Piatok, 29. marec 2024 | meniny má Miroslav , zajtra Vieroslava
Predplatné
Piatok, 29. marec 2024 | meniny má Miroslav , zajtra Vieroslava
TlačPoštaZväčšiZmenši

314/2016 Z. z.

najpravo.sk • 25.9. 2017, 17:43

D Ô V O D O V Á  S P R Á V A

 

A.        Všeobecná časť

 

Cieľom predloženia návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 346/2013 Z. z. o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických zariadeniach a elektronických zariadeniach a ktorým sa mení zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, je zabezpečiť úplnú transpozíciu delegovanej smernice Komisie (EÚ) 2015/863 z 31. marca 2015, ktorou sa mení príloha II k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ, pokiaľ ide o zoznam obmedzovaných látok do slovenskej legislatívy (ďalej len „delegovaná smernica Komisie“). Delegovaná smernica Komisie dopĺňa a rozširuje prílohu II k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ z 8. júna 2011 o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach, ktorá obsahuje zoznam nebezpečných (obmedzovaných) látok a maximálne prípustné hodnoty hmotnostnej koncentrácie v homogénnych materiáloch.

 

Delegovaná smernica Komisie zohľadňuje v súlade s článkom 6 ods. 1 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ z 8. júna 2011 o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach výsledky konzultácií zainteresovaných strán vrátane hospodárskych subjektov, prevádzkovateľov recyklačných a spracovateľských zariadení, environmentálnych organizácií a zamestnaneckých a spotrebiteľských združení s cieľom prispieť k ochrane zdravia ľudí a k environmentálne šetrnému zhodnocovaniu a zneškodňovaniu odpadu z elektrozariadení. Doplnené nebezpečné látky bis(2-etylhexyl)-ftalát (DEHP), benzyl-butyl-ftalát (BBP), dibutyl-ftalát (DBP) a diizobutyl-ftalát (DIBP) sú látky vzbudzujúce veľmi veľké obavy, keďže môžu mať počas postupov nakladania s odpadom z elektrických zariadení a elektronických zariadení  negatívny vplyv na recykláciu, ako aj na ľudské zdravie a životné prostredie. 

 

Návrhom zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 346/2013 Z.z. o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických zariadeniach a elektronických zariadeniach a ktorým sa mení zákon č. 223/2001 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení zákonov v znení neskorších predpisov, sa rozširuje rozsah zakázaných nebezpečných látok používaných v elektrozariadeniach a súčasne sa v súlade s delegovanou smernicou Komisie posúva termín obmedzenia používania látok bis(2-etylhexyl)-ftalát (DEHP), benzyl-butyl-ftalát (BBP), dibutyl-ftalát (DBP) a diizobutyl-ftalát (DIBP) v zdravotníckych pomôckach vrátane diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro a na monitorovacie a kontrolné prístroje a kontrolné prístroje vrátane priemyselných monitorovacích a kontrolných prístrojov.

 

Predkladaný návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ústavnými zákonmi, nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, zákonmi a  právom Európskej únie.

 

B.        Osobitná časť

K čl. I

K bodu 1

Novelizačným bodom 1 sa vkladá § 18a, ktorý obsahuje prechodné ustanovenia k úprave účinnej od 22. júla 2019 pre používanie nebezpečných látok bis(2-etylhexyl)-ftalát (DEHP), benzyl-butyl-ftalát (BBP), dibutyl-ftalát (DBP) a diizobutyl-ftalát (DIBP)  v  určitých elektrozariadeniach. Cieľom tohto bodu je v súlade s delegovanou smernicou Komisie uľahčiť hospodárskym subjektom prechod na novú právnu úpravu. Z tohto dôvodu sa obmedzenie používania nebezpečných látok bis(2-etylhexyl)-ftalát (DEHP), benzyl-butyl-ftalát (BBP), dibutyl-ftalát (DBP) a diizobutyl-ftalát  (DIBP) vzťahuje na zdravotnícke pomôcky vrátane diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro a na monitorovacie a kontrolné prístroje vrátane priemyselných monitorovacích a kontrolných prístrojov  až od 22. júla 2021 (ods.1).

V  odseku 2 sú uvedené elektrozariadenia, na ktoré sa obmedzenia používania látok bis(2-etylhexyl)-ftalát (DEHP), benzyl-butyl-ftalát (BBP), dibutyl-ftalát (DBP) a diizobutyl-ftalát  (DIBP) nevzťahujú. Ide o káble a náhradné diely určené na opravu, opätovné použitie, modernizáciu funkčnosti alebo zlepšenie výkonu elektrozariadení uvedených na trh pred 22. júlom 2019 a  zdravotníckych pomôcok vrátane diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro a  monitorovacích a kontrolných prístrojov vrátane priemyselných monitorovacích a kontrolných prístrojov uvedených na trh pred 22. júlom 2021.

V odseku 3 sú z obmedzenia používania týchto nebezpečných látok vypustené hračky, v ktorých je používanie nebezpečných látok už obmedzené na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 z 18. decembra 2006 o registrácii, hodnotení, autorizácii a obmedzovaní chemických látok (REACH) a o zriadení Európskej chemickej agentúry, o zmene a doplnení smernice 1999/45/ES a o zrušení nariadenia Rady (EHS) č. 793/93 a nariadenia Komisie (ES) č. 1488/94, smernice Rady 76/769/EHS a smerníc Komisie 91/155/EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES (podľa prílohy XVII bod 51 sa hračky, ktoré obsahujú bis(2-etylhexyl)-ftalát, benzyl-butyl-ftalát alebo dibutyl-ftalát v koncentrácii vyššej ako 0,1% hmotnosti plastifikovaného materiálu vypočítanej kumulatívne pre všetky tri ftaláty, nemôžu uvádzať na trh).

K bodu 2

Novelizačným bodom sa v súlade s prílohou delegovanej smernice Komisie rozširuje zoznam obmedzovaných látok o bis(2-etylhexyl)-ftalát (DEHP), benzyl-butyl-ftalát (BBP), dibutyl-ftalát (DBP) a diizobutyl-ftalát (DIBP). Dopĺňajú sa aj ich maximálne prípustné hodnoty hmotnostnej koncentrácie v homogénnych materiáloch.

K bodu 3

Zoznam preberaných právne záväzných aktov Európskej únie je doplnený o delegovanú smernicu Komisie.

K čl. II – navrhovaná účinnosť

Účinnosť návrhu zákona je v súlade s termínom transpozície delegovanej smernice Komisie stanovená na 22. júla 2019.

 

V Bratislave 17. augusta 2016                                

 

 

                                                           Robert Fico, v.r.

                                                          predseda vlády

                                                                   Slovenskej republiky

 

 

 

 

                                                                    László Sólymos, v.r.

                                                                                     minister životného prostredia

                                                                                              Slovenskej republiky

 

 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 657

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: