Utorok, 19. marec 2024 | meniny má Jozef , zajtra Víťazoslav
Predplatné
Utorok, 19. marec 2024 | meniny má Jozef , zajtra Víťazoslav
TlačPoštaZväčšiZmenši

Právo starých rodičov na styk s dieťaťom

JUDr. Adam Puškár • 21.10. 2015, 18:26

V praxi sa vyskytujú situácie, kedy je jedným z rodičov dieťaťa bezdôvodne a neoprávnene bránené v stretávaní sa starých rodičov s dieťaťom (vnukom). Novela zákona o rodine č. 175/2015 Z.z., účinná od 1.1.2016 prináša vo vzťahu starý rodič – dieťa niektoré zásadné zmeny v prospech starých rodičov aj dieťaťa.

1, Záujem dieťaťa – vytváranie vzťahov so starými rodičmi Predmetná novela zákona o rodine napr. explicitne špecifikuje čo sa považuje za záujem dieťaťa, pričom záujem dieťaťa je kľúčovým a hlavným hľadiskom vo všetkých veciach, ktoré sa dieťaťa týkajú.

Čl. V zák. o rodine „Záujem maloletého dieťaťa je prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. Pri určovaní a posudzovaní záujmu maloletého dieťaťa sa zohľadňuje najmä

  1. a) úroveň starostlivosti o dieťa,
  2. b) bezpečie dieťaťa, ako aj bezpečie a stabilita prostredia, v ktorom sa dieťa zdržiava,
  3. c) ochrana dôstojnosti, ako aj duševného, telesného a citového vývinu dieťaťa,
  4. d) okolnosti, ktoré súvisia so zdravotným stavom dieťaťa alebo so zdravotným postihnutím dieťaťa,
  5. e) ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do jeho dôstojnosti a ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do duševnej, telesnej a citovej integrity osoby, ktorá je dieťaťu blízkou osobou,
  6. f) podmienky na zachovanie identity dieťaťa a na rozvoj schopností a vlôh dieťaťa,
  7. g) názor dieťaťa a jeho možné vystavenie konfliktu lojality a následnému pocitu viny,
  8. h) podmienky na vytváranie a rozvoj vzťahových väzieb s obidvomi rodičmi, súrodencami a s inými blízkymi osobami,
  9. i) využitie možných prostriedkov na zachovanie rodinného prostredia dieťaťa, ak sa zvažuje zásah do rodičovských práv a povinností.“

Pozornosti starých rodičov by nemalo uniknúť písm. h/, nakoľko starí rodičia sú typickými blízkymi osobami dieťaťa, tak ako to má na mysli § 116 ods. 1 OZ: „Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.“

Z uvedeného je zrejmé, že podmienky na vytváranie a rozvoj vzťahových so starými rodičmi sú záujmom dieťaťa a súd na ne napr. pri rozhodovaní o zverení dieťaťa do starostlivosti jedného z manželov bude prihliadať.

Dôvodová správa k novele č. 175/2015 Z.z. k tomu uvádza: „Z pohľadu posudzovania najlepšieho záujmu dieťaťa je každé jedno dieťa jedinečné. Potreba (možnosť) zohľadniť okolnosti každého prípadu je garantovaná pružnosťou a adaptabilitou pojmu záujem dieťaťa. Osobný kontext, situácia a potreba dieťaťa majú byť pri posudzovaní najlepšieho záujmu rozhodným kritériom. Výbor vo všeobecnom komentári prízvukuje, že pri posudzovaní najlepšieho záujmu sa má prihliadať najmä na okolnosti, ktoré súvisia s individuálnymi charakteristikami dotknutého dieťaťa. Ide o charakteristiky ako vek, pohlavie, stupeň zrelosti, skúsenosti, príslušnosť k menšinovej skupine, telesné, zmyslové alebo intelektuálne postihnutie, ako aj sociálny kontext, v ktorom dieťa žije. Do úvahy by mali byť brané okolnosti ako prítomnosť, či absencia rodičov, kvalita vzťahov dieťaťa s biologickou alebo náhradnou rodinou, prostredie, v ktorom dieťa žije a pod. Z vyššie uvedených dôvodov návrh čl. 5 neobsahuje definíciu záujmu dieťaťa, ale ponúka príkladným a nehierarchickým spôsobom výpočet kritérií záujmu dieťaťa. Výpočet kritérií uvedený v písmenách čl. 5 v abecednom poradí neznamená prioritu niektorého z nich. Bude vždy na posúdení súdu, ktorý z nich v konkrétnom prípade preváži a ktorý súd vyhodnotí ako východiskový. Môže vzniknúť situácia, že súd samotný si vykreuje pre prípad osobitné kritérium záujmu dieťaťa bez toho, aby šlo o totožné alebo príbuzné kritérium uvedené vo výpočte.“

2, Právo starých rodičov na styk s dieťaťom Azda najzásadnejšou zmenou, ktorú vyššieuvedená novela zákona o rodine prináša je výslovné uvedenie práva starých rodičov sa prostredníctvom súdu domáhať určenia styku starých rodičov s dieťaťom aj v prípade detí narodených mimo manželstva, resp. manželom ktorí spolu nežijú. Doterajšia právna úprava týchto vzťahov bola v § 36 ods. 1 zák. o rodine riešená takto:

Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivostiUstanovenia § 24, § 25 a 26 sa použijú primerane.“ Novelou zákona o rodine č. 175/2015 Z.z. sa toto ustanovenie dopĺňa nasledovne: „Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami.“ Starí rodičia sú prirodzene blízkymi osobami dieťaťa avšak súd môže upraviť styk dieťaťa so starými rodičmi len za splnenia oboch podmienok súčasne, t.j. takáto úprava súdnym rozhodnutím musí byť v záujme dieťaťa a zároveň to musia vyžadovať pomery v rodine. Starí rodičia sa môžu so svojím návrhom na úpravu styku s dieťaťom obrátiť na príslušný súd a žiadať, aby im súd určil  dni a čas počas ktorých sú s dieťaťom oprávnení sa stretávať. Po úspešnom návrhu starých rodičov môže znieť rozhodnutie súdu takto: „Súd upravuje styk starých rodičov s maloletým dieťaťom tak, že starí rodičia sú oprávnení sa s maloletým stretávať každý druhý víkend v mesiaci v čase od 09.00 hod. v sobotu do 16.30 hod. v nedeľu a každý rok v čase od 27. decembra 09.00 hod. do 30. decembra 19.00 hod. Starí rodičia sú oprávnení v uvedené dni a hodiny prevziať maloleté dieťa pred bytom matky a povinní v určenom čase odovzdať dieťa matke pred jej bytom. Matka je povinná dieťa na styk so starými rodičmi pripraviť a styk starým rodičom umožniť.“

Dôvodová správa k novele č. 175/2015 Z.z., uvádza: „Dôvodom návrhu na doplnenie § 36 ods. 1 je možnosť rôznych interpretácií aktuálneho znenia ustanovenia. V § 36 ods. 1 je upravený výkon rodičovských práv a povinností a úprava styku, ktorá nie je spojená s rozvodom manželstva, t.j. úprava rodičovských práv a povinností a úprava styku v prípadoch, keď rodičia nie sú manželia alebo sú manželia a nežijú spolu. Text celého odseku je venovaný výlučne rodičom bez uvedenia situácie úpravy styku dieťaťa s príbuznými a blízkymi (čím sa aj odkaz na primerané použitie ustanovení § 25 a § 26 môže zúžiť výkladom len na rodičov). Práve táto skutočnosť vyvoláva pochybnosti, nakoľko ochrana práv starých rodičov a iných blízkych osôb na styk s dieťaťom po rozvode manželstva je vyslovene upravená v § 25 ods. 5 a rovnaká ochrana práv starých rodičov a blízkych osôb je vyslovené upravená aj v ods. 2 § 36 v jednoznačne pomenovanej situácii zániku manželstva smrťou alebo vyhlásením jedného z manželov za mŕtveho. Nakoľko je nespochybniteľné, že starí rodičia a iné blízke osoby detí z rozvedených manželstiev alebo manželstiev, ktoré zanikli majú rovnaké práva ako starí rodičia a blízke osoby detí z nemanželských vzťahov alebo nerozvedených manželstiev rodičov, ktorí spolu nežijú, je potrebné precizovať text ustanovenia.“

3, Zverenie dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti starých rodičov Práva starých rodičov sa rozšírili aj v prípade zverenia dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti. Podľa doterajšej právnej úpravy v zmysle § 45 ods. 1, 2 zák. o rodine ak to vyžaduje záujem maloletého dieťaťa, súd môže zveriť maloleté dieťa do náhradnej osobnej starostlivosti. Osobou, ktorej možno maloleté dieťa takto zveriť, sa môže stať len fyzická osoba s trvalým pobytom na území SR, ktorá má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, osobné predpoklady, najmä zdravotné, osobnostné a morálne, a spôsobom svojho života a života osôb, ktoré s ňou žijú v domácnosti, zaručuje, že bude náhradnú osobnú starostlivosť vykonávať v záujme maloletého dieťaťa. Pri zverení maloletého dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti uprednostní súd predovšetkým príbuzného maloletého dieťaťa, ak spĺňa ustanovené predpoklady. Z uvedeného je zrejmé, že zákonodarca opäť favorizuje starých rodičov ako osoby, ktorým možno dieťa do náhradnej osobnej starostlivosti zveriť, z dôvodu že sa jedná o priameho príbuzného dieťaťa. Zmenu však doznalo ustanovenie o možnosti zveriť dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti len osobe s trvalým pobytom na území SR.

§ 45 ods. 2 zák. o rodine „Ak sa má maloleté dieťa zveriť do náhradnej osobnej starostlivosti prarodiča, súrodenca maloletého dieťaťa alebo súrodenca rodiča maloletého dieťaťa, splnenie podmienky trvalého pobytu na území SR sa nevyžaduje za predpokladu, že prarodič, súrodenec maloletého dieťaťa alebo súrodenec rodiča maloletého dieťaťa má evidovaný trvalý pobyt alebo iný obdobný pobyt na území členského štátu Európskej únie.

Novela zákona o rodine opäť určuje, že najdôležitejším kritériom pri rozhodovaní súdu je záujem dieťaťa a jeho právo na biologickú resp. blízku rodinu a preto pri vyššie uvedených osobách sa na zverenie dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti podmienka trvalého pobytu na území SR nevyžaduje, ak táto osoba má obdobný pobyt v EÚ.

Dôvodová správa k novele č. 175/2015 Z.z., uvádza: „V záujme zjednodušenia usporiadania náhradných vzťahov v rámci blízkej rodiny sa navrhuje, aby sa v prípade prarodičov dieťaťa, súrodencov dieťaťa a súrodencov rodičov dieťaťa (strýko, teta) podmienka trvalého pobytu na území Slovenskej republiky osoby, ktorá žiada o zverenie dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti bola rozšírená na územie členských štátov Európskej únie. Návrh reaguje nie na časté, ale sporadicky sa objavujúce prípady, kedy najbližšia rodina dieťaťa má trvalý pobyt v inej krajine EÚ (najčastejšie v Českej republike).“

Na základe vyššieuvedeného možno konštatovať, že novela č. 175/2015 Z.z. zákona o rodine vo vzťahu starý rodič – dieťa zákon doplnila a zmenila vhodným a žiaducim spôsobom. V prípade problémov starých rodičov so stretávaním sa s ich vnukmi Vám naša kancelária môže pomôcť a poskytnúť komplexné právne poradenstvo a zastúpenie v tejto veci.

Na základe nášho článku bola v spolupráci s Rádiom Slovensko spracovaná relácia na tému Práva detí a ich starých rodičov, ako aj spravodajský príspevok pre televíziu TA3:

http://slovensko.rtvs.sk/relacie/89421/prava-deti-a-ich-starych-rodicov

http://www.ta3.com/clanok/1070280/parlament-chce-posilnit-prava-starych-rodicov-voci-vnucatam.html

JUDr. Adam Puškár
advokát
Karpatská 5
811 05 Bratislava I

www.apadvokat.sk
puskar@apadvokat.sk
tel.: 0902 559 595

Ilustračné foto: freeimages.com

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2847

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: