KUBÍK, O. Investigatívna psychológia. Bratislava. Wolters Kluwer SR, s.r.o., 2. vydanie, 5/2019. 604 s. ISBN: 978-80-571-0037-9
Druhé doplnené a prepracované vydanie interdisciplinárnej odbornej monografie s názvom „Investigatívna psychológia“ funkčne prepája v teoretickej a praktickej rovine poznatky investigatívnej (vyšetrovacej) psychológie a trestného práva hmotného a trestného práva procesného, ako aj kriminalistiky a policajných vied. Investigatívna psychológia ako aplikovaný psychologický vedný odbor skúma všetky tie psychické javy, ktoré vznikajú v rôznych právom regulovaných situáciách, ako napríklad psychologické posudzovanie vierohodnosti či psychologické profilovanie páchateľa. Svojím poznatkovým arzenálom významne prispieva k poznávaniu rôznych psychologických javov vyskytujúcich sa v procese policajného vyšetrovania.
Na jednej strane je objektom vedeckého záujmu investigatívnej psychológie policajný vyšetrovateľ, ktorý musí získať, analyzovať a následne vyhodnotiť relevantnosť dôkazných informácií, pričom musí byť schopný flexibilne a pohotovo narábať s rôznymi vyšetrovacími hypotézami a verziami, ktoré mu pomáhajú smerovať vyšetrovanie k spoľahlivému odhaleniu páchateľa.
Na druhej strane je to osoba v procesnom postavení svedka, poškodeného, podozrivého a osoba obvineného, ktorí vyšetrovateľovi v priebehu procesného výsluchu poskytujú informácie o tých skutkových okolnostiach, ktoré môžu mať rozhodujúci význam pre posúdenie konkrétneho vyšetrovaného prípadu. Predmetom investigatívnej psychológie je ďalej hĺbkové skúmanie motivácie páchateľa k páchaniu trestnej činnosti. Zahŕňa aktuálne poznatky o konkrétnych psychologických taktikách realizácie kriminalisticko-taktických činností a aplikované poznatky, ktoré vyšetrovateľovi pomáhajú k tomu, aby psychologicky korektne dokázal realizovať výsluch.
Nemenej významným je prínos investigatívnej psychológie v súvislosti so psychologickými aspektmi operatívnej a pátracej činnosti. Imanentnou súčasťou investigatívnej psychológie sú aj poznatky psychológie svedeckej výpovede či skúmanie využitia metódy kognitívneho interview v praxi vyšetrovania. Ďalej je predmetom záujmu investigatívnej psychológie aj problematika extrémizmu a problematika šírenia propagandy.
Publikácia predstavuje komplexnú interdisciplinárnu odbornú rukoväť, určenú najmä odborníkom z policajno-bezpečnostnej praxe, psychológom, sudcom, prokurátorom, vyšetrovateľom, kriminalistom, advokátom, ale aj bezpečnostným analytikom, investigatívnym žurnalistom a expertom na politický extrémizmus, pre ktorých sú psychologické poznatky významným praktickým nástrojom pre vytvorenie relevantných vyšetrovacích, znaleckých, resp. bezpečnostno-analytických záverov.
- Obsah publikácie si prečítajte TU
- Ukážku publikácie si prečítajte TU
- Publikáciu Investigatívna psychológia, 2. vydanie si môžete zakúpiť priamo u vydavateľa TU.
Súvisiace články
- Zákon o európskom zatýkacom rozkaze - Komentár
- Pár slov k extrémizmu, počítačovej kriminalite a slobode prejavu
- Obrazové a zvukové záznamy v trestnom konaní
- Trestnoprávne sankcie ukladané fyzickým osobám
- Judikatúra Najvyššieho súdu SR v konaní o európskom zatýkacom rozkaze
- Zákon o obetiach trestných činov – komentár
- Subjektívna stránka trestného činu
- Judikatúra Súdneho dvora EÚ v konaní o európskom zatýkacom rozkaze
- Judikatúra Súdneho dvora EÚ vo veciach trestných
- Zákon o výkone väzby – komentár