Pondelok, 27. máj 2024 | meniny má Iveta , zajtra Viliam
Predplatné
Pondelok, 27. máj 2024 | meniny má Iveta , zajtra Viliam
TlačPoštaZväčšiZmenši

Praktikum z trestného práva hmotného a procesného

najpravo.sk • 27.2. 2015, 15:46

Záhora, J. a kol.: Praktikum z trestného práva hmotného, Wolters Kluwer, 2014, 180 strán, mäkká väzba

Polák, P. a kol.: Praktikum z trestného práva procesného, Wolters Kluwer, 2014, 228 strán, mäkká väzba

Učebné texty „Praktikum z trestného práva hmotného“ a „Praktikum z trestného práva procesného“ majú za cieľ naučiť študentov aplikovať teoretické poznatky získané štúdiom v praxi. Ako najvhodnejšia metóda sa na to osvedčila tzv. Metóda prípadových štúdií (case study), ktorá patrí medzi aktivizačné metódy. Vzhľadom na to, že táto metóda sa už dlhé obdobie úspešne používa pri vysokoškolskom vyučovaní trestného práva, autori obidvoch publikácií sa v nej rozhodli pokračovať.

Metóda prípadových štúdií sa uplatňuje pri riešení prípadu, ktorý skutočne nastal a riešenie ktorého slúži ako vzor pre neskoršie vzdelávanie študentov, alebo vymysleného (umelého) prípadu, ktorý má slúžiť ako vzor pre riešenie podobných prípadov. Podstata týchto metód spočíva v tom, že účastníci dostanú opis istej situácie alebo prípadu z danej oblasti. Opis situácie obsahuje jednu alebo niekoľko úloh, ktoré majú študentov motivovať na riešenie problému – právnu kvalifikáciu opísanej situácie či vyriešenie prípadu.

Výhodou a prínosom metódy prípadových štúdií pri výučbe trestného práva je to, že aktívnym učením, ktoré vyžaduje tvorivé myslenie, sa študenti učia aplikovať teoretické poznatky, ktoré získali predchádzajúcim štúdiom na konkrétny prípad.

Obsah publikácie je usporiadaný v súlade so systematikou trestného práva. Každá kapitola obsahuje prípadové štúdie určené na precvičovanie problematiky. Vzhľadom na to, že prípadové metódy sa môžu úspešne využiť len vtedy, ak študenti, ktorí majú riešiť prípad, majú dostatok teoretických vedomostí z danej oblasti, v každej kapitole je uvedená súvisiaca judikatúra a kontrolné otázky, na ktoré by študenti pred riešením modelových situácií mali vedieť odpovedať.

Relatívne samostatnú súčasť obsahu učebných textov „Praktikum z trestného práva procesného“ tvoria vzory vybraných rozhodnutí, ktoré orgány činné v trestnom konaní a súdy používajú pri meritórnom alebo inom zásadnom rozhodovaní v trestnom konaní.

Predkladané publikácie sú určené pre študentov vysokých škôl študujúcich predmet trestné právo hmotné a procestné a ich cieľom je precvičovanie problematiky a získanie schopnosti aplikovať teoretické poznatky v praxi.

Praktikum z trestného práva hmotného si môžete zakúpiť TU

Praktikum z trestného práva procesného si môžete zakúpiť TU

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1719

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: