Otázka čitateľa
Môže maloleté dieťa, ktoré vlastní nehnuteľnosť, zastupovať vo veciach danej nehnuteľnosti aj niekto iný okrem zákonného zástupcu – rodiča?
Odpoveď
Maloleté dieťa môže byť vlastníkom nehnuteľnosti, či už darovaním, dedením alebo iným zákonným spôsobom. Keďže však nemá plnú spôsobilosť na právne úkony, musí ho v týchto záležitostiach zastupovať iná osoba.
V prvom rade sú zákonnými zástupcami dieťaťa jeho rodičia, ktorí vykonávajú správu jeho majetku. To znamená, že môžu riešiť bežné úkony, ako úhradu poplatkov či prenájom nehnuteľnosti. Pri závažných rozhodnutiach (predaj, darovanie, založenie nehnuteľnosti) však potrebujú súhlas súdu.
V určitých situáciách môžu dieťa zastupovať aj ďalšie osoby:
1. Kolízny opatrovník – ak hrozí konflikt záujmov
Rodičia nemôžu dieťa zastupovať, ak by došlo ku konfliktu záujmov – napríklad pri predaji nehnuteľnosti rodičovi alebo súrodencovi. Podľa § 30 Občianskeho zákonníka v takýchto prípadoch súd ustanoví osobitného zástupcu, známeho ako kolízny opatrovník. Podľa § 31 ods. 2 Zákona o rodine sa to týka aj prípadov, keď sú v konflikte záujmy viacerých detí zastupovaných tým istým rodičom.
2. Samotné dieťa – ak ide o primerané úkony
Hoci maloleté dieťa nemá plnú spôsobilosť na právne úkony, môže vykonávať jednoduché úkony, ktoré sú primerané jeho veku a rozumovej vyspelosti. Napríklad môže uzatvoriť drobné nájomné alebo užívacie dohody, ak mu to rodičia povolia.
3. Poručník – ak rodičia nemôžu vykonávať rodičovské práva
Ak rodičia zomreli, boli pozbavení rodičovských práv alebo ich nemôžu vykonávať (napr. sú vo výkone trestu), súd ustanoví poručníka. Ten spravuje celý majetok dieťaťa podobne ako rodičia, ale pri dôležitých úkonoch potrebuje súhlas súdu.
4. Osoba v náhradnej osobnej starostlivosti – ak sa o dieťa stará blízka osoba
Ak dieťa nežije s rodičmi, ale bolo zverené do starostlivosti príbuzného (napr. starého rodiča) alebo inej osoby na základe rozhodnutia súdu, táto osoba spravuje majetok dieťaťa len v bežných veciach. Pri zásadných rozhodnutiach stále rozhoduje súd.
5. Pestún – ak je dieťa v pestúnskej starostlivosti
Pestún je osoba, ktorá sa stará o dieťa na základe pestúnskej starostlivosti. Podobne ako pri náhradnej osobnej starostlivosti, pestún môže spravovať majetok dieťaťa len v bežných veciach, no pri vážnejších rozhodnutiach je potrebný súhlas súdu alebo zákonného zástupcu.
6. Majetkový opatrovník – ak je ohrozený majetok dieťaťa
Ak rodičia nechránia majetok dieťaťa dostatočne (napr. ho zanedbávajú alebo ohrozujú jeho hodnotu), môže súd ustanoviť majetkového opatrovníka podľa § 33 Zákona o rodine. Tento opatrovník spravuje konkrétny majetok, ktorý určí súd, a koná výlučne v záujme dieťaťa.
Rodičia tiež môžu na základe plnomocenstva poveriť správou majetku aj inú osobu (napr. advokáta alebo profesionálneho správcu majetku), ak usúdia, že je to v záujme dieťaťa.
Týmto správcom môže byť:
- Fyzická osoba, ktorá má plnú spôsobilosť na právne úkony a súhlasí s touto funkciou.
- Obec alebo právnická osoba, ktorá je spôsobilá spravovať majetok maloletého.
Hoci rodičia sú primárnymi správcami majetku maloletého dieťaťa, existujú situácie, keď musia zasiahnuť súdne orgány alebo iné osoby. Pri bežných úkonoch môžu majetok dieťaťa spravovať rodičia, pestúni alebo náhradní opatrovníci. Ak však ide o závažné rozhodnutia, vždy je potrebný dohľad súdu alebo ustanovenie špeciálneho zástupcu.
-----------------------
Bc. Alexandra Ondrušová
Za správnosť
JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát