolo priznané právo pobytu na základe dohody, bude mať možnosť registrácie trvalého pobytu na päť rokov kedykoľvek, a to aj v prípade, ak sa narodí po skončení prechodného obdobia (od 1. januára 2021).        

 

K odseku 6

Ustanovuje sa pre policajný útvar povinnosť vydať štátnym príslušníkom Spojeného kráľovstva a ich rodinným príslušníkom, ktorí majú právo pobytu priznané na základe dohody, doklad o pobyte s platnosťou podľa druhu registrovaného pobytu na päť rokov alebo na desať rokov do 30 dní od podania žiadosti.

 

K odseku 7

Navrhuje sa, aby sa na štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva a ich rodinných príslušníkov, ktorí majú právo pobytu priznané na základe dohody, primerane vzťahovali ustanovenia zákona o pobyte cudzincov upravujúce zánik a zrušenie pobytu, dôvody administratívneho vyhostenia, povinnosti a riešenie priestupkov v takom rozsahu, ako na občanov Únie a rodinných príslušníkov občanov Únie. To znamená, že v prípade zániku a zrušenia pobytu sa na nich nebudú vzťahovať ustanovenia § 49 a 50, ale ustanovenia § 68 a 72 zákona o pobyte cudzincov, v prípade administratívneho vyhostenia sa na nich nebudú vzťahovať ustanovenia § 82 až 86, ale ustanovenie § 87 zákona o pobyte cudzincov, v prípade povinností na úseku pobytu sa na nich nebude vzťahovať ustanovenie § 111, ale ustanovenie § 112 zákona o pobyte cudzincov a v prípade priestupkov na úseku pobytu sa na nich nebude vzťahovať ustanovenie § 118 ods. 1, ale ustanovenie § 118 ods. 2 a 3 zákona o pobyte cudzincov.

 

K odsekom 8 a 9

Ustanovuje sa časová lehota, v rámci ktorej by doklady o pobyte, vydané štátnym príslušníkom Spojeného kráľovstva a ich rodinným príslušníkom ako občanom Únie alebo ako rodinným príslušníkom občanov Únie do konca prechodného obdobia, zostali v platnosti najneskôr do 30. júna 2021. Počas tohto obdobia budú štátni príslušníci Spojeného kráľovstva a ich rodinní príslušníci povinní požiadať o vydanie nového dokladu o pobyte.

 

 

V Bratislave  2. decembra 2020

 

 

 

Igor Matovič  v. r.

 

predseda vlády Slovenskej republiky

 

 

 

Roman Mikulec v. r.

 

minister vnútra Slovenskej republiky

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 414
PoUtStŠtPiSoNe
: