Pondelok, 27. máj 2024 | meniny má Iveta , zajtra Viliam
Predplatné
Pondelok, 27. máj 2024 | meniny má Iveta , zajtra Viliam
TlačPoštaZväčšiZmenši

Pracovnoprávne spory v Slovenskej republike a vo vybraných krajinách EÚ

najpravo.sk • 18.11. 2020, 13:29

NEVICKÁ, D. Pracovnoprávne spory v Slovenskej republike a vo vybraných krajinách EÚ. 1. vydanie. Bratislava : Wolters Kluwer SR s. r. o., 2020, 104 s. ISBN: 978-80-571-0257-1. mäkká väzba

Monografia má za cieľ priblížiť právnu úpravu vedenia pracovnoprávnych sporov, a to nielen na Slovensku, ale aj vo vybraných krajinách EÚ, konkrétne vo Švédsku a Fínsku.

Pracovnoprávne spory ako samostatný druh sporov nemá v Slovenskej republike dlhú tradíciu, práve preto sa monografia venuje právnej úprave vedenia individuálnych pracovnoprávnych sporov v samostatnej kapitole.

Následne monografia analyzuje vedenie pracovnoprávnych sporov vo Švédsku a Fínsku, kde existuje samostatný pracovný súd a pracovnoprávne spory sú odčlenené od iných civilných sporov už veľa rokov. Monografia komparuje jednotlivé právne úpravy a prináša úvahy a návrhy na zlepšenie právnej úpravy v Slovenskej republike de lege ferenda.

„Spracovanie predmetnej monografie bude jedným z prvých ucelených výstupov na úrovni monografie zameranej výlučne na tému ochrany pracovnoprávnych vzťahov a jej komparácie so zahraničnými právnymi úpravami. Téma má navyše jednoznačne interdisciplinárny charakter civilného práva procesného v spojení s pracovným právom, čo umožňuje širšie pole skúmania a kreácie vlastných prínosov pre danú problematiku. Cieľom tejto monografie nie je len analyzovať stav Civilného sporového poriadku, komparovať všeobecné ustanovenia a osobitné ustanovenia o individuálnych pracovnoprávnych sporoch a poukázať na prínosy, prípadne komplikácie spojené s právnym stavom de lege lata, ale aj priniesť vlastné postrehy a formulácie, ktoré môžu prispieť ku skvalitneniu vedenia pracovnoprávnych sporov v Slovenskej republike.“ uvádza v predslove autorka monografie Mgr. Denisa Nevická, PhD.

 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 761

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: