Otázka čitateľa
Potrebovala by som sa poradiť ohľadom nároku na majetok v prípade, že dlhodobo žijem s mojim priateľom ako družka. Sme spolu už desať rokov, ale nie sme zosobášení. Počas nášho spolužitia sme nadobudli určitý majetok, vrátane domu a niekoľkých cenností. Chcela by som vedieť, aký nárok mám na tento majetok v prípade rozchodu alebo úmrtia môjho partnera, keďže sme nikdy neboli manželmi.
Odpoveď
V danom prípade, keďže nie ste manželmi a nevytvárate bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, nadobudnutý majetok môže patriť jedine do podielového spoluvlastníctva alebo výlučného vlastníctva jedného z Vás.
Podielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť v zmysle § 130 OZ rovnako ako vlastníctvo zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu, na základe iných skutočností stanovených zákonom (napr. vydržaním, prírastkom, plodmi, úžitkami či spracovaním) alebo nadobudnutím spoluvlastníckeho práva k novej veci (najmä stavbe).
V prípade rozchodu, čo sa týka nehnuteľnosti, ste podielovými spoluvlastníkmi vtedy, ak ste obaja zapísaní spolu s veľkosťou Vášho podielu v katastri nehnuteľností. Váš rozchod nijakým spôsobom veľkosť podielu neovplyvní, rovnako ako ani smrť druhého spoluvlastníka.
Ak by ste však previesť svoj podiel, Váš partner bude mať predkupné právo na tento podiel, ktoré vzniká priamo zo zákona, a to aj v prípade, ak by ste sa daný podiel rozhodli darovať. Predkupné právo sa neuplatní pri prevode podielu blízkej osobe – napr. rodičovi, súrodencovi a pod. Rovnako by ste mali predkupné právo, ak by podiel prevádzal Váš priateľ.
Spoluvlastníctvo môže zaniknúť dohodou (teda zmluvou, ktorá v prípade hnuteľných vecí nemusí byť písomná) alebo rozhodnutím súdu, ktorý môže danú vec (i.) rozdeliť, ak to nie je možné, tak (ii.) za primeranú náhradu prikázať vec jednému alebo viacerým spoluvlastníkom za predpokladu, že s tým súhlasí alebo ak vec ani jeden zo spoluvlastníkov nechce, (iii.) súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
V prípade úmrtia poznáme 2 dôvody (tituly) dedenia, ktorými sú závet a zákon.
Ak má poručiteľ spísaný závet, je dedičom po poručiteľovi osoba, ktorá je v závete uvedená ako dedič. To znamená, že ak Vás partner v závete tento majetok odkáže, stanete sa jeho vlastníčkou. Jediným obmedzením tu môžu byť neopomenuteľní dedičia, a to poručiteľovi potomkovia.
Ak však závet nie je spísaný, prípadne ak neboli dodržané zákonné podmienky (napr. boli opomenutí neopomenuteľní potomkovia), v danom prípade nastáva dedenie zo zákona, kde poznáme 4 dedičské skupiny, pričom v poradí ďalšia skupina nastupuje len vtedy, ak nededia dedičia v predchádzajúcej skupine.
V prvej dedičskej skupine sa nachádzajú poručiteľove deti a manžel. V prvej dedičskej skupine by ste po svojom priateľovi nededili.
V druhej dedičskej skupine, ak poručiteľ nemá deti, dedí manžel poručiteľa, poručiteľovi rodičia a spolužijúce osoby, teda osoby, ktoré žili s poručiteľom po dobu najmenej jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktoré sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli výživou odkázané na poručiteľa.
Ak poručiteľ nemá rodičov, v tejto skupine nemôžete dediť samostatne, a preto by ste mohli dediť až v tretej dedičskej skupine, ktorú tvoria súrodenci poručiteľa alebo práve spolužijúce osoby.
Z toho nám teda vyplýva, že v prípade dedenia zo zákona by ste dedičom boli v prípade, ak poručiteľ nemá deti, resp. ak nikto nededí v prvej dedičskej skupine.
-----------------------
Bc. Alexandra Ondrušová
Za správnosť
JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát