Piatok, 19. apríl 2024 | meniny má Jela , zajtra Marcel
Predplatné
Piatok, 19. apríl 2024 | meniny má Jela , zajtra Marcel
TlačPoštaZväčšiZmenši

Parlamentná imunita

najpravo.sk • 29.5. 2018, 20:17

VAĽO, M.: Parlamentná imunita na Slovensku, v Čechách, v niektorých iných štátoch Európy a v judikatúre európskych súdov. Bratislava : Wolters Kluwer. 2018. 212 s. ISBN: 978-80-8168-820-1. tvrdá väzba

Parlamentná (poslanecká) imunita je na Slovensku síce predmetom politických diskusií, no odborná právnická obec jej venovala zatiaľ menej pozornosti. Publikácia je pokusom zoznámiť právnikov, politikov a laickú verejnosť s historickým vývojom ústavnej úpravy imunity na území súčasnej Slovenskej republiky, ale aj Českej republiky, a to od počiatkov parlamentarizmu, ako aj s ústavnou úpravou parlamentnej imunity v susedných a viacerých ďalších európskych štátoch.

Ťažisko publikácie spočíva v poukázaní na judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva vo veciach týkajúcich sa ustanovenia rámca pre národné právne úpravy parlamentnej imunity, vyplývajúceho zo základných ľudských práv vymedzených Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Z tejto judikatúry sú vyvodené konkrétne závery k prípustnému rozsahu imunity.

Autor konštatuje, že súčasné vymedzenie parlamentnej imunity v Ústave Slovenskej republiky aj v Ústave Českej republiky a jej praktické aplikovanie súdmi je v súlade so všeobecným stavom v členských štátoch Európskej únie a v zásade aj s právom na spravodlivé súdne konanie zaručeným čl. 6 ods. 1  prvá veta Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Zmieňuje sa aj o prezidentskej imunite, ktorá je v oboch štátoch vymedzená príliš široko.

Publikácia vyúsťuje do konkrétnych návrhov na zmenu regulácie poslaneckej a prezidentskej imunity v Ústave Slovenskej republiky a v Ústave Českej republiky. Okrajovo sa publikácia zmieňuje aj o ústavnej úprave imunity sudcov a osobitnej regulácii vyvodzovania trestnej zodpovednosti voči členom vlády.

Pár slov o autorovi:

JUDr. Michal Vaľo, CSc. absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a vedeckú ašpirantúru na Univerzite Karlovej v Prahe. Po roku 1989, do rozdelenia ČSFR zastával funkciu zástupcu hlavného vojenského prokurátora ČSFR v Prahe. Po rozdelení ČSFR krátko pôsobil na Hlavnej vojenskej prokuratúre v Bratislave, potom ako námestník generálneho prokurátora a od 31. januára 1995 do 31. januára 1999 pôsobil ako generálny prokurátor Slovenskej republiky. V roku 2000 sa vzdal funkcie prokurátora a 12 rokov vykonával advokátsku prax.  Je spoluautorom prvej porevolučnej učebnice trestného práva a viacerých monografií a mnohých odborných článkov, najmä z oblasti ústavného a trestného práva, ktoré boli publikované na Slovensku a v zahraničí.

 

 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1247

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: