VOZÁR, J. Augustín Ráth – prvý slovenský rektor Univerzity Komenského. Bratislava : VEDA 2018, s 240. ISBN 978-80-224-1711-2. tvrdá väzba
Od roku 2017 vychádza v Ústave štátu a práva SAV edícia Významní slovenskí právnici. Prvou predstavenou osobou sa stal Vladimír Fajnor, pričom táto publikácia sa stretla s pozitívnym ohlasom osobností súčasnosti. Ďalšou prezentovanou postavou je Augustín Ráth, ktorý stál na najvyššom stupni medzi slovenskými právnikmi svojej doby. Tento výber však nebol náhodný aj z iného dôvodu, nakoľko v roku 2018 sme si pripomenuli sté výročie založenia Československej republiky a v roku 2019 je to rovnaké výročie vzniku Univerzity Komenského. Augustín Ráth patril medzi právnikov, ktorí sa zapojili do budovania demokratického Československa, Univerzity Komenského, a najmä jej právnickej fakulty. Zvolili ho za prvého slovenského rektora, prvého dekana právnickej fakulty a zároveň bol prvým slovenským profesorom na tejto fakulte.
- V edícii Významní slovenskí právnici už vyšlo:
Vladimír Fajnor
Publikácia je členená do piatich kapitol:
- 1. Štúdiá a súkromie Augustína Rátha
- 2. Pôsobenie Augustína Rátha pred a po roku 1918
- 3. Unifikácia práva v Československej republike
- 4. Augustín Ráth – predseda Učenej spoločnosti Šafárikovej
- 5. Pôsobenie Augustína Rátha na Univerzite Komenského v Bratislave
- Záver o mužovi vysokých morálnych kvalít
- Publikáciu uzatvára publikačná činnosť Augustína Rátha, jeho prejavy, zoznam použitej literatúry a taktiež menný register, t. j. abecedný zoznam dôležitých mien uvádzaných v knihe na príslušných stranách.
Recenzentmi tejto publikácie boli:
- prof. JUDr. PhDr. Tomáš Gábriš, PhD., LLM, MA
- PhDr. Matej Hanula, PhD.
Augustín Ráth (*2. jún 1873, Ružomberok - † 12. marec 1942, Bratislava) patrí medzi najvýznamnejšie slovenské právnické osobnosti prvej polovice 20. storočia.
Svoju právnickú dráhu začal ako advokát v Ružomberku, neskôr pôsobil v Námestove a Bratislave. Jeho aktivity boli širokospektrálne. Popri advokátskej činnosti založil noviny Orava a bol aj šéfredaktorom Slovenských ľudových novín. Pôsobil v Správnej rade Úvernej banky a zapojil sa i do volieb. Vedecká práca Augustína Rátha pod názvom Práva medzi mužom a ženou v Uhorsku položila základy právnej vedy na Slovensku. V roku 1907 sa stal spolupracovníkom renomovaného českého náučného slovníka - Ottův slovník náučný. Počas prevej svetovej vojny pôsobil ako sudca v Novom Sade, neskôr v Kruševaci. Po skončení vojny pracoval na juhoslovanskom Ministerstve spravodlivosti v Belehrade. Mal na starosti kodifikáciu zákonov. Za túto jeho činnosť mu udelili vyznamenanie Rad sv. Sávu tretej triedy.
Po návrate do Československa prednášal na Právnickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, kde sa v roku 1920 habilitoval. Zároveň pracoval aj na Ministerstve unifikácie v Prahe vo funkcii prednostu odboru. v roku 1921 ho prezident republiky menoval za profesora občianskeho práva. Patril medzi zakladateľov Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a bol jej prvým dekanom. V školskom roku 1921/1922 sa stal prvým slovenským rektorom UK. Augustín Ráth zastával viaceré významné funkcie v slovenských vedeckých spoločnostiach. Bol predsedom pobočky Štátovedeckej spoločnosti v Bratislave a od roku 1926 až do jej zániku v roku 1938 predsedom Učenej spoločnosti Šafárikovej. Na Právnickej fakulte UK pracoval do konca života.