Utorok, 19. marec 2024 | meniny má Jozef , zajtra Víťazoslav
Predplatné
Utorok, 19. marec 2024 | meniny má Jozef , zajtra Víťazoslav
TlačPoštaZväčšiZmenši

Ako sa určuje výška výživného?

Gabriel Závodský • 13.9. 2011, 12:45

Napriek posledným štatistikám, ktoré ukazujú, že rozvodovosť na Slovensku má klesajúcu tendenciu [1], rozvod manželstva je stále jednou z najčastejšie prejedávaných vecí na slovenských súdoch. S konaním o rozvod manželstva je obligatórne (povinne) spojené konanie o úprave pomerov manželov k maloletým deťom na čas po rozvode ako aj určenie výživného.

Výživné je praktickým vyjadrením ekonomickej funkcie rodiny, ktorej účelom je zabezpečovať pre svojich členov  uspokojovanie materiálnych potrieb, a to vzájomnou pomocou podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. [2] 

Výživné ako zákonná povinnosť

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času kým deti nie sú schopné samé sa živiť. To znamená, že rodič sa tejto svojej povinnosti nemôže zbaviť, prípadne ju obmedziť zmluvou alebo dohodou s druhým rodičom, ktorý je platobným miestom výživného (výživné sa najčastejšie platí k rukám rodiča, ktorému bolo maloleté dieťa zverené do starostlivosti) napr. o tom, že vyživovaciu povinnosť bude plniť buď v nižšej sume ako určil súd alebo formou iných plnení (napr. kupovanie ošatenia a pod). Vyživovacia povinnosť k dieťaťu nie je obmedzená dosiahnutím určitého veku t.j. ani dosiahnutím plnoletosti, či presiahnutím veku 25. roku života ako to určuje Zákon o prídavku na dieťa. Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom tak, ako ju vníma Zákon o rodine trvá do času, pokiaľ dieťa nie je schopné sa samé živiť. Táto okolnosť je taktiež individuálna. Dieťa môže byť schopné sa samostatne sa živiť po ukončení strednej školy (ak mu to podmienky na trhu práce umožňujú), alebo prípadne až po ukončení štúdia na vysokej škole. Ak sa dieťa rozhodne študovať na ďalšej vysokej škole, súd spravidla určí, že vyživovacia povinnosť k dieťaťu zanikla, práve z dôvodu splnenia zákonnej podmienky, ktorou je schopnosť dieťaťa samostatne sa živiť. Súdy však túto okolnosť posudzujú individuálne. V prípade, ak je dieťa schopné sa samé živiť povinný rodič musí podať návrh na zrušenie výživného, to znamená, že schopnosť dieťaťa sa samé živiť automaticky nespôsobuje zánik vyživovacej povinnosti rodičov. Rozhodnutím súdu o zániku vyživovacej povinnosti však vyživovacia povinnosť nezaniká úplne.  V prípade, ak potomok  v prvom rade stratí schopnosť sa sám živiť, napríklad z dôvodu ťažkej choroby alebo úrazu, rodičom opäť vzniká povinnosť svoje dieťa živiť. (pozn. po dovŕšení  18. roku života návrh na určenie výživného podáva na súde potomok).

Výška vyživovacej povinnosti

Určenie výšky vyživovacej povinnosti vychádza zo skutočnosti, že obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov a že dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov. Z uvedeného je zrejmé, že vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu majú obaja rodičia dieťaťa, pričom platí, že súd individuálne skúma schopnosti, možnosti a majetkové pomery každého z rodičov. Dôležité je upozorniť na skutočnosť, že pod pojmom „svojich schopností a možností“ sa nerozumie len čistý priemerný mesačný príjem rodiča (mzda  a ostatné príjmy za predchádzajúci kalendárny rok), ale súd komplexne posudzuje schopnosti a možnosti rodiča. Je tomu tak z dôvodu, aby sa rodič nemohol zbavovať (prípadne znižovať) vyživovacej povinnosti voči dieťaťu napríklad tým, že prijme finančne nevýhodnejšie zamestnanie alebo sa stane dobrovoľne nezamestnaným, prípadne sa zbavuje svojho majetku. Súd pri určovaní výšky výživného skúma aj majetkové pomery rodičov a to opäť individuálne u každého z nich. Majetkové pomery sa preukazujú napr. listami vlastníctva, výpisom z bankových účtov, výpisom z evidencie motorových vozidiel ako aj inými listinami alebo inými dôkazmi. Smerodajná pre určenie výživného je životná úroveň rodičov. Zákon o rodine ustanovuje, že dieťa má právo sa podieľať na životnej úrovni rodičov. Životnú úroveň rodičov určujú mnohé faktory ako napríklad výška úspor, leasingy motorových vozidiel, dovolenky, čerpané úvery a podobne.

Pri určení výšky vyživovacej povinnosti súd vychádza z vyčíslenia celkových nákladov na dieťa a to tak, aby výška výživného pokrývala oprávnené potreby dieťaťa ku dňu rozhodovania o výške výživného. (oprávnené potreby dieťaťa sa menia v závislosti od veku dieťaťa, školskej dochádzky a podobne).

Celkové mesačné náklady na dieťa predstavujú všetky náklady (výdavky), ktoré zabezpečujú aspoň základné potreby dieťaťa ako napríklad strava, ošatenie, zdravotná starostlivosť, školská dochádzka a podobne na kalendárny mesiac. Samozrejme, ak to dovoľujú majetkové pomery rodičov, dieťa má nárok aj na ďalšie plnenia zo strany rodičov napríklad výlety, športové aktivity a podobne. Jednotlivé náklady na dieťa sa spočítajú tak, že pravidelné mesačné platby ako strava, školné, zdravotnícke potreby sa započítajú do mesačných nákladov na dieťa v celosti, ostatné nepravidelné platby ako napríklad kúpa ošatenia, športových potrieb sa rozpočítajú tak, aby bolo možné určiť ich výšku na jeden kalendárny mesiac. Takéto určenie výšky nákladov na dieťa je smerodajné, lebo súčasná právna úprava neumožňuje priznanie výživného vo vyššej výške ako sú preukázané náklady na dieťa.

To, v akej miere sa bude každý z rodičov podieľať na celkových nákladoch na dieťa určujú majetkové pomery rodiča, jeho životná úroveň. Súd prihliada aj na ďalšie vyživovacie povinnosti, ktoré rodič má k iným deťom. Vyživovaciu povinnosť vykonáva rodič, ktorému bolo dieťa zverené do starostlivosti osobnou starostlivosťou a poskytovaním vecných plnení ako stravy, zdravotníckych potrieb a bývania. Druhý z rodičov plní svoju vyživovaciu povinnosť formou finančného plnenia, pričom platí, že ak je životná úroveň rodiča, ktorý plní vyživovaciu povinnosť formou osobnej starostlivosti je nižšia alebo rovnaká ako druhého rodiča, možno tohto rodiča zaviazať na plnenie výživného vo vyššej sume ako je polovica preukázaných nákladov na dieťa. Súdom určené výživné však nemôže byť nižšie ako je 30% zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté alebo na nezaopatrené dieťa, ktorého výška v súčasnosti je 26,-€ mesačne.

 Gabriel Závodský

Mgr. Gabriel Závodský
advokátsky koncipient,
externý doktorand Paneurópskej vysokej školy, fakulty práva
www.zavodsky.org 

 

Citácie: 

[2] Bronislava Pavelková, Zákon o rodine Komentár, C.H.BECK, 2011, str. 374

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 5103

Nový príspevok

????

kulenka ......zuzana700 ...... Treba ísť s takýmito otázkami za advokátom, keď sa riešia takéto veci a nie potom , keď už horí pod zadkom a už advokát s tým nevie nič spraviť.

Hmm | 24.06.2016 11:25
Ako sa zistí príjem

Ak má manžel na výplatnej páske iba časť prijímu cca 400 eur..a ostatné peniaz dostával v dietách alebo na ruku, zistí to súd? Má svoj účet, ktorý nechce nikomu ukázať a samozrejme tvrdí, že peniaze nemá. Mám podozrenie že za ušetrené peniaze kúpil garsonku pre svoju novú známosť alebo auto, nie som si istá. Nemám priamy dôkaz o tom, že spolu žijú, iba to že to obaja tvrdia a vzápatí si vymýšlajú kde čo.

kulenka | 10.06.2016 10:47
posudzovanie výživného

manžel má z predchádzajúceho vzťahu 7r syna. Ak by ex manželka žiadala zvýšenie výživného (momentálne 100Eur) prihliada súd aj na môj príjem resp ako posudzuje náš majetok? zijeme v spoločnej domácnosti a máme spoločné dieta a vlastníme jedno auto. Berie sa do úvahy hodnota celého nášho majetku alebo len manželova polovica?

zuzana700 | 27.09.2015 14:43
Tak ako je to...

"Druhý z rodičov plní svoju vyživovaciu povinnosť formou finančného plnenia, pričom platí, že ak je životná úroveň rodiča, ktorý plní vyživovaciu povinnosť formou osobnej starostlivosti je nižšia alebo rovnaká ako druhého rodiča, možno tohto rodiča zaviazať na plnenie výživného vo vyššej sume ako je polovica preukázaných nákladov na dieťa." Nerozumiem... tá veta je nejednoznačná! Ktorého je možné zaviazať na plnenie vo vyššej sume ako polovica - prvého (s nižšou úrovňou, plnenie formou osobnej starostlivosti) alebo druhého (s vyššou úrovňou, plnenie finančnou formou)???

JohnD | 25.02.2012 23:29
...

Veľmi pekne prehľadne spracovaný článok. Takto by to malo fungovať v praxi, avšak realita na našich súdoch pri určovaní výživného je bohužiaľ úplne iná....

kaby | 06.09.2011 08:51
PoUtStŠtPiSoNe
: