Piatok, 26. apríl 2024 | meniny má Jaroslava , zajtra Jaroslav
Svetový deň duševného vlastníctva
Predplatné
Piatok, 26. apríl 2024 | meniny má Jaroslava , zajtra Jaroslav
Svetový deň duševného vlastníctva
TlačPoštaZväčšiZmenši

Dôvodová správa k zákonu č. 500/2021 Z. z.

najpravo.sk • 25.3. 2022, 12:40

A.  Všeobecná časť

Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach  a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia niektoré zákony (ďalej len „návrh zákona“) bol vypracovaný na základe uznesenia vlády SR č. 427 z 13. septembra 2017 k návrhu na určenie gestorských ústredných orgánov štátnej správy a niektorých orgánov verejnej moci, zodpovedných za prebratie a aplikáciu smerníc, ktorým bola podpredsedovi vlády a ministrovi vnútra v bode B. 4 uložená úloha zabezpečiť   v spolupráci s predsedom Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR prebratie smernice parlamentu a Rady (EU) 2017/853 zo 17. mája 2017, ktorou sa mení smernica Rady 91/477/EHS o kontrole získavania a vlastnenia zbraní (ďalej len „smernica“) a vykonať notifikáciu.

Z dôvodu prijatia smernice, ako aj prijatia vykonávacieho Nariadenia komisie (EÚ) 2018/337 z 5. marca 2018, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) 2015/2403, ktorým sa stanovujú spoločné usmernenia pre normy a techniky na deaktiváciu bolo potrebné navrhnúť legislatívne zmeny v zákone č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Návrhom zákona sa zároveň odstraňujú nedostatky, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe.

Cieľom návrhu zákona je dosiahnutie rovnováhy medzi záväzkom zabezpečiť určitú slobodu pohybu niektorých strelných zbraní a ich hlavných častí v rámci Európskej únie na jednej strane a potrebou kontrolovať túto slobodu primeranými bezpečnostnými zárukami na druhej strane, najmä za účelom zamedzenia zneužitie strelných zbraní na trestnú činnosť.

Na základe prijatej smernice sa medzi zbrane kategórie A – zakázané zbrane zaraďujú ďalšie druhy zbraní, ktoré sú podľa súčasného znenia zákona zaradené v nižších kategóriách. Ide o zbrane, ktoré sú podľa smernice najnebezpečnejšie a je u nich najväčšia pravdepodobnosť zneužitia na trestnú činnosť, najmä teroristické útoky. Ide napríklad o zbrane so zásobníkmi s veľkou kapacitou, teda na 10, resp. 20 nábojov.

Na základe smernice sa navrhuje ponechanie zbraní kategórie A, B a C, ktoré boli upravené na zbrane kategórie D v ich pôvodných kategóriách z dôvodu, že tieto zbrane boli jednoduchou úpravou opätovne sfunkčnené a boli použité pri teroristických činoch.

Zavádza sa elektronizácia v rámci podnikateľského prostredia. Za týmto účelom sa navrhuje on-line prístup do informačného systému zbraní, streliva a strelníc Ministerstva vnútra Slovenskej republiky prostredníctvom elektronických služieb pre občanov a podnikateľov na úseku zbraní a streliva, ktorý zabezpečí oprávneným subjektom prístup do informačného systému, ktorý zaznamenáva všetky informácie týkajúce sa strelných zbraní a ich držiteľov, ktoré sú potrebné na ich evidenciu.

Na základe požiadavky smernice, aby sa preskúmavali podmienky na udelenie výnimky a povolenia na držbu zbraní v intervaloch nepresahujúcich 5 rokov, sa skracuje doba platnosti zbrojnej licencie z neurčitej doby na 5 rokov. Doba platnosti zbrojného preukazu  zostáva 10 rokov, pričom raz za 5 rokov sa bude preverovať bezúhonnosť a spoľahlivosť držiteľa zbrojného preukazu a podmienka pobytu na území Slovenskej republiky.

Vzhľadom na problematiku úprav niektorých druhov zbraní kategórie D (palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne najviac 7,5 J, expanzná zbraň) na zbrane vyššej kategórie sa navrhuje, aby tieto zbrane podliehali osobitnému režimu. Na tieto zbrane sa bude vzťahovať osobitný postup pri prevode zbrane, prenajímaní, dovoze alebo vývoze zbrane a ich držitelia tiež budú povinní tieto zbrane zaevidovať.

 V prechodných ustanoveniach sa v súvislosti s presunom niektorých zbraní do prísnejšej kategórie ustanovuje prechodné obdobie jedného roka, v rámci ktorého sú držitelia týchto zbraní povinní splniť podmienky pre držbu týchto zbraní.  Zbrojné preukazy vydané do účinnosti novely ostávajú platné do doby uvedenej v zbrojnom preukaze.  Zároveň sa navrhuje, aby držiteľ zbrane, ktorá bola preradená do kategórie A a ktorý je držiteľom príslušnej skupiny zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie, bol automaticky považovaný za držiteľa výnimky na držanie tejto zakázanej zbrane. Ak nie je držiteľom príslušnej skupiny zbrojného preukazu, bude povinný o ňu požiadať. V prechodnom ustanovení sa tiež skracuje platnosť vydaných zbrojných licencií, ktoré sa doteraz vydávali na neurčitú dobu, na 5 rokov (čiže do októbra 2026).

Predkladaný návrh zákona má pozitívny aj negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy a pozitívny vplyv na informatizáciu. Vplyvy na služby pre občana a na podnikateľské prostredie sú pozitívne aj negatívne. Návrh zákona nemá sociálne vplyvy, vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu ani vplyvy na životné prostredie.

 Predkladaný návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a  nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, inými zákonmi a medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, a v súlade s právom Európskej únie.

B. Osobitná časť

 Čl. I

(zákon č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive)

K bodu 1  [§ 1 ods. 2 písm. a)]

Výnimka z pôsobnosti tohto zákona sa bude vzťahovať aj na zbrane a strelivo, vo vlastníctve vojenskej a policajnej vysokej školy, ak ich využívajú na účely, na ktoré boli zriadené. 

K bodu 2   [§ 1 ods. 2 písm. c) a poznámky pod čiarou k odkazom 3) a 3a)]

Upresňuje sa text ustanovenia v nadväznosti na znenie § 12 ods. 1 zákona č. 64/2019 Z. z. o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trhu, podľa ktorého autorizovaná osoba vykonáva okrem overovania aj homologizáciu a skúšku typu zbrane. Pojem „posudzovanie zhody“ je presnejší a širší ako pojem „overovanie“. Zároveň sa aktualizuje poznámka pod čiarou k odkazu 3.

K bodu 3 [§ 1 ods. 2 písm. d) a e)]

V nadväznosti na zmenu čl. 2 ods. 2 smernice Rady 91/477/EHS o kontrole získavania a vlastnenia zbraní (ďalej len „smernica“) sa upravuje znenie § 1 ods. 2 písm. d). V súlade so smernicou sa podľa písmena d) nebude zákon vzťahovať na zbrane a strelivo vo vlastníctve štátu, vyšších územných celkov alebo obcí, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami, archeologickými nálezmi alebo zbierkovými predmetmi.

Navrhovanou úpravou sa vylučuje z pôsobnosti zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“) prevoz zbraní a streliva ozbrojených síl alebo ozbrojených zborov cez územie Slovenskej republiky a držba zbraní a streliva počas vykonávania ozbrojeného sprievodu osôb, ktorým sa pri ich pobyte na území Slovenskej republiky poskytuje osobná ochrana podľa osobitného predpisu alebo medzinárodných zmlúv. V súčasnosti je na vykonávanie ozbrojeného sprievodu podľa § 43 ods. 4 potrebný zbrojný sprievodný list vydaný ministerstvom vnútra. Na základe navrhovanej zmeny a zmeny v § 43 ods. 4 nebude potrebné na vykonávanie tohto ozbrojeného sprievodu vydanie zbrojného sprievodného listu, ak sa vykonáva na základe osobitného predpisu alebo medzinárodnej zmluvy.

 

K bodu 4              (§ 2 ods. 1 písm. a)

V nadväznosti na vypustenie pojmu „súčasť zbrane“ z  čl. 1 ods. 1 smernice sa zo zákona vypúšťa tento pojem vrátane jeho vymedzenia v § 2 ods. 1 písm. c).

 

K bodu 5              (§ 2 ods. 1 písm. b)

Zmenou vo vymedzení pojmu „hlavná časť“ sa zosúlaďuje zákon so znením čl. 1 ods. 1 bod 2. smernice. Pod pojem hlavná časť bol preto v súlade so smernicou zahrnutý aj rám, telo, puzdro záveru a závorník.

 

K bodu 6              [§ 2 ods. 1 písm. c), l) a m)]

V nadväznosti na vypustenie pojmu „súčasť zbrane“ z  čl. 1 ods. 1 smernice sa zo zákona vypúšťa tento pojem vrátane jeho vymedzenia v § 2 ods. 1 písm. c).

Úprava tiež reaguje na zmenu v § 4 ods. 4 – vypustenie zameriavača zbrane skonštruovaného na princípe noktovízora alebo termovízie zo zákona.

K bodu 7              [§ 2 ods. 1 písm. f)]

Návrhom sa vo vymedzení pojmu strelivo nahrádza pojem „komponent streliva“  slovami „zápalka a výmetová náplň“. Navrhovaná zmena bude mať za následok, že za strelivo sa nebude považovať strela, ktorá samostatne nepredstavuje riziko a nie je preto potrebné ju zahrnúť pod pojem strelivo, na ktorého nadobudnutie sa vyžaduje zbrojný preukaz.

 

K bodu 8              [§ 2 ods. 1 písm. j)]

Vhodnejším spôsobom sa vymedzuje pojem tlmič hluku výstrelu.

 

K bodu 9              [§ 2 ods. 1 písm. o)]

Na základe požiadavky smernice uvedenej v článku 1 ods. 2 sa vymedzuje pojem miesto pobytu, a to vo vzťahu k pobytu na území Slovenskej republiky a mimo územia Slovenskej republiky. Zároveň sa aktualizujú poznámky pod čiarou 7 a 8.

 

K bodu 10            [§ 2 ods. 1 písm. p)]

Vzhľadom na nízku mieru nebezpečnosti sa vypúšťa povinnosť, aby zodpovedná osoba musela byť držiteľom zbrojného preukazu v prípade, že držiteľ zbrojnej licencie vykonáva činnosti len s expanznými prístrojmi (napr. na bitúnkoch).

 

K bodu 11            [§ 2 ods. 1 písm. q) až z)]

Do vymedzenia pojmov sa dopĺňajú nové pojmy používané v zákone.

Pojem členský štát bolo potrebné vymedziť z dôvodu, že k smernici pristúpili okrem členských štátov EÚ aj Islandská republika, Nórske kráľovstvo, Švajčiarska konfederácia a Lichtenštajnské kniežatstvo.

Vymedzenie pojmu sprostredkovateľská činnosť súvisí so zmenou v skupine C zbrojnej licencie. Podľa návrhu budú osoby, ktoré chcú vykonávať sprostredkovateľskú činnosť povinné požiadať o zbrojnú licenciu. Úpravou sa reaguje na požiadavku smernice, ktorá ukladá členským štátom sprostredkovateľov registrovať a udeľovať im licencie (čl. 4        ods. 3).

Vymedzenie pojmov „značka zbrane“ a „zásobovacie zariadenie“ si vyžiadala prax. Uvedené pojmy sa používajú v zákone aj v súčasnosti, avšak absentovalo ich presné vymedzenie.

Vymedzujú sa tiež pojmy „kultúrna činnosť“, „športová streľba“, „iný členský štát“ a „podkategórie zbrane“, ktoré sa používajú v návrhu zákona.

Vymedzenie pojmu „viditeľné nosenie zbrane“ si z dôvodu nejednoznačnosti tohto pojmu a s tým spojenými problémami vyžiadala prax.

Vymedzenie pojmu „neaktívne torzo zbrane“ a jeho zaradenie medzi zbrane kategórie D si vyžiadali skúsenosti polície so zbraňami, ktoré boli najmä pod vplyvom korózie tak znehodnotené, že streľba z nich je vylúčená. Navrhované vymedzenie tak umožní takéto zbrane zaradiť do kategórie D. 

 

K bodu 12            (§ 2 ods. 2)

V nadväznosti na vypustenie pojmu „súčasť zbrane“ z  čl. 1 ods. 1 smernice sa zo zákona vypúšťa tento pojem vrátane jeho vymedzenia v § 2 ods. 1 písm. c).

 

K bodu 13            (§ 3 ods. 2)

V nadväznosti na zavedenie „podkategórie zbrane“, sa rozširuje rozhodovanie ministerstva pri pochybnostiach o zaradení zbrane aj o zaradenie do podkategórie.

 

 

K bodu 14            [§ 4 ods. 2 písm. j) až q)]

Návrhom sa medzi zakázané zbrane dopĺňajú nové druhy zbraní. Uvedená zmena vyplýva zo zmien v prílohe 1 smernice, v ktorej boli do kategórie A - zakázané zbrane doplnené vybrané druhy zbraní, ktoré podľa smernice predstavujú vyššiu mieru nebezpečenstva a zneužitia na páchanie trestnej činnosti. Medzi zbrane kategórie A sú zaradené napríklad aj zbrane, ktoré obsahujú zásobovacie zariadenia s veľkou kapacitou (10 resp. 20 nábojov) a zbrane, ktoré je možné skrátiť bez použitia náradia.

     Do tejto kategórie boli zaradené tiež zbrane, ktoré vznikli úpravou zo zbraní kategórie A na zbrane kategórie D. Ide napríklad o situáciu, kedy zbraň kategórie A bola upravená na zbraň kategórie D (okrem expanznej zbrane a znehodnotenej zbrane). Podľa súčasnej úpravy sa u takejto zbrane zmenilo jej zaradenie z kategórie A na kategóriu D a teda jej držiteľ nemusel mať zbrojný preukaz ani výnimku na jej držanie. Ostatná novela smernice však požaduje, aby si zbrane kategórie A napriek vykonanej úprave na zbraň nižšej kategórie ponechali svoju pôvodnú kategóriu. Vo vzťahu k zbraniam, ktoré už boli takýmto spôsobom upravené je potrebné uviesť, že sa vrátia do svojej pôvodnej kategórie A a ich držitelia, ktorí si budú chcieť uvedené zbrane ponechať, budú povinní požiadať o vydanie zbrojného preukazu. Ak je držiteľ týchto zbraní zároveň držiteľom zbrojného preukazu, bude považovaný za držiteľa výnimky.

      Osobitnou podkategóriou zakázaných zbraní sú upravené zbrane kategórie A na expanznú zbraň. Táto podkategória bola zavedená z dôvodu jej osobitného režimu, podľa ktorého bude tieto zbrane (na rozdiel od ostatných zbraní kategórie A) možné využívať napríklad pri rekonštrukcii historickej udalosti.

     Zároveň sa v súlade so smernicou mení kategória samonabíjacej palnej zbrane, ktorá bola upravená zo samočinnej zbrane z kategórie B na kategóriu A.

     Medzi zbrane kategórie A budú tiež zaradené krátke a dlhé samonabíjacie zbrane, ktoré majú zabudované alebo je do nich vložené odnímateľné veľkokapacitné zásobovacie zariadenie (10, resp. 20 nábojov) a tiež krátke a dlhé opakovacie zbrane, do ktorých je vložené odnímateľné veľkokapacitné zásobovacie zariadenie. Zaradenie opakovacích zbraní do kategórie A vyplynulo z článku 5 ods. 3 smernice, ktorá požaduje, aby sa povolenia odobrali, „ak sa zistí, že osoba, ktorej sa toto povolenie udelilo, má v držbe nabíjacie zariadenie, ktoré sa môže pripevniť na poloautomatické strelné zbrane so stredovým zápalom alebo na opakovacie strelné zbrane“.

 

K bodu 15            [§ 4 ods. 3 písm. c)]

Návrhom sa jednoznačne uvádza, že za zakázané strelivo sa považuje aj strelivo nedovolene vyrobené.

 

K bodu 16            (§ 4 ods. 4)

Z dôvodu nadbytočnosti sa zo zakázaných doplnkov zbrane vypúšťa zameriavač zbrane skonštruovaný na princípe noktovízora alebo termovízie. Nadobúdanie týchto zariadení budú upravovať osobitné predpisy v oblasti výrobkov obranného priemyslu.

 

K bodu 17            (§ 5 ods. 1 písm. a)]

Navrhovaná zmena reaguje na zmenu v § 5 ods. 1 písm. f).

 

K bodu 18            [§ 5 ods. 1 písm. b)]

Navrhovaná zmena reaguje na zmenu v § 5 ods. 1 písm. f).

 

K bodu 19            [§ 5 ods. 1 písm. c) a § 6 ods. 1 písm. a)]

Do zbraní kategórie B a C sa dopĺňa chýbajúca viacvýstrelová palná zbraň.

K bodu 20            [§ 5 ods. 1 písm. f)]

Zmena sa navrhuje z dôvodu potreby odlíšenia krátkych zbraní so stredovým zápalom s hladkým vývrtom hlavne od zbraní uvedených v § 5 ods. 1 písm. a) a b), ktoré je podľa § 27 ods. 1 oprávnený nosiť držiteľ skupiny A zbrojného preukazu. Účelom tejto zmeny je odstránenie nežiaduceho stavu, kedy držitelia skupiny A zbrojného preukazu nosili zbrane s hladkým vývrtom hlavne, teda zbrane určené na brokové náboje.

 

K bodu 21            [§ 5 ods. 1 písm. h) a i)]

V súlade so zmenou prílohy 1 smernice sa dopĺňajú zbrane kategórie B. Pod písmeno h) budú patriť tie zbrane kategórie B, ktoré boli upravené na expanznú zbraň. Medzi zbrane uvedené v písmene i) budú patriť zbrane kategórie B, ktoré budú upravené na zbrane kategórie D, s výnimkou, keď bude zbraň kategórie B znehodnotená alebo upravená na expanznú. Navrhovaná zmena znamená, že si zbrane kategórie B, ktoré budú upravené na zbrane kategórie D, ponechajú svoju pôvodnú kategóriu. Navrhované úpravy zbraní kategórie B sa rozdeľujú do rôznych podkategorií z dôvodu, že zbrane zaradené pod písmeno h) bude možné (na rozdiel od ostatných zbraní kategórie B) podľa § 27 používať napríklad aj pri kultúrnej činnosti.

 

K bodu 22            [§ 6 ods. 1 písm. b)]

Ustanovuje sa výnimka z vymedzenia pojmu dlhej opakovacej zbrane kategórie C aj o zbraň kategórie A.

 

K bodu 23            [§ 6 ods. 1 písm. d) a § 7 ods. 1 písm. b)]

Po posúdení uvedeného ustanovenia sa mení a zosúlaďuje s okolitými krajinami hranica energie na zaradenie zbrane do kategórie.

 

K bodu 24            [§ 6 ods. 1 písm. g) a h)]

Návrhom sa dopĺňajú do kategórie C aj zbrane tejto kategórie upravené na zbrane kategórie D, s výnimkou znehodnotenej zbrane kategórie C. Uvedená zmena znamená, že si zbrane kategórie C, ktoré budú upravené na zbrane nižšej kategórie, ponechajú svoju pôvodnú kategóriu.

 

K bodu 25            [§ 7 ods. 1 písm. c) a d)]

Zmeny v § 7 súvisia so zmenami v § 4 až 6, do ktorých boli v súlade so smernicou zaradené zbrane príslušných kategórií, ktoré boli upravené na expanzné zbrane. Za expanzné zbrane podľa § 7 ods. 1 písm. d) budú považované len tie zbrane, ktoré boli vyrobené ako expanzné zbrane a nie tie, ktoré vznikli úpravou zo zbraní iných kategórií (kategórií A, B alebo C) na expanzné.                         

 

K bodu 26            [§ 7 ods. 1 písm. i)]

Medzi zbrane kategórie D sa návrhom zaraďujú zbrane kategórie A, kategórie B, kategórie C a zbraň kategórie D, ktorá je uvedená v § 7 ods. 1 písm. k), ktoré boli znehodnotené podľa nariadenia Komisie (EÚ) 2015/2403 z 15. decembra 2015, ktorým sa stanovujú spoločné usmernenia pre normy a techniky na deaktiváciu na zabezpečenie trvalej nepoužiteľnosti deaktivovaných strelných zbraní v platnom znení (ďalej len „nariadenie“). Tieto znehodnotené zbrane budú na základe požiadavky smernice podliehať evidencii. Zároveň sa na ne bude vzťahovať osobitný režim, podľa ktorého [na rozdiel od znehodnotených zbraní, ktoré sú uvedené v písmene j)] bude potrebné na ich prevod splniť osobitné podmienky a na ich trvalý vývoz alebo dovoz sa bude vyžadovať zbrojný sprievodný list.

 

K bodu 27            [§ 7 ods. 1 písm. j) a k)]

Zmena nadväzuje na zmeny v § 7 ods. 1 písm. i). Pod písmeno j) budú zaradené tie zbrane,

ktoré boli znehodnotené iným spôsobom ako podľa nariadenia. Budú to teda zbrane, ktoré boli znehodnotené podľa predpisov účinných pred účinnosťou nariadenia, čiže znehodnotené podľa vyhlášky Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky.

Doplnenie písmena k) vyplynulo zo zmeny prílohy 1 smernice, ktorou sa palné zbrane pôvodne zaradené do zrušenej kategórie D presunuli do kategórie C. Návrhom zákona sa však tieto zbrane nepresunú do kategórie C, ostanú  aj naďalej v kategórii  D, avšak budú podliehať povinnostiam, ktoré vyžaduje smernica. Budú napríklad podliehať evidenčnej povinnosti a na ich trvalý vývoz alebo dovoz sa bude vyžadovať zbrojný sprievodný list. Tieto povinnosti sa budú týkať palných zbraní skonštruovaných na princípe perkusného, kresadlového, kolieskového alebo tlejákového zámkového systému (tzv. reprodukcie historických zbraní), ktoré však vzhľadom na dátum ich výroby nie je možné zaradiť medzi historické zbrane. Nové povinnosti sa na ne budú vzťahovať z dôvodu, že podľa recitálu 27 smernice sa „reprodukciám starožitných zbraní neprikladá rovnaký historický význam alebo záujem (ako starožitným zbraniam) a môžu byť vyrobené za použitia moderných techník, ktoré môžu zlepšiť ich trvanlivosť a presnosť. Takéto reprodukcie by preto mali byť zahrnuté do rozsahu pôsobnosti smernice“.

 

K bodu 28            [§ 7 ods. 1 písm. m)]

Vzhľadom na skúsenosti z praxe sa dopĺňa nový druh zbrane kategórie D. Ide o zbrane, ktoré sú tak poškodené, že streľba z nich je vylúčená.

 

K bodu 29            (§ 7 ods. 2)

Zmena § 7 ods. 2 nadväzuje na zmenu v § 37, podľa ktorej sa budú evidovať aj zbrane kategórie D uvedené v § 7 ods. 1 písm. a), d), i) a k) (palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne najviac 7,5 J, tzv. originálna expanzná zbraň – teda expanzná zbraň, ktorá nevznikla úpravou zo zbrane kategórie A až C, zbraň znehodnotená podľa nariadenia a palná zbraň skonštruovaná na princípe perkusného, kresadlového, kolieskového alebo tlejákového zámkového systému). Uvedeným zbraniam budú po zaevidovaní vydané preukazy zbraní, ktoré ich držiteľ bude povinný mať pri manipulácii so zbraňou pri sebe.

   Cieľom uvedenej zmeny je ponechanie zbrane v jej pôvodnej podkategórii napriek jej úprave na inú zbraň kategórie D, čím sa predíde účelovej úprave evidovaných zbraní kategórie D na iné zbrane kategórie D, ktoré nepodliehajú evidencii. Ide o obdobné ustanovenie ako v prípade zbraní kategórie A, B a C, ktoré budú upravené na zbrane kategórie D.

 

K bodu 30            (§ 7 ods. 3)

Na základe požiadavky, ktorá vyplynula z praxe sa umožňuje zbrane kategórie D viditeľne nosiť v prípade účasti na kultúrnej činnosti a ukladá sa povinnosť oznámiť prepravcovi, že sa na prepravu odovzdáva zbraň kategórie D.

    Zároveň sa aktualizuje odkaz na zbrane kategórie D, ktoré budú podliehať evidencii a ktorých držiteľ bude povinný mať pri sebe preukaz zbrane.

Aktualizuje sa tiež poznámka pod čiarou.

 

 

K bodu 31            (§ 8 a 9)

Navrhované zmeny v § 8 sa týkajú podmienok udeľovania výnimiek, na základe ktorých môže ich držiteľ nadobudnúť do vlastníctva a držať zbrane kategórie A – zakázané zbrane.  

     Návrhom sa rozširuje okruh zbraní a aj subjektov, ktorým môžu byť tieto výnimky udeľované. Na základe týchto zmien bude možné udeliť výnimku aj na výkon kultúrnej činnosti, na športové účely, na výkon činnosti podľa osobitného predpisu a pre držiteľov skupiny C zbrojnej licencie (držitelia skupiny C zbrojnej licencie sa budú môcť predzásobiť zbraňami, ktoré boli preradené do kategórie A). Dôvodom tohto rozšírenia je najmä umožnenie prístupu ku zbraniam, ktoré boli presunuté z kategórií B, C alebo D do kategórie A (napríklad zbraň kategórie A upravená na expanznú zbraň bude návrhom presunutá z kategórie D do kategórie A, samonabíjacia palná zbraň upravená zo samočinnej bude návrhom presunutá z kategórie B do kategórie A). Podmienky, za akých budú výnimky udeľované, sú prebraté z čl. 6 smernice.

     Športovým strelcom sa umožní nadobúdanie vybraných zbraní kategórie A, ak splnia podmienky ustanovené smernicou. Jednou z podmienok je trénovanie alebo aktívna účasť počas posledných 12 mesiacov na súťaži v streľbe, ktorú uzná športová organizácia alebo medzinárodná športová organizácia športovej streľby. Na splnenie tejto podmienky sa nevyžaduje, aby žiadateľ trénoval alebo sa zúčastňoval súťaže v športovej streľbe so zbraňou, o výnimku ktorej žiada.

Na základe článku 5 ods. 3 smernice sa v § 8 ods. 6, ktorý zakazuje držiteľovi dlhej alebo krátkej opakovacej a dlhej alebo krátkej samonabíjacej zbrane držať veľkokapacitné zásobovacie zariadenie ak mu nebola udelená výnimka. Ak ju nemá udelenú, dopustí sa priestupku podľa § 69 ods. 1 písm. b), čím stratí spoľahlivosť a následne mu bude odňatý zbrojný preukaz podľa § 26 ods. 1 písm. c).

     V prípade úpravy veľkokapacitného zásobovacieho zariadenia, ktorou sa trvalo zníži jeho kapacita pod 11 resp. 21 nábojov nebude takéto zásobovacie zariadenie považované za veľkokapacitné a bude možné ho nadobúdať bez obmedzenia. Bude však na technickom posúdení, či takáto úprava bola trvalá.

     Podľa prechodných ustanovení budú držitelia týchto zbraní a veľkokapacitných zásobníkov, ktoré nadobudli pred účinnosťou tohto zákona považovaní automaticky za držiteľov výnimiek, ak budú držiteľmi príslušnej skupiny zbrojného preukazu. Zároveň však budú povinní ich držbu oznámiť policajnému útvaru. Osoby, ktoré nie sú držiteľmi zbraní uvedených v § 4 ods. 2 písm. m) až p) ich budú môcť nadobúdať a držať bez obmedzenia.

      V § 9 sa menia podmienky v podávaní žiadostí o udelenie výnimiek. Žiadosti sa po novom nebudú podávať na policajnom útvare, ale na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky. Rozširuje sa aj rozsah údajov uvádzaných v žiadosti o údaje o strelive a zakázaných doplnkoch zbraní a spôsobe ich zabezpečenia a zužuje sa rozsah údajov, ktoré bude držiteľ skupiny A zbrojnej licencie uvádzať v žiadosti. Na základe zmien v zákone o správnych poplatkoch, ktorý sa mení článkom III tohto zákona, sa správny poplatok bude vyberať za žiadosť o každú zakázanú zbraň alebo každý zakázaný doplnok zbrane, avšak jeho výška sa znižuje z 99,50 eura na 20 eur. Rovnako sa znižuje aj správny poplatok za žiadosť o zakázané strelivo. Správny poplatok za žiadosť o vydanie výnimky pre držiteľa skupiny A zbrojnej licencie bude 100 eur.

 

 

 

 

 

K bodu 32            (§ 9a)

Novým paragrafom sa transponuje ustanovenie článku 6 ods. 7 smernice, ktorá vyžaduje, aby sa výnimky preverovali v intervaloch nepresahujúcich päť rokov. Držiteľ bude povinný poskytnúť súčinnosť pri preverovaní. V prípade neposkytnutia súčinnosti môže dôjsť k postupu podľa § 10 ods. 2.

    

K bodu 33            (§ 10 ods. 1)

Návrhom sa upresňuje, za akých podmienok dochádza k zániku platnosti výnimky. K jej zániku teda nedôjde v prípade straty, poškodenia alebo nesprávnych údajov v zbrojnom preukaze alebo zbrojnej licencii. Zároveň výnimka nezaniká ani v prípade uplynutia doby platnosti zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie, ak bude držiteľovi výnimky udelený nový zbrojný preukaz alebo nová zbrojná licencia.

 

K bodu 34            (§ 10 ods. 3)

Ustanovuje sa lehota na odovzdanie zbrane po zániku platnosti výnimky, ktorá je totožná s ostatnými lehotami v obdobných situáciách. Zároveň sa na základe zmeny v odseku 1 písm. f) vypúšťa odkaz na odsek 2.

 

K bodu 35            (poznámky pod čiarou 13 a 14)

Aktualizujú sa poznámky pod čiarou

               

K bodu 36            [§ 11 ods. 1]

Aktualizuje sa znenie § 11 vzhľadom na znenie zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov.

 

K bodu 37            (§ 12 ods. 3)

Ukladá sa povinnosť osobe, ktorá previedla zbraň, ohlásiť jej prevod policajnému útvaru, ktorý jej vydal zbrojnú licenciu alebo zbrojný preukaz.

 

K bodu 38            (§ 13)

Slová „vojenský materiál“ sa z dôvodu prijatia zákona č. 392/2011 Z. z. o obchodovaní s výrobkami obranného priemyslu nahrádzajú slovami „výrobky obranného priemyslu“ a zároveň sa do § 13 dopĺňa pojem „munícia“, ktorej nadobúdanie bude podliehať zákonu č. 58/2014 Z. z. o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii.

Výslovne sa uvádza, že uskutočňovanie niektorých úkonov s výrobkami obranného priemyslu je možné až v prípade, ak sú splnené podmienky podľa osobitného predpisu, teda získanie príslušných povolení podľa zákona č. 392/2011 Z. z. o obchodovaní s výrobkami obranného priemyslu.

 

K bodu 39            (§ 14)

Vzhľadom na riziko, ktoré predstavujú uvedené zbrane je potrebné zmeniť ich režim vrátane podmienok ich nadobúdania. Nadobúdať ich bude môcť len držiteľ povolenia, zbrojného preukazu, zbrojnej licencie alebo zbrojného sprievodného listu. Vo vzťahu k znehodnoteným zbraniam, replikám historických zbraní a zbraniam typu flobert je sprísnený režim požiadavkou smernice. Na expanzné zbrane sa tento režim bude vzťahovať z dôvodu, že predstavujú riziko zneužitia na páchanie trestnej činnosti.

Zároveň sa upravuje postup po nadobudnutí uvedených zbraní.  

 

 

 

K bodu 40            (§ 14a ods. 1)

V § 14a sa rozširuje zákaz predaja na diaľku aj na zbrane kategórie D, ktoré budú podliehať evidencii. Rozšírenie zákazu na tieto zbrane súvisí so sprísnením ich režimu. Okrem povinností tieto zbrane evidovať a pri trvalom vývoze a dovoze požiadať o vydanie zbrojného sprievodného listu, nebude možné ich nadobudnúť uzatvorením zmluvy na diaľku.

 

K bodu 41            (§ 14a ods. 2)

V nadväznosti na vypustenie pojmu „súčasť zbrane“ z  čl. 1 ods. 1 smernice sa zo zákona vypúšťa tento pojem vrátane jeho vymedzenia v § 2 ods. 1 písm. c).

 

K bodu 42            [§ 17 ods. 2 písm. d)]

Vzhľadom na prepojenie s registrom o športe, z ktorého sa budú informácie získavať, sa upravuje § 17 ods. 2 písm. d). Osoby, ktoré budú zapísané v registri, nebudú musieť predkladať potvrdenie o členstve k streleckej organizácii.

 

K bodu 43            [§ 17 ods. 2 písm. e) a f)]

V prospech žiadateľov o vydanie zbrojného preukazu sa umožňuje, aby namiesto predkladania úradne osvedčenej kópie uvedených dokladov postačilo ich predloženie policajnému útvaru k nahliadnutiu. Návrh súvisí s vložením nového odseku 3.

 

K bodu 44            (§ 17 ods. 3)

Žiadateľom o zbrojný preukaz sa zjednoduší podávanie žiadosti tým, že namiesto úradne overených dokladov, ktoré v súčasnosti prikladajú k žiadosti, bude postačovať predloženie týchto dokladov policajnému útvaru k nahliadnutiu. Žiadateľom o zbrojný preukaz sa tým znížia náklady, ktoré súviseli so zabezpečovaním úradne osvedčenej kópie dokladov.

 

K bodu 45            (poznámka pod čiarou k odkazu 9)

Aktualizuje a poznámka pod čiarou.

 

K bodu 46            (§ 17 ods. 6)

Ide o úpravu vnútorných odkazov z dôvodu zmien v odseku 2 a vloženia nového odseku 3.

 

K bodu 47            (§ 18 ods. 2)

Úpravou uvedeného ustanovenia sa umožňuje získať zbrojný preukaz na zberateľské účely osobám, ktoré splnili podmienky uvedené v § 16 a dosiahli vek 18 rokov.

                Navrhované zníženie veku súvisí s preradením niektorých zbraní z kategórie D do vyšších kategórií, a teda na ich získanie a držanie bude potrebné získanie zbrojného preukazu. Ide najmä o zbrane, ktoré boli upravené na expanzné zbrane, ktoré sú veľmi často používané pri rekonštrukciách historických udalostí, ktorých sa zúčastňujú vo veľkej miere osoby, ktoré ešte nedosiahli vek na získanie zbrojného preukazu, t. j. 21 rokov. Aby sa umožnilo týmto osobám aj naďalej sa zúčastňovať týchto rekonštrukcií znižuje sa hranica veku na nadobudnutie skupiny F zbrojného preukazu. Navrhované zníženie veku nebude v rozpore s požiadavkou ochrany verejného záujmu.

Nadobúdanie zbraní kategórie A držiteľom skupiny F zbrojného preukazu sa však umožní až od dosiahnutia veku 21 rokov [§ 8 ods. 2 písm. f)].

 

 

K bodu 48            (§ 18 ods. 3)

Spresňuje sa ustanovenie, na základe ktorého môže osoba mladšia ako 18 rokov nadobudnúť len zbraň, ktorú používa ako člen štátnej reprezentácie.

 

K bodu 49            (§ 18 ods. 4)

Doplnením odseku 4 v § 18 sa transponuje čl.  5 ods. 1 písm. a) smernice. Povinnosť zabezpečiť zbrane osoby, ktorá je držiteľom skupiny E zbrojného preukazu a ktorá dosiahla vek 15 rokov a nedosiahla vek 18 rokov má príslušná športová organizácia. Namiesto nej ich môže zabezpečovať jej zákonný zástupca, ktorý je držiteľom zbrojného preukazu, ktorý ich môže zabezpečiť spoločne so svojimi zbraňami.

Takejto mladistvej osobe však nemôže byť umožnený prístup k iným ako svojim zbraniam.

 

K bodu 50            [§ 19 ods. 1 písm. a)]

§ 19 ods. 1 písm. a) sa dopĺňa o nové trestné činy, po spáchaní ktorých dochádza k strate bezúhonnosti.

     Ide o trestný čin usmrtenia, ak bol spáchaný so strelnou zbraňou a trestný čin nebezpečného prenasledovania.

 

K bodu 51            (§19 ods. 2 písm. e) prvý bod)

Vzhľadom na zmeny vykonané v § 69 sa upravuje aj vnútorný odkaz.

 

K bodu 52            (§ 19 ods. 2 písm. e) tretí bod)

Legislatívno-technická úprava vyplývajúca z doplnenia nového 5. bodu.

 

K bodu 53            (§ 19 ods. 2 písm. e) piaty bod)

Dopĺňajú sa nové druhy priestupkov, ktorých spáchanie bude mať za následok stratu spoľahlivosti. Je žiaduce, aby medzi tieto priestupky boli zaradené aj priestupky na úseku extrémizmu a diváckeho násilia, ktoré boli do právneho poriadku zavedené v zákone o  organizovaní verejných športových podujatí.

 

K bodu 54            (§ 20 ods. 9)

Umožňuje sa lekárom a psychológom plnenie povinnosti podľa § 20 ods. 5 aj prostredníctvom elektronickej služby, do ktorej bude potrebné sa zaevidovať..

 

K bodu 55            (§ 21 ods. 3)

     Vzhľadom na zánik inštitútu okresného lekára sa upravuje ustanovenie § 21 ods. 3.

 

K bodu 56            (§ 21 ods. 10)

Ide o zosúladenie so zákonom č. 35/2019 Z. z. o finančnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a so zákonom č. 547/2010 Z. z. o začlenení Železničnej polície do Policajného zboru a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

 

K bodu 57            [§ 21 ods. 10 písm. g)]

     Z dôvodu nadbytočnosti sa vypúšťa pojem lesník.

 

 

 

 

K bodu 58            (§ 22)

     Úpravou § 22 sa špecifikuje postup pri rozširovaní zbrojného preukazu. Explicitne sa ustanovuje, že žiadateľ bude povinný pri rozširovaní zbrojného preukazu preukázať splnenie len tých podmienok, ktoré nepreukázal pri vydaní pôvodného zbrojného preukazu.

 

K bodu 59            (§ 23a)

                Vzhľadom na ponechanie platnosti zbrojného preukazu na 10 rokov sa ustanovuje rozsah údajov, ktoré bude policajný útvar povinný preskúmať v päťročných intervaloch. Konkrétne pôjde o preskúmavanie spôsobilosti na právne úkony, spoľahlivosti a bezúhonnosti a podmienky pobytu na území SR. Tento postup vyplynul z čl. 7 ods. 4 smernice.

 

K bodu 60            (§ 24 ods. 1)

     Ustanovuje sa lehota, od kedy môže držiteľ zbrojného preukazu požiadať o vydanie nového zbrojného preukazu. Stanovenie tejto lehoty je štandardné aj u iných dokladov.  Uvedená lehota je zhodná s lehotou v prípade občianskych preukazov.

Zároveň sa navrhuje zmena z dôvodu precizovania textu, keďže sa uvedená lehota viaže len na zánik platnosti podľa § 25 ods. 1 písm. a), teda na uplynutie doby platnosti zbrojného preukazu.

 

K bodu 61            (§ 25 ods. 2)

Vypúšťajú sa nadbytočné slová. Následky nezaplatenia správnych poplatkov sú upravené v zákone o správnych poplatkoch.

 

K bodu 62            (§ 26 ods. 1 písm. f)

Vzhľadom na to, že zbrojný preukaz skupiny E môže získať aj osoba, ktorá má príslušnosť k športovej organizácii (§ 17 ods. 2), bolo upravené znenie § 26 ods. 1 písm. f).

  

K bodu 63            [§ 26 ods. 1 písm. g)]

     Navrhovanou zmenou § 26 sa dopĺňa chýbajúci dôvod na odňatie zbrojného preukazu alebo skupiny zbrojného preukazu. Držiteľovi skupiny C zbrojného preukazu sa na základe navrhovanej zmeny odníme zbrojný preukaz alebo skupina zbrojného preukazu, ak stratil oprávnenie podľa osobitného predpisu, ktoré je jednou z podmienok na jeho vydanie.

 

K bodu 64            [§ 27 ods. 1 písm. a)]

Navrhuje sa rozšíriť okruh zbraní, ktoré môžu nadobúdať a držať držitelia skupiny A a B zbrojného preukazu o niektoré zbrane kategórie B a zbrane kategórie C. Držiteľ skupiny A zbrojného preukazu bude môcť zároveň nosiť zbrane uvedené v § 5 ods. 1 písm. a), b) alebo c).

 

K bodu 65            [§ 27 ods. 2]

     Vzhľadom na zmeny v § 8 sa rozširuje okruh zbraní, ktoré môže držať držiteľ skupiny C zbrojného preukazu pri výkone oprávnenia podľa osobitného predpisu. Podľa navrhovanej úpravy bude tento okruh zbraní rozšírený na všetky zbrane, na ktoré má držiteľ skupiny F zbrojnej licencie vydaný preukaz zbrane. V súlade s § 34 ods. 6 písm. b) bude musieť byť držiteľ skupiny C zbrojného preukazu k držiteľovi skupiny F zbrojnej licencie v pracovnom pomere, obdobnom pracovnoprávnom vzťahu alebo členskom pomere. Zároveň sa dopĺňa možnosť držať túto zbraň v stave umožňujúcom jej okamžité použitie.

     Z dôvodu presunu samonabíjacej palnej zbrane, ktorá bola konštrukčne odvodená alebo upravená zo samočinnej zbrane z kategórie B do kategórie A sa zároveň upravuje vnútorný odkaz.

 

K bodu 66            [§ 27 ods. 3 písm. b)]

     Zmenou sa reaguje na ustanovenia osobitných predpisov, ktoré umožňujú nosiť poľovnícke zbrane v stave okamžitého použitia aj mimo revíru.

 

K bodu 67            [§ 27 ods. 4 písm. a) a b)]

     Vzhľadom na možnosť nadobudnutia zbrane kategórie A na športové účely (§ 8 ods. 3) sa rozširujú oprávnenia držiteľa skupiny E zbrojného preukazu o nadobudnutie a držbu zbrane kategórie A.

 

K bodu 68            (§ 27 ods. 5)

     Držiteľovi skupiny F zbrojného preukazu sa na základe navrhovanej zmeny umožní nadobúdať do vlastníctva a držať najviac päť rovnakých najmenších spotrebiteľských balení streliva do zbraní kategórie A, B a C. Zároveň sa umožní držanie expanzných zbraní v stave okamžitého použitia počas kultúrnej činnosti. 

 

K bodu 69            (§ 27 ods. 6)

Umožňuje sa prebíjanie streliva aj ďalším skupinám zbrojného preukazu na osobnú potrebu.

 

K bodu 70            [§ 28 ods. 1 písm. c)]

     Vypúšťa sa povinnosť zabezpečiť preukaz zbrane proti strate, odcudzeniu alebo zneužitiu z dôvodu jej premiestnenia do § 37b.  

 

K bodu 71            [§ 28 ods. 1 písm. d) a ods. 5]

     Ide o legislatívno-technickú úpravu, keďže držba tejto zbrane aj v súčasnosti podlieha týmto povinnostiam, avšak bola preradená do kategórie A.

 

K bodu 72            [§ 28 ods. 1 písm. e)]

     Vypúšťa sa povinnosť oznámiť stratu alebo odcudzenie preukazu zbrane z dôvodu jej premiestnenia do § 37b.

 

K bodu 73            [§ 28 ods. 1 písm. f) až i)]

     Zmena znenia písmena f) súvisí s presunom niektorých druhov zbraní z kategórie B do kategórie A.

     Na základe navrhovanej zmeny bude podľa písmena g) držiteľ zbrojného preukazu povinný bezodkladne odovzdať zbraň, strelivo a príslušné doklady až po vznesení obvinenia (v súčasnej úprave po začatí trestného stíhania) za vybrané trestné činy, prípadne do siedmich pracovných dní po zániku platnosti zbrojného preukazu.

     Na základe smernice a aplikačnej praxe sa v písmene h) rozširuje okruh úprav zbrane, ktoré je potrebné oznámiť policajnému útvaru. Oznamovať sa tak bude okrem iného aj výmena hlavne, skrátenie alebo úprava vývrtu hlavne a zmena podkategórie zbrane, ktorú je podľa čl. 4 ods. 4 písm. d) smernice členský štát povinný evidovať.

  

  Zmenou v písmene i) sa ustanovil postup pri vyšetrení na zistenie alkoholu alebo inej návykovej látky odkazom na § 5 zákona č. 219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb v znení neskorších predpisov.

 

K bodu 74            [§ 28 ods. 1 písm. l)]

     Ukladá sa povinnosť držiteľovi zbrojného preukazu oznámiť stratu príslušnosti k športovej organizácii. Jej strata má za následok odňatie zbrojného preukazu alebo skupiny zbrojného preukazu podľa § 26 ods. 1 písm. f).

 

K bodu 75            [§ 28 ods. 1 písm. n)]

     Umožňuje sa streľba zo zbraní aj v prípadoch konania pietneho aktu za podmienky, že budú použité nábojky.

 

K bodu 76            [§ 28 ods. 1 písm. o)]

     Vzhľadom na opakujúce sa nebezpečné situácie, kedy boli zbrane predkladané policajnému útvaru v stave, kedy sa náboj nachádzal v nábojovej komore alebo hlavni, sa navrhuje v povinnostiach držiteľa zbrojného preukazu výslovne uviesť, v akom stave sa má zbraň policajnému útvaru predkladať. Doterajšie písmeno o) bolo presunuté do nového písmena g).

 

K bodu 77            [§ 28 ods. 1 písm. q)]

     Výslovne sa uvádza povinnosť držiteľa zbrojného preukazu umožniť policajnému útvaru vykonanie dozoru podľa § 67 zákona.

 

K bodu 78            (§ 28 ods. 2)

     Vzhľadom na nejednoznačnosť súčasného ustanovenia § 28 ods. 2 zákona sa navrhuje oprávnenia držiteľov zbrojných preukazov rozdeliť podľa skupín a podrobnejšie ich rozpísať. Z praxe vyplynulo, že držitelia zbrojných preukazov rozdielne chápali a aplikovali toto ustanovenie. Návrhom sa tiež vymenúvajú tie druhy zbraní kategórie A až C, ktoré je možné použiť na kultúrnu činnosť.

 

K bodu 79                  (§ 28 ods. 6)

 Prepravu zbraní a streliva je možné vykonávať prostredníctvom držiteľa skupiny C zbrojnej licencie alebo prostredníctvom podnikateľa postupom podľa § 47. Vzhľadom na vyskytujúce sa problémy s prepravou zbraní a streliva osobou, ktorá na to nie je oprávnená (prípadne nesplnila podmienky na jej prepravu), pričom prepravca nevedel, že zbrane a strelivo prepravuje, sa ukladá povinnosť držiteľovi zbrojného preukazu oboznámiť o tom prepravcu. Oboznámenie prepravcu o tom, že predmetom prepravy bude zbraň alebo strelivo je teda potrebné na to, aby prepravca zistil, či zbraň alebo strelivo môže prepraviť, prípadne, čo má urobiť, aby ich mohol prepraviť.

     Ak nepôjde o prepravu podľa § 47, bude povinný odovzdať zbrane a strelivo na prepravu len držiteľovi príslušnej licencie.

    Cieľom navrhovanej zmeny je preprava zbraní a streliva zákonom požadovaným spôsobom.

 

 

 

 

 

K bodu 80            [§ 29 ods. 2 písm. c)]

     Na základe smernice (čl. 1 ods. 10), ktorá pojem sprostredkovateľ používa a ktorá zároveň ukladá členským štátom sprostredkovateľov registrovať a udeľovať im licencie (čl. 4 ods. 3), bude uvedená činnosť regulovaná a bude vykonávaná na základe skupiny C zbrojnej licencie.     

     Sprostredkovateľskou činnosťou sa bude rozumieť činnosť spočívajúca v sprostredkovaní nákupu alebo predaja zbraní a streliva [§ 2 ods. 1 písm. v)].

 

K bodu 81            [§ 29 ods. 2 písm. d)]

Dopĺňa sa odkaz a poznámka pod čiarou.

 

K bodu 82            [§ 30 ods. 1 písm. a)]

Aktualizuje sa znenie § 30 vzhľadom na znenie zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov.

 

K bodu 83            [§ 30 ods. 4 písm. e)]

Úprava sa navrhuje na základe zmeny § 2 ods. 1 písm. p).

 

K bodu 84            (§ 30 ods. 5)

     Z podmienok na udelenie zbrojnej licencie sa vypúšťa povinnosť pripojiť úradne osvedčenú kópiu koncesnej listiny z dôvodu, že na základe zákona č. 177/2018 Z. z. o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon proti byrokracii) sú orgány verejnej moci pri svojej činnosti povinné získavať a používať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy a vyhotovovať si z nich výpisy. Informácie z registrov bude policajný útvar získavať na základe § 70 ods. 4. zákona.

 

K bodu 85            (§ 30 ods. 7)

     Zriaďuje sa nový druh elektronickej služby, do ktorej bude držiteľ zbrojnej licencie povinný bezodkladne zapisovať údaje o všetkých zbraniach, ktoré má u seba, ktoré predal, prepravil, vypožičal, prenajal, ktorých nákup alebo predaj sprostredkoval a údaje o všetkých osobách, ktorým tieto zbrane odovzdal, alebo od ktorých tieto zbrane prebral. Záznamy do elektronickej služby bude zadávať držiteľ zbrojnej licencie alebo zodpovedná osoba držiteľa zbrojnej licencie. Elektronická služba bude prepojená s informačným systémom vedeným podľa § 64.

     Zaevidovanie do elektronickej služby vykoná policajný útvar po splnení všetkých podmienok na vydanie zbrojnej licencie. Dôvodom zriadenia tejto elektronickej služby je ustanovenie čl. 4 ods. 4 smernice, ktoré vyžaduje elektronické spojenie držiteľov zbrojnej licencie so štátnymi orgánmi, ktorým prostredníctvom tejto služby zasiela informácie o pohybe zbraní.

 

K bodu 86            (§ 31a a 31b)

                Dôvodom vloženia nových paragrafov týkajúcich sa doby platnosti a vydávania nových zbrojných licencií je uloženie povinnosti členským štátom preskúmavať povolenie na držbu strelných zbraní v intervaloch nepresahujúcich 5 rokov (článok 7 ods. 4 smernice). Na základe uvedeného ustanovenia smernice sa skracuje doba, na ktorú budú zbrojné licencie vydávané z neurčitej doby na dobu 5 rokov.

 

 

K bodu 87            [§ 32 ods. 1 písm. a)]

     Doplnenie nového spôsobu zániku platnosti zbrojnej licencie súvisí s vložením nového § 31a, ktorým sa skracuje doba platnosti zbrojnej licencie z neurčitej doby na dobu 5 rokov.

 

K bodu 88            (§ 32 ods. 2)

     Vzhľadom na doplnenie nového písmena v § 32 ods. 1 písm. a) sa upravuje vnútorný odkaz a dopĺňa sa ustanovenie o platnosti novej licencie.

 

K bodu 89            (§ 33 ods. 1)

     Rovnako ako v prípade odňatia zbrojného preukazu podľa § 26 sa aj prípade zbrojnej licencie sa umožňuje odňatie len niektorej skupiny zbrojnej licencie.

 

K bodu 90            [§ 34 ods. 1]

     Vypúšťajú sa nadbytočné vnútorné odkazy.

 

K bodu 91            [§ 34 ods. 2 písm. a)]

     Vypúšťajú sa nadbytočné vnútorné odkazy.

 

K bodu 92            [§ 34 ods. 2 písm. b)]

     V súvislosti so zmenou v § 58 sa upravuje znenie § 34 ods. 2 písm. b). Na základe navrhovanej zmeny bude podliehať povoleniu podľa § 58 znehodnotenie, zničenie alebo výroba rezu zbrane kategórie A, B alebo C. V prípade vybraných druhov úprav zbrane bude môcť držiteľ skupiny B zbrojnej licencie prebrať tieto zbrane až po vykonaní kriminalisticko-expertízneho skúmania.

 

K bodu 93            (§ 34 ods. 3)

    Navrhovaná zmena nadväzuje na zmenu § 29 ods. 2 písm. c). Zároveň sa umožňuje držiteľovi zbrojnej licencie skupiny C predzásobiť sa vybranými druhmi zbraní kategórie A.

 

K bodu 94            [§ 34 ods. 5 písm. a) a b)]

     Vzhľadom na nové znenie § 8 ods. 2 písm. d) zákona sa dopĺňa oprávnenie držiteľa skupiny E zbrojnej licencie nadobúdať aj zbrane kategórie A, na ktoré mu bola udelená výnimka. Táto výnimka sa vzťahuje na expanzné zbrane, ktoré boli upravené zo zbrane kategórie A. Zároveň sa umožňuje prenechať zbrane držiteľovi akejkoľvek skupiny.

 

K bodu 95            (§ 34 ods. 6)

     Výslovne sa uvádzajú druhy zbraní, ktoré je oprávnený nadobúdať držiteľ skupiny F zbrojnej licencie. Uvedené ustanovenie súvisí s § 27 ods. 2, ktoré určuje druhy zbraní, ktoré je držiteľ skupiny C zbrojného preukazu oprávnený držať.

 

K bodu 96            (§ 34 ods. 7)

      Vypúšťa sa nadbytočný vnútorný odkaz.

 

K bodu 97            (§ 34 ods. 8)

     Držiteľovi zbrojnej licencie sa umožňuje odmietnuť vykonanie prevodu streliva v prípade, ak ho možno považovať z dôvodu jeho povahy alebo rozsahu za podozrivý. Ide o transpozíciu čl. 10 ods. 2 smernice.

 

K bodu 98            [§ 35 ods. 1 písm. j)]

      Ukladá sa povinnosť držiteľovi zbrojnej licencie požiadať o vydanie novej zbrojnej licencie, ak došlo k zmene alebo zrušeniu prevádzkarne.

 

K bodu 99            (§ 35 ods. 1 písm. k) prvý bod)

     Ukladá sa povinnosť držiteľovi zbrojnej licencie viesť evidenciu prostredníctvom elektronickej služby, do ktorej bude držiteľ zbrojnej licencie povinný bezodkladne zapisovať údaje o všetkých zbraniach, ktoré má u seba, ktoré predal, prepravil, vypožičal, prenajal, ktorých nákup alebo predaj sprostredkoval a údaje o všetkých osobách, ktorým tieto zbrane odovzdal, alebo od ktorých tieto zbrane prebral. Záznamy do elektronickej služby bude zadávať držiteľ zbrojnej licencie alebo zodpovedná osoba držiteľa zbrojnej licencie. Elektronická služba bude prepojená s informačným systémom vedeným podľa § 64. Zaevidovanie do elektronickej služby vykoná policajný útvar po splnení všetkých podmienok na vydanie zbrojnej licencie. Dôvodom zriadenia tejto elektronickej služby je ustanovenie čl. 4 ods. 4 smernice, ktoré vyžaduje elektronické spojenie držiteľov zbrojnej licencie so štátnymi orgánmi, ktorým prostredníctvom tejto služby zasiela informácie o pohybe zbraní. Spôsob a rozsah vedenia elektronickej evidencie bude obdobný ako pri záznamových knihách a ustanoví ho ministerstvo vnútra všeobecne záväzným právnym predpisom.

 

K bodu 100         [§ 35 ods. 1 písm. n)]

     Opravujú sa vnútorné odkazy z dôvodu zmien v § 32.

 

K bodu 101         [§ 35 ods. 1 písm. o)]

     Opravujú sa vnútorné odkazy z dôvodu zmien v § 32.

 

K bodu 102         [§ 35 ods. 1 písm. p)]

     Na základe smernice a aplikačnej praxe sa rozširuje okruh úprav zbrane, ktoré je potrebné oznámiť policajnému útvaru. Oznamovať sa tak bude okrem iného aj výmena hlavne, skrátenie alebo úprava vývrtu hlavne a zmena podkategórie zbrane, ktorú je podľa čl. 4 ods. 4 písm. d) smernice členský štát povinný evidovať.

 

K bodu 103         [§ 35 ods. 1 písm. q)]

     Držiteľovi zbrojnej licencie sa ukladá povinnosť nahlásiť prevod streliva alebo jeho pokus policajnému útvaru, ak ho možno považovať za podozrivý. Ide o transpozíciu čl. 10 ods. 2 smernice.

 

K bodu 104         (§ 35 ods. 2)

     Z dôvodu zvýšenia bezpečnosti sa navrhuje používať pri výkone kultúrnej činnosti len expanzné zbrane, znehodnotené zbrane, historické zbrane a tzv. repliky historických zbraní.

     Z historických zbraní a tzv. replík historických zbraní sa bude môcť strieľať len za podmienok ustanovených v § 55 ods. 10

 

K bodu 105         (§ 35 ods. 3)

     Z dôvodu zaradenia upravených zbraní (zbrane kategórie A, B a C upravené na zbrane nižšej kategórie) do ich pôvodných kategórií sa upravuje písmeno a). Zbrane kategórie A, B a C po úprave na expanznú zbraň nebudú preradené medzi zbrane kategórie D, ale ostanú vo svojich pôvodných kategóriách, ale dôjde len k zmene ich podkategórie, napríklad dlhá samonabíjacia palná zbraň uvedená v § 5 ods. 1 písm. d) po úprave na expanznú zbraň ostane aj naďalej v kategórii B, avšak už bude zaradená v § 5 ods. 1 písm. h).  

     Vzhľadom na prijatie nariadenia, ktoré upravuje spôsob a vzor označovania znehodnotených zbraní sa v písmene b) vypúšťa povinnosť znehodnotené zbrane označiť kontrolnou znehodnocovacou značkou.

     Doterajšie písmeno c), ktoré ukladalo povinnosť držiteľovi skupiny B zbrojnej licencie označovať zbrane kontrolnou expanznou značkou sa vypúšťa. Vzhľadom na to, že zbrane kategórie A, B a C upravené na zbrane nižšej kategórie ostanú v pôvodných kategóriách je označovanie týchto zbraní kontrolnou expanznou značkou zbytočné.

     Novým písmenom c) sa upravuje doterajšie písmeno d), ktoré sa mení z dôvodu prijatia nariadenia, ktoré upravuje postup pri znehodnocovaní zbraní a vydávaní osvedčení o znehodnotení.

 

K bodu 106         (§ 35 ods. 8)

     Prepravu zbraní a streliva je možné vykonávať prostredníctvom držiteľa skupiny C zbrojnej licencie alebo prostredníctvom podnikateľa postupom podľa § 47. Vzhľadom na vyskytujúce sa problémy s prepravou zbraní a streliva osobou, ktorá na to nie je oprávnená (prípadne nesplnila podmienky na jej prepravu), pričom prepravca nevedel, že zbrane a strelivo prepravuje, sa ukladá povinnosť držiteľovi zbrojnej licencie oboznámiť o tom prepravcu. Oboznámenie prepravcu o tom, že predmetom prepravy bude zbraň alebo strelivo je teda potrebné na to, aby prepravca zistil, či zbraň alebo strelivo môže prepraviť, prípadne, čo má urobiť, aby ich mohol prepraviť.

     Ak nepôjde o prepravu podľa § 47, bude povinný odovzdať zbrane a strelivo na prepravu len držiteľovi príslušnej licencie.

    Cieľom navrhovanej zmeny je preprava zbraní a streliva zákonnom požadovaným spôsobom.

 

K bodu 107         [§ 36 písm. a)]

     Znenie sa upravuje tak, aby držiteľ zbrojného preukazu mohol zbraň, ktorá mu bola vydaná používať na účel uvedený v zbrojnej licencii a zároveň sa nastavujú pravidlá, po splnení ktorých nebude musieť mať osoba, ktorá sa podieľa na činnostiach súvisiacich s výrobou zbrojný preukaz.  

 

K bodu 108         (nadpis šiestej časti)

     Vzhľadom na zmeny v § 37 sa mení názov šiestej časti.

 

K bodu 109         (§ 37 ods. 1, (§ 40 ods. 1 a 2, § 41 ods. 1 a 3, § 47 ods. 1, § 48 ods. 2 a § 60 ods. 1)

     Návrhom sa rozširuje okruh zbraní kategórie D, ktoré bude ich držiteľ povinný zaevidovať. Po novom sa budú evidovať aj zbrane kategórie D uvedené v § 7 ods. 1 písm. a), d), i) a k) (palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne najviac 7,5 J, tzv. originálna expanzná zbraň – teda expanzná zbraň, ktorá nevznikla úpravou zo zbrane kategórie A až C, zbraň znehodnotená podľa nariadenia a palná zbraň skonštruovaná na princípe perkusného, kresadlového, kolieskového alebo tlejákového zámkového systému).

     Zaevidovanie zbrane uvedenej v § 7 ods. 1 písm. d) si vyžiadala prax vzhľadom na existujúce bezpečnostné riziká, ktoré uvedená zbraň predstavuje. Táto zbraň bola nelegálne upravovaná na zbrane kategórie A až C a bola ňou páchaná trestná činnosť.

 

Vzhľadom na tieto skutočnosti sa navrhuje uvedenú zbraň evidovať. Evidovanie expanzných zbraní, ktoré vznikli úpravou zavedené ostatnou novelou spôsobilo výrazné zníženie počtu ich úprav. Tento pozitívny následok možno pripisovať tomu, že držitelia týchto zbraní prestali byť anonymní.

     Evidovanie zbraní uvedených v § 7 ods. 1 písm. a), i) a k) (palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne najviac 7,5 J, zbraň znehodnotená podľa nariadenia a palná zbraň skonštruovaná na princípe perkusného, kresadlového, kolieskového alebo tlejákového zámkového systému) vyplýva priamo zo smernice. Tieto zbrane ostávajú ponechané v kategórii D, no budú sa na ne vzťahovať prísnejšie ustanovenia, ako na ostatné zbrane kategórie D (napr. povinnosť evidovania).

V nadväznosti na túto zmenu s menia aj vnútorné odkazy.

 

K bodu 110         (§ 37 ods. 2 a 3)

     V odseku 2 sa dopĺňa chýbajúce zaevidovanie zbrane po predložení súhlasu príslušných orgánov štátu, z ktorej sa vývoz uskutočnil. V prípade dovozu zbrane z iného členského štátu je na zaevidovanie zbrane potrebný potvrdený zbrojný sprievodný list.

     Zmena odseku 3 vyplynula zo zmien v čl. 4 ods. 1 a 2 smernice, podľa ktorých má zbraň vrátane jej hlavných častí obsahovať ustanovené označenia. Táto povinnosť sa však vzťahuje len na zbrane, ktoré budú novo dovezené na územie Slovenskej republiky a ktoré podliehajú evidencii. Zbrane, prípadne ich hlavné časti, ktoré sú v súčasnosti evidované na policajnom útvare a nemajú požadované označenia nebude potrebné nijakým spôsobom dodatočne označiť.    

     Rozsah označenia, ktoré musí zbraň obsahovať je uvedený v zákone § 7 ods. 2 písm. g) zákona č. 64/2019 Z. z. o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trhu.

 

K bodu 111         (§ 37 ods. 7)

      V súlade s čl. 4 ods. 2 smernice sa upravuje § 37 ods. 7. Uvedené ustanovenie smernice od členských štátov požaduje, aby sa zbrane vo výzbroji ozbrojených síl alebo ozbrojených bezpečnostných zborov, ktoré majú byť uvedené na trh označili v súlade so smernicou.

 

K bodu 112         (§ 37a a 37b)

     V § 37a sa uvádzajú chýbajúce ustanovenia o zániku platnosti preukazu zbrane. V súčasnosti nie je v zákone uvedené, kedy preukaz zbrane zaniká, čo sa v praxi ukázalo ako nedostatočné.

     V § 37b sa ukladajú povinnosti pre držiteľa preukazu zbrane. Tieto povinnosti nie sú nové, ale ide len o ich presunutie z § 28 ods. 1. Dôvodom ich presunutia je to, že § 28 ods. 1 sa vzťahuje výlučne na držiteľa zbrojného preukazu, avšak držiteľ niektorých zbraní kategórie D, ktoré podliehajú evidencii (vydáva sa im preukaz zbrane) nemusí byť držiteľom zbrojného preukazu.

 

K bodu 113         (§ 38 ods. 1)

    Okrem pojmovej zmeny sa vypúšťa nadbytočné ustanovenie vo vzťahu k zbrani kategórie B uvedenej v § 5 ods. 1 písm. f).

 

 

 

 

 

K bodu 114         (§ 38 ods. 3)

     Upresňuje sa text ustanovenia v nadväznosti na znenie § 12 ods. 1 zákona č. 64/2019 Z. z. o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trhu, podľa ktorého autorizovaná osoba vykonáva okrem overovania aj homologizáciu a skúšku typu zbrane. Pojem „posudzovanie zhody“ je presnejší a širší ako pojem „overovanie“.

 

K bodu 115         (§ 39 ods. 1)

     Navrhované zmeny súvisia s vypustením § 59.

 

K bodu 116         (§ 39 ods. 4)

     Návrhom sa opravuje nesprávne uvedený odkaz.

 

K bodu 117         (§ 39 ods. 6)

      V súčasnosti sa vyskytuje problém so zbraňami, o ktoré ich vlastníci nemajú záujem. Ide napríklad o situáciu, kedy sú zbrane v úschove policajného útvaru a ich vlastníci (napríklad dediči) nemajú záujem o tieto zbrane. Z uvedeného dôvodu sa navrhuje možnosť previesť ich vlastníctvo na štát. V takom prípade policajný útvar vydá o tom potvrdenie. Zmena je navrhnutá na základe požiadaviek verejnosti.

 

K bodu 118         [§ 40 ods. 2 písm. c)]

     Dopĺňa sa chýbajúci text, keďže miesto pobytu sa viaže na fyzickú osobu nepodnikateľa.

 

K bodu 119         [§ 40 ods. 2 písm. d) a e)]

Zjednodušuje sa postup pri žiadostiach o zbrojný sprievodný list.

 

K bodu 120         [§ 40 ods. 2 písm. g)]

Aktualizuje sa znenie písmena g) z dôvodu, že označenie zbrane nemusí byť vykonané len overovacou značkou, ale aj inou značkou, na ktorú odkazuje nová poznámka pod čiarou.

 

K bodu 121         (§ 40 ods. 3)

Upravuje sa text § 40 ods. 3 vhodnejším spôsobom.

 

K bodu 122         (§ 40 ods. 4)

     V súlade so smernicou sa umožňuje dovoz zbraní aj na účely rekonštrukcie historickej udalosti.

 

K bodu 123         (odkaz 14a)

Odkaz 15 sa nahrádza zavedeným odkazom 14a.

 

K bodu 124         (§ 41 ods. 4)

Vnútorný odkaz sa vkladá na vhodnejšie miesto, keďže zbrane uvedené v § 7 nemusia byť zaevidované na držiteľa zbrojného preukazu.

 

K bodu 125         (§ 42 ods. 1)

Zmena vyplynula zo zmeny v § 37, podľa ktorého sa budú evidovať aj zbrane kategórie D uvedené v § 7 ods. 1 písm. a), d), i) a k). Keďže zbrojný sprievodný list slúži aj ako súhlas s nadobudnutím zbrane kategórie A až C mimo územia Slovenskej republiky, vypúšťajú sa nadbytočné slová „kategórie B“.

K bodu 126         (§ 42 ods. 2 )

Ustanovuje sa povinnosť zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v zahraničí vydať zbrojný sprievodný list na trvalý dovoz zbrane až po predchádzajúcom súhlasnom stanovisku ministerstva vnútra.

 

K bodu 127         (§ 42 ods. 3)

Navrhované zmeny vyplynuli zo zmien v § 37 ods. 1, podľa ktorého sa budú evidovať aj zbrane kategórie D uvedené v § 7 ods. 1 písm. a), d), i) a k) (palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne najviac 7,5 J, tzv. originálna expanzná zbraň – teda expanzná zbraň, ktorá nevznikla úpravou zo zbrane kategórie A až C, zbraň znehodnotená podľa nariadenia a palná zbraň skonštruovaná na princípe perkusného, kresadlového, kolieskového alebo tlejákového zámkového systému). Ich evidencia vyplýva jednak z požiadavky smernice (znehodnotené zbrane, palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne najviac 7,5 J a palné zbrane skonštruované na princípe perkusného, kresadlového, kolieskového alebo tlejákového zámkového systému) a jednak z rizika zneužitia týchto zbraní (tzv. originálna expanzná zbraň – teda expanzná zbraň, ktorá nevznikla úpravou zo zbrane kategórie A až C).

      Rozširuje sa okruh zbraní, na ktorých vývoz, dovoz a prevoz bude potrebný zbrojný sprievodný list, prípadne ktorých vývoz, prevoz a dovoz je potrebné ohlásiť. Toto rozšírenie súvisí s povinným zaevidovaním niektorých zbraní kategórie D (§ 37 ods. 1).

                Vzhľadom na časovú náročnosť, ktorú predstavuje trvalý dovoz zbrane zo zahraničia, sa umožňuje takúto zbraň predložiť na zaevidovanie policajnému útvaru do desiatich pracovných dní (v ostatných prípadoch je táto lehota 7 pracovných dní).  

 

K bodu 128         (§ 43 ods. 1)

V súlade so smernicou sa umožňuje dovoz zbraní aj na účely rekonštrukcie historickej udalosti.

 

K bodu 129         (§ 43 ods. 2 a 3)

V odseku 2 sa rozširuje okruh zbraní, na ktorých dovoz nebude potrebný zbrojný sprievodný list, ale postačí, aby bol držiteľ zbrane držiteľom európskeho zbrojného pasu a vedel preukázať účel svojej cesty. Zmenou tohto ustanovenia sa reaguje na zmeny čl. 12 ods. 2 smernice a prílohy II smernice, ktorá ustanovuje druhy zbraní, ktoré je možné prepravovať na základe európskeho zbrojného pasu.

V súlade s čl. 12 smernice sa umožňuje prevoz aj iných zbraní ako uvedených v § 43 ods. 2 cez územie Slovenskej republiky držiteľovi európskeho zbrojného pasu vydaného iným členským štátom, ak bol na tento prevoz udelený súhlas.

 

K bodu 130         (§ 43 ods. 4)

     Na základe navrhovanej zmeny a zmeny v § 1 ods. 2 písm. e) sa na poskytovanie ozbrojeného sprievodu osôb, ktorým sa podľa medzinárodných zmlúv a dohôd poskytuje pri ich pobyte na území Slovenskej republiky osobná ochrana nebude vyžadovať zbrojný sprievodný list.

     Zmenou v § 1 ods. 2 písm. e) sa z pôsobnosti zákona vylučujú zbrane a strelivo pri vykonávaní tohto ozbrojeného sprievodu.

 

K bodu 131         (§ 43 ods. 5)

Vzhľadom na vymedzenie pojmov v § 2 sa upravuje text.

 

K bodu 132         (§ 43 ods. 6)

     Z dôvodu potreby odlíšenia európskeho zbrojného pasu vydaného policajným útvarom a európskeho zbrojného pasu vydaného iným členským štátom sa dopĺňa chýbajúci text.

 

K bodu 133         (§ 46 ods. 1)

Vzhľadom na vymedzenie pojmu iný členský štát v § 2 sa upravuje text.

 

K bodu 134         (§ 46 ods. 2)

     Úpravou § 46 ods. 2 sa transponuje čl. 12 ods. 2 a príloha II smernice, ktorá ustanovuje druhy zbraní, ktoré je možné prepravovať do iných členských štátov na základe európskeho zbrojného pasu.

 

K bodu 135         (§ 46 ods. 3)

     Vzhľadom na zmenu v čl. 12 smernice sa nebude vydávanie európskeho zbrojného pasu obmedzovať len na držiteľov skupín D a E zbrojného preukazu. Na prepravu iných zbraní ako uvedených v § 46 ods. 2 však bude potrebný súhlas príslušných štátov, do ktorých sa prevoz uskutoční.

 

K bodu 136         (§ 46 ods.7)

     Zjednocuje sa použitie vnútorného odkazu s obdobnými ustanoveniami zákona a zároveň sa vypúšťajú nadbytočné slová. Následky nezaplatenia správnych poplatkov sú upravené v zákone o správnych poplatkoch.

 

K bodu 137         (§ 46 ods. 9)

     Výslovne sa ukladá povinnosť držiteľa európskeho zbrojného pasu zabezpečiť európsky zbrojný pas proti strate, odcudzeniu alebo zneužitiu a tiež bezodkladne oznámiť najbližšiemu policajnému útvaru stratu alebo odcudzenie európskeho zbrojného pasu. Rovnaká úprava je aj vo vzťahu k zbrojnému preukazu a preukazu zbrane.

 

K bodu 138         [§ 47 ods. 2 písm. d)]

     Upravuje sa rozsah informácií, ktoré je potrebné uviesť v žiadosti o vydanie povolenia. Vypúšťajú sa tie údaje o zbrani a strelive, ktoré podnikateľ v čase podávania žiadosti ešte nemusí mať. Konkrétne údaje o prepravovaných zbraniach a strelive je povinný uviesť až pred vykonaním prepravy podľa navrhovaného § 47 ods. 6.

 

K bodu 139         [§ 47 ods. 2 písm. f)]

     Návrhom sa mení rozsah údajov uvádzaných v žiadosti o vydanie povolenia na prepravu zbraní a streliva podnikateľom. Podnikateľ bude povinný v žiadosti uviesť aj spôsob zabezpečenia zbrane a streliva počas prepravy na území Slovenskej republiky.

 

K bodu 140         [§ 47 ods. 2 písm. g)]

     Poskytované informácie žiadateľa o predpokladanom dátume začatia a ukončenia prepravy sa podľa návrhu budú týkať už len vo vzťahu k preprave na území Slovenskej republiky. Uvedená povinnosť sa však na rozdiel od súčasnej úpravy bude týkať aj prepravy medzi podnikateľmi.

 

K bodu 141         (poznámka pod čiarou k odkazu 31)

     Aktualizuje sa poznámka pod čiarou.

 

 

K bodu 142         (§ 47 ods. 4)

    Opravuje sa chybné uvedenie orgánu, ktorý konanie zastavuje. Orgánom príslušným na konanie o udelení povolenia na prepravu zbraní je podľa § 47 ods. 1 ministerstvo.

 

K bodu 143         (§ 47 ods. 6)

     Skracuje sa lehota oznámenia o preprave zbraní a streliva podnikateľom zo siedmych dní na jeden pracovný deň pred uskutočnením prepravy. Umožňuje sa tieto oznámenia podávať okrem písomného spôsobu aj elektronicky. Zároveň sa upravuje rozsah údajov, ktoré sa uvádzajú pred začatím prepravy; uvádzajú sa konkrétne údaje o prepravovaných zbraniach a strelive, údaje o preprave, vrátane hraničných priechodov, údajov o vozidlách, trase, a kontaktov na prepravcu.

 

K bodu 144         (§ 47 ods. 7)

     Novým odsekom 7 sa ustanovuje povinnosť prepravcu vybaviť dopravný prostriedok prepravujúci zbrane zariadením, ktoré umožňuje nepretržité sledovanie jeho pohybu. Počas celej doby prepravy musí byť zariadenie prihlásené do systému sledovania pohybu. Údaje potrebné na jeho sledovanie sa oznámia policajnému útvaru, ktorý bude monitorovať prevoz a pohyb zbraní. Ide však len o prípady, kedy sú prevážané väčšie množstvá zbraní a streliva.     

     Účinnosť uvedeného bodu je posunutá na neskorší termín.

 

K bodu 145         (§ 48 ods. 1)

     Zmenou sa reaguje na rozlišovanie európskeho zbrojného pasu podľa toho, či ide o slovenský alebo zahraničný európsky zbrojný pas. Zároveň sa upravuje znenie, keďže údaje v uvedených dokladoch sa nebudú týkať len zbraní kategórie A, B alebo C.

 

K bodu 146         (§ 48 ods. 2)

     Vzhľadom na rozšírenie okruhu zbraní, na ktoré bude možné vydať európsky zbrojný pas (§ 46 ods. 3) sa rozširuje výnimka z oznamovacej povinnosti.

 

K bodu 147         [§ 48 ods. 2 písm. f)]

     Dopĺňa sa uvedenie dôvodu vývozu a opätovného dovozu zbrane pri oznamovaní o vyvezení zbraní z územia Slovenskej republiky.

 

K bodu 148         (poznámka pod čiarou k odkazu 32)

     Aktualizuje sa poznámka pod čiarou.

 

K bodu 149         [§ 49 ods. 3 písm. c)]

     Zmena súvisí s navrhovanou zmenou § 49 ods. 3 písm. d).

 

K bodu 150         [§ 49 ods. 3 písm. d)]

     Z podmienok na vydanie povolenia na prevádzkovanie strelnice sa vypúšťa povinnosť pripojiť úradne osvedčenú kópiu koncesnej listiny z dôvodu, že na základe zákona č. 177/2018 Z. z. o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon proti byrokracii) sú orgány verejnej moci pri svojej činnosti povinné získavať a používať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy a vyhotovovať si z nich výpisy. Informácie z registrov bude policajný útvar získavať na základe § 70 ods. 4 zákona.

 

K bodu 151         [§ 50 ods. 2 písm. e)]

Zjednocuje sa znenie s § 28 ods. 1 písm. i).

 

K bodu 152         (§ 53 ods. 2)

     Z aplikačnej praxe vyplynulo, že súčasné lehoty sú nedostatočné, keďže ich dĺžka nezohľadňuje dobu od zaistenia zbrane základným útvarom až po vykonanie opatrení príslušným správnym orgánom. Zároveň sa zosúlaďuje lehota predbežného zaistenia zbrane, streliva, zbrojného preukazu, preukazu zbrane a zbrojného sprievodného listu s ustanovením § 21 zákona č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore v znení neskorších predpisov.

 

K bodu 153         (§ 54 ods. 1)

     Na základe zmeny § 54 ods. 1 bude môcť policajný útvar rozhodnúť o zaistení zbrane, streliva, zbrojného preukazu, preukazu zbrane a zbrojného sprievodného listu len v prípade, že bolo držiteľovi vznesené obvinenie (v súčasnej úprave po začatí trestného stíhania) pre trestné činy uvedené v § 19 ods. 1 zákona.

 

K bodu 154         (§ 54 ods. 6)

Vzhľadom na nové znenie § 14 sa ukladá povinnosť zaistiť zbrane pri strate bezúhonnosti alebo spoľahlivosti, ktoré sú podmienkami na ich nadobudnutie. Zaistenie sa bude týkať aj situácie, keď bolo voči nemu vznesené obvinenie.

 

K bodu 155         (§ 55 ods. 1 až 4)

     Vzhľadom na preradenie niektorých druhov zbraní z nižších kategórií do vyšších kategórií sa navrhuje úprava ustanovení o ich zabezpečení tak, aby sa minimalizoval vplyv prekategorizácie na ich uskladnenie.

 

K bodu 156         (§ 55 ods. 6)

Po posúdení predmetného ustanovenia sa navrhuje umožniť uskladnenie zbrane držiteľovi skupiny A zbrojného preukazu v stave umožňujúcom okamžité použitie v prípade, že bude zbraň uložená špeciálnom trezore.

 

K bodu 157           (§ 55 ods.7)

Po posúdení predmetného ustanovenia sa navrhuje umožniť uskladnenie zbrane držiteľovi skupiny A zbrojného preukazu v stave umožňujúcom okamžité použitie v prípade, že bude zbraň uložená špeciálnom trezore.

 

K bodu 158         (§ 55 ods. 8)

     Navrhovanou zmenou sa umožní, aby boli náhradné kľúče od uložených zbraní, streliva a zásobníkov len u držiteľa zbrojnej licencie, ktorý na rozdiel od vedúceho zamestnanca musí byť držiteľom zbrojného preukazu [§ 2 ods. 1 písm. r)].

     Navrhovanou zmenou sa zabráni prístupu k zbraniam osobám, ktoré nie sú držiteľmi zbrojného preukazu.

 

K bodu 159         (§ 55 ods. 10)

     Povoľuje sa streľba z vybraných druhov zbraní kategórie D aj mimo strelnice, ak to umožňuje osobitný predpis. Touto zmenou sa reaguje na § 65 ods. 2 písm. g) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý umožňuje lov zveri lukom s najnižšou napínacou hmotnosťou 220 N vo zverniciach.

     Umožňuje sa tiež streľba z historických zbraní a palných zbraní skonštruovaných na princípe perkusného, kresadlového, kolieskového alebo tlejákového zámkového systému počas kultúrnej činnosti, pričom v záujme bezpečnosti sa bude môcť strieľať len za podmienky, že nebude vystreľovaná strela. Takúto streľbu bude potrebné vopred ohlásiť policajnému útvaru.

 

K bodu 160         (§ 55 ods. 11)

     Z dôvodu zmien v § 7 sa menia vnútorné odkazy. Zároveň sa streľba z palnej zbrane určenej na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne najviac 7,5 J neobmedzuje len na strelnicu, ale bude možné z nej strieľať aj mimo strelnice okrem miest, kde nemôže byť ohrozený život alebo zdravie osôb alebo spôsobená škoda na majetku.

 

K bodu 161         [§ 56 ods. 2 písm. e)]

Dôvodom zmeny je zmena úpravy používania zbraní pri vykonávaní kultúrnej činnosti.     

Podľa § 28 ods. 2 písm. b) a § 35 ods. 2 je možné používať pri tejto činnosti len expanzné zbrane.

 

K bodu 162         (§ 56 ods. 4)

Vzhľadom na doplnenie nového odseku 10 sa dopĺňa odkaz na tento odsek.

 

K bodu 163         (§ 56 ods. 7)

Vypúšťa sa nadbytočné obmedzenie prenajímania a vypožičania zbrane.

 

K bodu 164         (§ 56 ods. 9 až 12)

Doplnením nového odseku sa upravuje postup pri vypožičaní a prenajatí zbraní kategórie D, ktoré budú podliehať evidencii. Navrhuje sa obdobná úprava ako v prípade zbraní kategórie B alebo C. Zároveň sa výslovne umožňuje prenechať zbrane a strelivo znalcovi na výkon jeho činnosti a umožňuje sa zverenie zbrane kategórie A upravenej na expanznú zbraň počas kultúrnej činnosti.

 

K bodu 165         (§ 58)

Z dôvodu prijatia nariadenia, ktoré upravuje spôsob znehodnocovania zbraní a označovania znehodnotených zbraní sa upravuje znenie § 58. V nadväznosti na toto nariadenie bol v odsekoch 6 až 8 ustanovený postup pred a po znehodnotení zbrane a určené boli orgány, ktoré overujú, či znehodnotenie zbrane bolo skutočne vykonané v súlade s nariadením. Na základe tohto postupu bude držiteľ skupiny B zbrojnej licencie po znehodnotení zbrane povinný predložiť zbraň overujúcemu subjektu (ministerstvo vnútra, ministerstvom vnútra poverená osoba, iný overujúci subjekt na základe prijatej pomoci), ktorý overí, či bolo znehodnotenie vykonané v súlade s nariadením. Ak bolo znehodnotenie vykonané v súlade s nariadením, overujúci subjekt vydá o tom osvedčenie, ktoré držiteľ skupiny B zbrojnej licencie odovzdá vlastníkovi zbrane. Vlastník zbrane ho následne spolu so zbraňou predloží policajnému útvaru a ten zbraň preradí do kategórie D. Technická špecifikácia znehodnocovania zbraní, vzor osvedčenia, ako aj všetky informácie obsiahnuté v osvedčení o deaktivácii sú uvedené v nariadení.

      Návrhom sa v odseku 10 ustanovuje postup vlastníka zbraní kategórie D, ktoré podliehajú evidencii po znehodnotení, zničení zbraní alebo výrobe ich rezu. Vlastník týchto zbraní je povinný preukázať ich znehodnotenie, zničenie alebo výrobu ich rezu potvrdením alebo osvedčením, ktoré mu vydá alebo odovzdá držiteľ skupiny B zbrojnej licencie. Zároveň je povinný odovzdať preukaz zbrane okrem prípadu, kedy došlo k znehodnoteniu tzv. repliky historickej zbrane.

 

K bodu 166         (§ 59)

§ 59 sa vypúšťa z dôvodu, že postup držiteľa zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie po zániku ich platnosti je ustanovený v § 28 a 35.

 

K bodu 167         (§ 61 ods. 1)

     Výslovne sa uvádza možnosť po ukončenom dedičskom konaní (ak dedič nie je a nechce byť držiteľom zbrojného preukazu) vykonať prevod vlastníctva zbrane a streliva na inú osobu, ktorá spĺňa podmienky podľa zákona.

 

K bodu 168         (§ 63 ods. 1)

Z dôvodu potreby odlíšenia európskeho zbrojného pasu vydaného policajným útvarom a európskeho zbrojného pasu vydaného iným členským štátom sa dopĺňa chýbajúci text.

 

K bodu 169         (§ 63 ods. 2)

Rozširuje sa povinnosť každého neodkladne ohlásiť policajnému útvaru nález zbraní kategórie D, ktoré podliehajú evidencii.

 

K bodu 170         [§ 64 ods. 1 písm. g)]

V súlade so smernicou bude informačný systém evidovať aj údaje o dovezených zbraniach.

 

K bodu 171         [§ 64 ods. 1 písm. m) až q)]

V súlade so smernicou a nariadením bude informačný systém evidovať aj údaje o vydaných osvedčeniach o znehodnotení zbraní a potvrdeniach o úprave zbraní. Zároveň sa umožňuje vedenie aj ďalších údajov súvisiacich s vydávaním zbrojných preukazov a pohybom zbraní.

 

K bodu 172         (§ 64 ods. 2)

Pojem „tlačivo sa nahrádza vhodnejším pojmom „formulár“. Vzhľadom na elektronizáciu niektorých procesov, je vhodné používať jednotný pojem „formulár“, keďže pri použití slova „tlačivo“ ide iba o listinnú podobu.

 

K bodu 173         (§ 64 ods. 3)

Doplnením rozsahu údajov o zbrani, ktoré sa majú viesť v informačnom systéme bol transponovaný čl. 4 ods. 4 smernice.

 

K bodu 174         (§ 65 ods. 2 a 3)

Na základe čl. 4 ods. 4 smernice sa predlžuje doba uchovávania údajov z 20 rokov na 30 rokov. V uvedenom ustanovení smernica ustanovuje, „aby záznamy o strelných zbraniach a hlavných častiach vrátane súvisiacich osobných údajov príslušné orgány uschovávali v informačných systémoch údajov po dobu 30 rokov po zničení predmetných strelných zbraní alebo hlavných častí“.

 

K bodu 175         (§ 65 ods. 4 a 5)

V súlade s čl. 4 ods. 4 smernice sa ustanovuje doba na uchovávanie údajov a zároveň sa ustanovujú podmienky na ich využívanie.

 

K bodu 176         (§ 66 úvodná veta)

Poskytovanie informácií sa bude uskutočňovať elektronicky, čo vyplynulo z čl. 13 ods. 4 smernice.

 

K bodu 177         [§ 66 písm. a)]

Opravuje sa neprávne znenie.

 

K bodu 178         [§ 66 písm. b)]

     Opravuje sa chyba v texte, keďže sa poskytuje povolenie na nadobudnutie vlastníctva a nie potvrdenie.

 

K bodu 179         [§ 66 písm. c)]

     V súlade s požiadavkou smernice informovať členský štát o nadobudnutí zbraní kategórie C osobou, ktorá má v tomto štáte miesto pobytu sa mení § 66 písm. c).

     Znehodnotené zbrane na základe nariadenia a palné zbrane skonštruované na princípe perkusného, kresadlového, kolieskového alebo tlejákového zámkového systému smernica zaraďuje medzi zbrane kategórie C.

 

K bodu 180         [§ 66 ods. d) až f)]

     Doplnením písmen d) a f) do § 66 sa transponuje čl. 13 ods. 4 smernice, ktorý požaduje, aby sa poskytovali informácie o povoleniach udelených na prevod zbraní do iného členského štátu a o zamietnutých žiadostiach o udelenie výnimky.

     Písmenom e) sa preberá ustanovenie čl. 7 ods. 1 smernice, podľa ktorého sa môže umožniť nadobudnutie zbrane až po predchádzajúcom súhlase členského štátu, v ktorom má žiadateľ pobyt.

 

K bodu 181         (§ 66 ods. 2 až 4)

     Na účely vydávania zbrojných preukazov umožní Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Slovenská poľovnícka komora prístup ministerstvu do príslušných evidencií a zároveň ministerstvo poskytuje Slovenskej poľovníckej komore, na účely vykonania kontrolných strelieb podľa osobitného predpisu, osobné údaje o držiteľovi skupiny D zbrojného preukazu a údaje o zbrani držanej na poľovné účely.

 

K bodu 182         (§ 67 ods. 1)

      Na základe navrhnutej zmeny bude ministerstvo a policajný útvar vykonávať dozor u všetkých fyzických osôb, fyzických osôb – podnikateľov a právnických osôb, ktoré majú v držbe zbrane. Kontrolu bude môcť vykonať aj u osoby, ktorá nie je držiteľom zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie, napríklad u držiteľa zbrane kategórie D.

 

K bodu 183         (§ 67 ods. 3)

Z uvedenej povinnosti sa vylučujú zbrane, ktoré boli návrhom preradené z nižších kategórií do kategórie A.

 

K bodu 184         (§ 68 ods. 1)

Dopĺňa sa chýbajúci subjekt (ministerstvo), ktorý je oprávnený ukladať pokuty za správne delikty.

 

K bodu 185         [§ 68 ods. 1 písm. a)]

Zaokrúhľuje sa výška pokút za porušenie zákona. Súčasné výšky pokút boli ustanovené po prepočte konverzným kurzom. 

K bodu 186         [§ 68 ods. 1 písm. b]

Zaokrúhľuje sa výška pokút za porušenie zákona. Súčasné výšky pokút boli ustanovené po prepočte konverzným kurzom. 

 

K bodu 187         [§ 68 ods. 1 písm. c)]

Zaokrúhľuje sa výška pokút za porušenie zákona. Súčasné výšky pokút boli ustanovené po prepočte konverzným kurzom. 

 

K bodu 188         [§ 68 ods. 1 písm. d)]

Zaokrúhľuje sa výška pokút za porušenie zákona. Súčasné výšky pokút boli ustanovené po prepočte konverzným kurzom.

 

K bodu 189         [§ 69 ods. 1 písm. b)]

     Navrhuje sa presunutie niektorých porušení zákona týkajúcich sa nadobúdania zbraní kategórie A, B a C (§ 11 ods. 6 alebo ods. 7 a § 12 ods. 2 alebo ods. 3) medzi menej závažné porušenia. Uvedené porušenia budú posudzované ako porušenia iných povinností podľa písmena d), čím sa zníži maximálna výška pokuty.

     Zároveň sa medzi závažnejšie porušenia zaradí odmietnutie podrobenia sa vyšetreniu, či nie je držiteľ zbrane ovplyvnený alkoholom alebo inou návykovou látkou a porušenie zákazu držby zásobovacieho zariadenia s veľkou kapacitou pre držiteľov vybraných zbraní bez udelenej výnimky.

 

K bodu 190         [§ 69 ods. 1 písm. c)]

Zavádza sa nový druh priestupku spočívajúci v nesplnení si evidenčnej povinnosti v ustanovenej lehote.

 

K bodu 191         (§ 69 ods. 2)

   Návrhom sa ustanovujú maximálne výšky pokút, ktoré je možné uložiť v rozkaznom a blokovom konaní.

 

K bodu 192         (§ 70 ods. 1)

Legislatívno-technická úprava.

 

K bodu 193         (§ 70 ods. 2)

Zmena súvisí s novým znením § 14.

 

K bodu 194         (§ 70 ods. 3 až 5)

     Navrhnutými zmenami sa reaguje na prijatie zákona č. 177/2018 Z. z. o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon proti byrokracii). V snahe znižovania administratívnej zaťaženosti žiadateľov sa návrhom odbúrava ich povinnosť preukazovať splnenie podmienok v prípade, že si ich splnenie vie správny orgán sám zistiť.

 

K bodu 195         (§ 71a)

 V súlade s legislatívnymi pravidlami sa upravuje názov paragrafu.

 

K bodu 196         (§ 72 h ods. 6)

Upravuje sa vnútorný odkaz z dôvodu zmien v § 17.

 

K bodu 197         (§ 72j)

Navrhujú sa prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. novembra 2021.

Odsek 1:

     Ponecháva sa platnosť zbrojných preukazov, ktoré boli vydané pred účinnosťou tohto zákona. Tieto zbrojné preukazy budú platiť až do doby uvedenej v zbrojnom preukaze.

Odsek 2:

      V súvislosti so skrátením doby platnosti zbrojných licencií z neobmedzenej doby na dobu piatich rokov sa ustanovuje, že platnosť zbrojných licencií vydaných do účinnosti tohto zákona skončí 1. novembra 2026.

Odsek 3:

      V nadväznosti na zmenu zákona vyplývajúcu zo smernice, na základe ktorej bude činnosť sprostredkovateľov podliehať udeleniu licencie, sa ustanovuje prechodné obdobie, počas ktorého bude možné túto činnosť vykonávať bez zbrojnej licencie.

Odsek 4:

      Na základe zmeny kategórií niektorých zbraní sa ustanovuje ročné prechodné obdobie, počas ktorého budú držitelia týchto zbraní povinní požiadať o vydanie zbrojných preukazov, zbrojných licencií alebo zaevidovať zbrane, prípadne budú môcť tieto zbrane previesť na inú osobu, do vlastníctva štátu alebo ich znehodnotiť, zničiť alebo urobiť rez zbrane. V opačnom prípade budú povinní ich odovzdať do úschovy policajnému útvaru.

Odsek 5:

      Navrhuje sa, aby držiteľ zbrane, ktorá bola preradená do kategórie A a ktorý je držiteľom príslušnej skupiny zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie, bol automaticky považovaný za držiteľa výnimky. Ak nie je držiteľom príslušnej skupiny zbrojného preukazu, bude povinný o ňu požiadať. Napríklad držiteľ zbrane uvedenej v § 4 ods. 2 písm. q) (dlhá samonabíjacia palná zbraň, ktorú možno bez straty funkčnosti skrátiť na dĺžku menšiu ako 600 mm prostredníctvom sklopnej pažby, teleskopickej pažby alebo inej pažby, ktorú možno odstrániť bez použitia technických prostriedkov, bude touto novelou preradená z kategórie B do kategórie A) bude považovaný za držiteľa výnimky. Ak je však držiteľom len skupiny E zbrojného preukazu, bude povinný požiadať o jeho rozšírenie o skupinu F zbrojného preukazu (na múzejné alebo zberateľské účely), pretože na túto zbraň sa výnimka na športové účely v zmysle navrhovaných zmien udeľovať nebude. Uvedenú zbraň bude môcť držať len na múzejné alebo zberateľské účely. Táto výnimka bude platiť až kým nezanikne jej platnosť podľa § 10. V prípade predlžovania platnosti zbrojného preukazu podľa § 24 alebo zbrojnej licencie podľa § 31b bude stále považovaný za držiteľa výnimky.

Odsek 6:

     Držiteľ zbrane, ktorá bola preradená do kategórie A bude povinný oznámiť policajnému útvaru, že je držiteľom takejto zbrane. Vzhľadom k tomu, že sa zásobovacie zariadenia neevidujú, policajný zbor nemá potrebné informácie o tom, kto bude po účinnosti zákona považovaný za držiteľa automatickej výnimky podľa odseku 5. Uvedená povinnosť sa vzťahuje na vybrané druhy zbraní, ktoré boli preradené do kategórie A. 

Odsek 7:

     Navrhuje sa, aby držitelia zbraní uvedených v § 4 ods. 2 písm. q), ktoré nadobudli pred účinnosťou zákona a ktorí držali tieto zbrane na športové účely, mohli tieto zbrane držať aj po účinnosti zákona na športové účely.

 

 

 

Odsek 8:

     Z dôvodu zmien v udeľovaní výnimiek na nadobúdanie a držbu zbraní kategórie A sa navrhuje prechodné ustanovenie, podľa ktorého už udelené výnimky ostávajú v platnosti len v prípade, ak ide o zbrane, ktoré držiteľ na základe udelenej výnimky nadobudol a zaevidoval. Ak držiteľ výnimky nenadobudol a nezaevidoval zbraň do navrhovaného termínu, platnosť výnimky na tieto zbrane zanikne.         

Odsek 9:

     Nákupné povolenia a zbrojné sprievodné listy vydané podľa doterajších predpisov ostávajú v platnosti.

Odsek 10:

     Ustanovuje sa postup v prípade konaní, ktoré začali a právoplatne neskončili pred účinnosťou zákona.

Odsek 11:

     Zákon bude v súlade so smernicou rozlišovať dva druhy znehodnotených zbraní. Zbrane znehodnotené podľa predpisov účinných pred účinnosťou nariadenia (technický postup pri  znehodnocovaní týchto zbrane bol upravený vo vyhláške) a zbrane znehodnotené podľa nariadenia. Smernica uvedené rozlišovanie znehodnotených zbraní umožňuje a režim zbraní znehodnotených podľa predpisov účinných pred nariadením ponecháva na členských štátoch.  

     Výnimkou je ustanovenie čl. 10b ods. 3 smernice, na základe ktorého sa ukladá povinnosť držiteľovi zbrane, ktorá bola znehodnotená podľa predpisov účinných pred nariadením, aby ju znehodnotil v súlade s nariadením, ak má byť táto zbraň prevedená do iného členského štátu alebo uvedená na trh.

Odsek 12:

     Držiteľom zbrojných licencií sa ukladá povinnosť viesť evidenciu podľa doterajších predpisov až do zriadenia elektronickej služby, ktoré zverejní ministerstvo na svojom webovom sídle.

Odsek 13:

     Do zriadenia elektronickej služby bude držiteľ poľovného lístka povinný predložiť pri žiadosti o zbrojný preukaz platný poľovný lístok.

Odsek 14:

     Po zriadení elektronickej služby budú držitelia zbrojných licencií povinní požiadať o zaevidovanie do nej a odovzdať záznamové knihy policajnému útvaru.

Odsek 15:

     Na zbrane, ktoré boli vyrobené alebo dovezené do členského štátu pred účinnosťou tohto zákona sa budú vzťahovať ustanovenia o označovaní, ktoré boli účinné do účinnosti tohto zákona. Toto ustanovenie výslovne uvádza, že zbrane nadobudnuté do účinnosti zákona nebude potrebné dodatočne označiť v súlade s novými požiadavkami.

 

K bodu 198         (prílohy č. 1 až 5)

     Z dôvodu navrhovaných zmien v zákone sa upravujú vzory tlačív.

 

K bodu 199         (príloha č. 5a)

Vzhľadom na nový § 14 sa zavádza vzor povolenia.

 

K bodu 200         (príloha č. 6 nadpis)

     Z dôvodu vypustenia pojmu „súčasť zbrane“ sa mení názov prílohy č. 6.

 

 

 

K bodu 201         [príloha č. 6 časť A písm. d)]

      Pojem „expanzná zbraň“ sa rozširuje o ďalšie druhy zbraní uvedené v článku 1 ods. 1 body 4 a 5 smernice, ktoré sú vymedzené v písmenách aa) a ab) tejto časti.

 

K bodu 202         [príloha č. 6 časť A písm. i) až o)]

      Zosúlaďuje sa definícia dlhej a krátkej zbrane s prílohou č. 1 časťou IV. smernice

Na základe praxe sa upravujú definície niektorých druhov zbraní.

 

K bodu 203         [príloha č. 6 časť A písm. q) a časť C písm. e)]

     Slová „vojenský materiál“ sa z dôvodu prijatia zákona č. 392/2011 Z. z. o obchodovaní s výrobkami obranného priemyslu nahrádzajú slovami „výrobky obranného priemyslu“.

 

K bodu 204         [príloha č. 6 časť A písm. x)]

     Dopĺňa sa vymedzenie pojmu „znehodnotená zbraň“ v súlade s článkom 1 ods. 2 bodom 6 smernice.

 

K bodu 205         [príloha č. 6 časť A písm. z) až ab)]

    Dopĺňa sa definícia pojmu „poplašná zbraň“, ktorá vyplýva z článku 1 ods. 1 bodu 4 smernice. Dopĺňajú sa definície pojmov „salutná zbraň“ a „akustická zbraň“, ktoré vyplývajú z článku 1 ods. 1 bodu 5 smernice.

 

K bodu 206         [príloha č. 6 časť B písm. f) až i)]

    Dopĺňajú sa definície nových druhov hlavných častí zbrane.

 

K bodu 207         (príloha č. 6 časť C)

    Z dôvodu vypustenia pojmu „súčasť zbrane“ sa vypúšťa časť C.

 

K bodu 208         [príloha č. 6 časť C písm. c)]

Vypúšťa sa nadbytočný text.

 

K bodu 209         [príloha č. 6 časť C písm. i)]

Opravuje sa chyba v písmene i).

 

K bodu 210         (príloha č. 7)

Uvádza sa správne znenie.

 

K bodu 211         (príloha č. 7 druhý bod)

Dopĺňa sa transpozičná príloha o transponovanú smernicu.

 

K bodu 212        

Vzhľadom na vymedzenie pojmu „členský štát“ v § 2 ods. 1 písm. u) sa v celom zákone nahrádzajú slová „členský štát Európskej únie“ slovami „členský štát“.

 

K bodu 213        

V celom texte zákona sa mení lehota na vykonanie príslušných úkonov z kalendárnych dní na pracovné dni.

 

 

 

Čl. II

 

 [zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)]

 

K bodu 1              (príloha č. 2)

      Podmienka na nadobudnutie živnostenského oprávnenia dosiahnutím vzdelania v odbore puškárstvo sa nahrádza vhodnejšou podmienkou dosiahnutia vzdelania so zameraním na výrobu a opravy strelných zbraní a streliva.

 

K bodu 2              (príloha č. 2)

      Podmienka na nadobudnutie živnostenského oprávnenia dosiahnutím vzdelania v odbore puškárstvo sa nahrádza vhodnejšou podmienkou dosiahnutia vzdelania so zameraním na výrobu a opravy strelných zbraní a streliva. Zároveň sa zosúlaďuje živnosť s činnosťou držiteľa skupiny C zbrojnej licencie. Dopĺňa sa chýbajúce ustanovenie o možnosť vykonávať uvedené činnosti vo vzťahu k strelivu.

 

Čl. III

 

(zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch)

 

K bodu 1              [sadzobník správnych poplatkov položky 30 až 32]

Návrhom zákona sa navrhuje zmena v sadzobníku správnych poplatkov v položkách 30 až 32. Zmeny sa týkajú najmä výšky správnych poplatkov, ktorá reflektuje na skutočné náklady orgánu, ktorý poskytuje poplatníkovi protihodnotu, v podobe krytia podielu na personálnych nákladoch, materiálnych nákladoch a informačno-technologických nákladoch. Vo vzťahu k oslobodeniu a poznámkam v položkách 30 až 32 je potrebné z hľadiska zjednotenia jednotlivých písmen položiek ich celé prepracovať a aktualizovať. Pri úprave oslobodení boli upravené aj poznámky týkajúce sa zosúladenia s platnými právnymi predpismi.

   

K bodu 2              (sadzobník správnych poplatkov položka 33)

     V Slovenskej republike je od roku 1991 evidovaných celkom 406 funkčných strelníc, ktoré majú vydané platné povolenie policajného útvaru. V tomto počte sú zahrnuté aj strelnice, ktorým bolo vydané povolenie, na ktoré boli podľa položky 33 písm. a) Sadzobníka správnych poplatkov vybrané správne poplatky vo výške 49,50 eur, pričom nespĺňali podmienku využitia na iné účely ako podnikanie. Zmenou výšky správneho poplatku sa zjednotí vydávanie povolení na prevádzkovanie akejkoľvek strelnice. Celkovo ročne pribudne na Slovensku 1 nová strelnica a v cca 10 - 15 prípadoch prichádza k zmene v už vydanom povolení napr. zmena štatutára, zodpovednej osoby, zmene prevádzkového poriadku alebo k zmene správcu strelnice. Podľa zákona o zbraniach a strelive sú prevádzkovatelia strelníc povinní tieto zmeny oznámiť príslušnému útvaru Policajného zboru. Policajný útvar následne vydá nové povolenie na strelnicu. Znížením správneho poplatku na prevádzkovanie strelnice a zároveň vypustením položky 33 sa odstráni obchádzanie zákona. Zároveň dôjde k zjednoteniu podmienok pre všetkých žiadateľov bez ohľadu na to, či ide alebo nejde o strelnicu na podnikateľské účely. Prevádzkovatelia tento poplatok obchádzali uhrádzaním poplatku podľa položky 33 sadzobníka správnych poplatkov, pričom činnosťou policajných útvarov boli zistené následné prenájmy niektorých strelníc, ktoré mali byť využívané na iné účely ako podnikanie.

Čl. IV

Navrhuje sa účinnosť zákona.

 

 

V Bratislave 19. mája 2021

 

 

 

 

 

Eduard Heger v. r.

predseda vlády Slovenskej republiky

 

 

 

Roman Mikulec v. r.

minister vnútra Slovenskej republiky

 

 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 253

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: