Štvrtok, 28. marec 2024 | meniny má Soňa , zajtra Miroslav
Deň učiteľov
Predplatné
Štvrtok, 28. marec 2024 | meniny má Soňa , zajtra Miroslav
Deň učiteľov
TlačPoštaZväčšiZmenši

147/2017 Z. z.

najpravo.sk • 14.6. 2017, 19:03

Dôvodová správa (všeobecná časť)

 

 

            Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky predkladá do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 258/2011 Z. z. o trvalom ukladaní oxidu uhličitého do geologického prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „návrh zákona“).

Zmeny a doplnenia vykonané v návrhu zákona sú výsledkom snahy o komplexné odstránenie predpokladaného nesúladu vnútroštátnych transpozičných opatrení so smernicou Európskeho parlamentu a rady 2009/31/ES z 23. apríla 2009 o geologickom ukladaní oxidu uhličitého a o zmene a doplnení smernice Rady 85/337/EHS, smerníc Európskeho parlamentu a Rady 2000/60/ES, 2001/80/ES, 2004/35/ES, 2006/12/ES, 2008/1/ES a nariadenia (ES) č. 1013/2006 (ďalej len „smernica“) a zohľadňujú požiadavky Európskej komisie v rámci prípadu EU Pilot č. 8563/16/CLIM.

Návrh zákona, ktorý zabezpečí harmonizáciu slovenského právneho poriadku so smernicou, obsahuje zmeny a doplnenia týkajúce sa

-           zákazu ukladania oxidu uhličitého v úložisku, ktorého úložný komplex presahuje územie členských štátov, ich výhradných hospodárskych zón a ich kontinentálne šelfy,

-           zabezpečenia, aby sa počas povoľovacieho procesu nepovolilo žiadne konfliktné využívanie úložného komplexu,

-           informácií, ktoré sú súčasťou žiadosti o povolenie na ukladanie,

-           zabezpečenia, aby sa nevykonala žiadna podstatná zmena bez nového alebo aktualizovaného povolenia na ukladanie,

-           vykonávania monitorovania vtláčacích zariadení, úložného komplexu, prípadne aj okolitého prostredia na účely zisťovania významných nepriaznivých účinkov na okolité prostredie, na pitnú vodu, na obyvateľstvo, alebo na používateľov okolitej biosféry,

-           splnenia podmienok prenosu zodpovednosti a vypracovania návrhu rozhodnutia o schválení prenosu zodpovednosti, v ktorom sa uvedie metóda na stanovenie splnenia podmienok ako aj všetky aktualizované požiadavky na zaplombovanie úložiska a odstránenie vtláčacích zariadení,

-           opatrení, aby prevádzkovateľ, ktorý odmieta prístup na základe nedostatočnej kapacity alebo nedostatočného spojenia, vykonal všetky potrebné zlepšenia, pokiaľ sú ekonomicky prijateľné alebo ak je potenciálny zákazník ochotný za ne zaplatiť, a to za predpokladu, že to nepriaznivo neovplyvní environmentálnu bezpečnosť prepravy a ukladania,

-           vytvorenia a vedenia registra nielen všetkých uzavretých úložísk, ale aj okolitých úložných komplexov,

-           vyčlenenia vhodného priestoru na umiestnenie vybavenia potrebného na zachytávanie a stláčanie oxidu uhličitého podľa článku 33 smernice, ktorým sa zmenila a doplnila smernica 2001/80/ES,

-           posudzovania a charakterizácie nielen potenciálneho úložného komplexu, ale aj okolitej oblasti,

-           trojrozmerného statického geologického zemského modelu alebo súboru takýchto modelov, ktorý okrem úložného komplexu zahrnie aj kryciu horninu, hydraulicky prepojené oblasti a kvapaliny a okolité jednotky.

 

 

Návrh zákona nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy, nebude mať sociálne vplyvy, na informatizáciu a na služby pre občana.

Návrh zákona nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy, bude mať vplyv na podnikateľské prostredie, nebude mať sociálne vplyvy, bude mať pozitívne vplyvy na životné prostredie, nebude mať vplyvy na informatizáciu a ani  vplyvy na služby pre občana.

 

Predpokladá sa pozitívny vplyv na životné prostredie. Samotné ukladanie CO2 do geologického prostredia je opatrením na zmiernenie nepriaznivého účinku skleníkových plynov na životné prostredie a iniciovanie legislatívnych krokov EÚ bolo podmienené práve zlepšením jeho stavu. Účinnosť uvedeného opatrenia je podmienené celoplošným zavedením v rámci Európy, ako aj v priemyselných krajinách sveta. V súčasnosti sa skôr uplatňuje „zelené hospodárstvo“ pred budovaním úložísk CO2 v rámci tézy, že najlepšie uložené CO2 je to, ktoré sa vlastne nevyprodukuje.

 

Vplyvy na podnikateľské prostredie v súčasnej situácii, keď sa reálne proces ukladania CO2 doteraz na našom území nerealizoval, je dosť zložité definovať. Predpokladá sa, že realizáciou ukladania v priemyselnom rozsah, okrem povinností prevádzkovateľa sa otvorí nový segment hospodárstva bezprostredne spojeného s geologickým prieskumom a výstavbou úložísk. Sprievodným javom bude aj vývoj a produkcia špecializovaných zariadení na prepravu, stláčanie a čistenie prúdu CO2, najmä odolných proti korózii a mechanickému oteru.

 

Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, so zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi platnými v Slovenskej republike, s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie. Návrh zákona je v súlade s nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky.

 

 

 

Dôvodová správa (osobitná časť)

 

 

Čl. I:

 

K bodu 1:

 

            Do textu návrhu zákona v § 2 písm. n) je doplnené ustanovenie v ktorom sa upresňuje, že primárna tesnosť geologickej štruktúry sa chápe ako úplná a trvalá izolácia oxidu uhličitého. 

 

K bodu 2:

 

            Navrhovaným ustanovením sa v intenciách čl. 4 ods. 3 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/31/ES z 23. apríla 2009 o geologickom ukladaní oxidu uhličitého a o zmene a doplnení smernice Rady 85/337/EHS, smerníc Európskeho parlamentu a Rady 2000/60/ES, 2001/80/ES, 2004/35/ES, 2006/12/ES, 2008/1/ES a nariadenia (ES) č. 1013/2006 (ďalej len „smernica“) transponuje do § 3 ods. 7 návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 258/2011 Z. z. o trvalom ukladaní oxidu uhličitého do geologického prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „návrh zákona“) požiadavka, ktorá zamieta trvalé ukladanie oxidu uhličitého do geologického prostredia v úložnom komplexe, ktorý presahuje územie členských štátov, ich výhradných zón a ich kontinentálnych šelfov.

 

K bodu 3:

            Do textu návrhu zákona v § 4 ods. 1 písm. b) je doplnené ustanovenie, v ktorom písomná žiadosť o povolenie na ukladanie, okrem iného, obsahuje tiež popis charakteristiky úložiska, úložného komplexu a okolitej oblasti. Dôvodom je upresnená transpozícia článku 4 ods. 3 smernice.

 

K bodu 4:

            V texte návrhu zákona v § 4 ods. 2 písmeno f) je uvedená formulácia záverečné stanovisko z posudzovania vplyvov plánovanej činnosti na životné prostredie alebo jej zmeny alebo rozhodnutia vydaného v zisťovacom konaní aktuálne platného zákona 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. 

 

K bodu 5:

            Článok 6 ods. 3 (druhá veta) smernice uvádza, že členské štáty zabezpečia, aby sa počas udeľovania povolenia nepovolilo žiadne konfliktné využívanie komplexu. Uvedená požiadavka je riešená v § 6 ods. 5 návrhu zákona, kde sa ustanovuje, že  počas vydávania povolenia na ukladanie nesmie byť v úložnom komplexe určené nové prieskumné územie na vybrané geologické práce podľa § 21 zákona č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach (geologický zákon) v znení neskorších predpisov.

 

K bodu 6:

            Podľa článku 7 bod 9 smernice sa k žiadosti o povolenie na ukladanie predkladajú informácie, ktoré sa poskytujú podľa článku 5 smernice 85/337/EHS. Do návrhu zákona bolo toto ustanovenie premietnuté do § 8 ods. 6, aby vydaniu nového povolenia na ukladanie predchádzalo posúdenie predpokladaných vplyvov týchto činností na životné prostredie s poznámkou pod čiarou na príslušné ustanovenie zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

K bodu 7:

            Ustanovenie článku 13 ods. 1 smernice uvádza, že členské štáty zabezpečia, aby prevádzkovateľ vykonával monitorovanie vtláčacích zariadení úložného komplexu (vrátane oblaku oxidu uhličitého, kde je to možné), a kde je to vhodné, aj okolitého prostredia na účely (okrem iných) zisťovania významných nepriaznivých účinkov na okolité prostredie, najmä na pitnú vodu, na obyvateľstvo alebo na používateľov okolitej biosféry. Toto ustanovenie je uvedené v § 10 v novom odseku 1 a v písm. e) návrhu zákona.

Ustanovenia v paragrafe 10, odseku 1 písm. a) až d) boli doplnené o predmet zisťovania – oxid uhličitý, v zmysle smernice.

 

K bodom 8 až 17:

            Navrhované úpravy platného a účinného znenia zákona predstavujú upresnenia v používanej terminológii tak aby bola preukázateľná zhoda s európskou legislatívou v tejto oblasti. Na nepresnosti upozornila Európska komisia v pilote č. 8563/16/CLIM. Ide napr. o pojem „poznatky“, ktoré sa nahrádza slovom „postupy“, slovo „zavretí“ sa nahrádza slovom „uzavretí“. Navrhovanými úpravami sa preberá doslovné znenie smernice, aby nevznikali pochybnosti pri výklade.

 

 

K bodu 18:

V článku 18 ods. 3 smernice sa stanovuje, že keď príslušný orgán vypracuje návrh rozhodnutia o schválení prenosu zodpovednosti, uvedie v ňom metódu na stanovenie splnenia podmienok uvedených v odseku 1 písm. d) (úložisko bolo zaplombované a vtláčacie zariadenia boli odstránené), ako aj všetky aktualizované požiadavky na zaplombovanie úložiska a odstránenie vtláčacích zariadení). Táto požiadavka je riešená v § 15 ods. 4 písm. e) návrhu zákona.

 

K bodu 19:

            V ustanovení paragrafu 17 sa rozširujú povinnosti po ukončení prechodu povinností o históriu ukladania oxidu uhličitého.

 

K bodu 20:

            V ustanoveniach paragrafu 18 ods. 4 sú upresnené podmienky prístupu k prepravnej sieti a úložisku podľa možnosti ich kapacít v zmysle smernice.

 

K bodom 21:

            Podľa článku 21 ods. 4 smernice týkajúceho sa prístupu k prepravnej sieti a úložiskám sa

v § 18 ods. 7 návrhu zákona nahrádzajú slová „môže nariadiť“ slovom “nariadi“, čím sa toto ustanovenie transponuje nie ako možnosť, ale ako požiadavka.

 

 K bodom 22:

            V § 18 ods. 7 v písm. b) sa upresňujú podmienky uhradenia nákladov žiadateľom o prístup k prepravnej sieti a úložiska.

 

K bodu 23:

            Vypúšťa sa legislatívna skratka, nakoľko sa táto zavádza v bode 2 návrhu novely zákona.

 

K bodom 24 a 25:

            Článok 25 ods. 1 smernice uvádza, že príslušný orgán vytvorí a vedie (okrem iného) stály register všetkých uzavretých úložísk a okolitých úložných komplexov vrátane máp a prierezov ich priestorového rozsahu a dostupných informácií relevantných pre posúdenie úplnej a trvalej izolácie uloženého oxidu uhličitého. Toto ustanovenie je vykonané v § 19 ods. 2 písm. c) a v nových písmenách f) a g) návrhu zákona. 

 

K bodom 26:

            V § 19 ods. 3 bol text rozšírený aj o registrácii plánovaných akciách v informačnom systéme ukladania.

 

K bodom 27 a 28:

            Podľa prílohy 1 smernice sa dopĺňa názov prílohy č. 1 a jej úvodná veta o okolitú oblasť úložného komplexu.

 

K bodom 29 a 30:

            V druhej vete prílohy 1 ods. 2 písm. b) smernice sa uvádza, že staticko-geologický(-é) zemský(-é) model(-y) charakterizuje(-ú) úložný komplex na základe (okrem iného) geomechanických, geochemických a prúdových vlastností nadložia zásobníka (krycej horniny, zaplombovania, poréznych a priepustných vrstiev) a okolitých jednotiek. Toto ustanovenie je premietnuté do prílohy č. 1, úvodnej vety bodu 2, do bodu 2.3 a do poslednej vety.   

 

K bodu 31:

Navrhuje sa doplnenie transpozičného odkazu o smernicu EP a Rady 2011/92/EÚ.

 

K bodu 32:

Navrhuje sa spoločný bod pre zmenu ustanovení, v ktorých sa používa spojenie „dodatočné nápravné opatrenia“. Navrhuje sa úprava na „potrebné nápravné opatrenia.“ Odstraňuje sa nedostatočná transpozícia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čl. II

            Navrhuje sa, aby návrh zákona nadobudol účinnosť 1. júla 2017.  

 

 

V Bratislave 1. marca 2017

 

 

 

 

Robert Fico, v. r.

predseda vlády

Slovenskej republiky

 

 

 

 

 

László Sólymos, v. r.

minister životného prostredia

Slovenskej republiky

 

 

 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 941
PoUtStŠtPiSoNe
: