TlačPoštaZväčšiZmenši

Súd na návrh ministerstva zablokoval doménu

28.10. 2011, 12:19 |  najpravo.sk

Mestský súd v Prahe vydal na návrh Ministerstva spravodlivosti Českej republiky predbežné opatrenie, na ktorého základe došlo k zablokovaniu webovej domény „ministerstvo-spravedlnosti.cz". Doména slúži najmä na propagáciu súkromného podnikateľského projektu Centrálny register dlžníkov ČR, ktorý sa snaží vyvolať zdanie oficiality a serióznosti prostredníctvom systematického zneužívania názvov organizačných zložiek štátu v používaných doménach. Ministerstvo sa od tohoto projektu dlhodobo dištancuje.

Jediné oficiálne webové stránky Ministerstva spravodlivosti ČR sa nachádzajú na odkaze: http://portal.justice.cz/. Zároveň však existuje doména „ministerstvo-spravedlnosti.cz", ktorá zámerne vzbudzuje zdanie, že je internetovou stránkou ministerstva, a to okrem iného tým, že na jej hlavnej strane sú umiestnené platné kontakty na Ministerstvo spravodlivosti ČR aj fotografie jeho sídla. Ministerstvo sa preto obrátilo na súd, aby predbežným opatrením uložil súčasnému držiteľovi doménového mena, spoločnosti Realtime Investments Inc., povinnosť zdržať sa používania tejto domény.

Podľa ministerstva dochádza používaním zmieňovanej domény k neoprávnenému použitiu názvu právnickej osoby a zároveň k nekalosúťažnému konaniu. Konanie žalovaného napĺňa podľa ministerstva ako generálnu skutkovú podstatu nekalej súťaže, tak aj niektoré špeciálne skutkové podstaty nekalej súťaže, konkrétne parazitovanie na povesti a aj vyvolanie nebezpečenstva zámeny, pretože žalovaný prostredníctvom domény vyvoláva dojem, že ministerstvo schvaľuje či podporuje informácie uvedené na webovej stránke, a to vrátane projektu Centrálneho registra dlžníkov ČR.

Návrh ministerstva na nariadenie predbežného opatrenia smeroval k dočasnej úprave pomerov počas doby, než vo veci samej rozhodne Rozhodcovský súd pri Hospodárskej komore ČR a Agrárnej komore ČR.

Mestský súd v Prahe návrhu ministerstva vyhovel. V odôvodnení svojho rozhodnutia konštatoval, že užívateľ internetu by sa po zadaní doménového mena ministerstvo-spravodlivosti.cz a zobrazení hlavnej stránky mohol domnievať, že sa jedná o internetovú stránku ministerstva spravodlivosti. Dal ministerstvu za pravdu v tom, že obsah internetových stránok by mohol privodiť ujmu ako samotnému ministerstvu, tak aj užívateľom internetu.

Okrem povinnosti zdržať sa užívania doménového mena „ministerstvo-spravodlivosti.cz" uložiť súd žalovanej strane tiež povinnosť zdržať sa právnych úkonov smerujúcich k zrušeniu registrácie tohoto doménového mena či k prevodu práv k doménovému menu na tretiu osobu, a to kvôli dôvodnej obave, že by tieto úkony mohli ohroziť výkon následného rozhodnutia rozhodcovského súdu.

Zdroj: portal.justice.cz
Ilustračné foto: www.sxc.hu

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1553
FacebookVybrali SMETwitterDeliciousLinkedIn

NOVÝ PRÍSPEVOK

Zobraziť všetky Nové v judikatúre

JUDIKATÚRA – Lehota na podanie správnej žaloby opomenutého účastníka

Najvyšší správny súd SR sa vyjadril k právnym účinkom žaloby opomenutého účastníka.

JUDIKATÚRA: Vylúčenie člena družstva, právne účinky odvolania a lehota na podanie odvolania voči vylúčeniu člena družstva

NS SR sa vyjadril k účinkom vylúčenia člena družstva a k súvisiacim otázkam (lehota na podanie odvolania a účinky odvolania).

JUDIKATÚRA – Rodinné prídavky v Rakúsku prispôsobené štátu bydliska detí sú v rozpore s právom Únie

Súdny dvor rozhodol, že sporná rakúska právna úprava, keďže prispôsobuje rodinné dávky v závislosti od štátu pobytu detí príjemcu, ...

JUDIKATÚRA – Identifikácia žalovaného prostredníctvom EVČ motorového vozidla

Je EVČ motorového vozidla dostatočným identifikačným údajom na účel označenia žalovaného v žalobe?

Registre

Vyhľadávanie v Obchodnom vestníkuhttps://www.justice.gov.sk/PortalApp/ObchodnyVestnik/Formular/FormulareZverejnene.aspx

Vyhľadávanie v Obchodnom vestníku

Notársky centrálny register záložných právhttp://www.notar.sk/%C3%9Avod/Not%C3%A1rskecentr%C3%A1lneregistre/Z%C3%A1lo%C5%BEn%C3%A9pr%C3%A1va.aspx

Vyhľadajte si záložcu, veriteľa alebo záloh v Notárskom centrálnom registri záložných ...

Štatistický register organizáciíhttp://slovak.statistics.sk/wps/portal/ext/Databases/register_organizacii/!ut/p/b1/jY_BDoIwEEQ_qYMtFo-LkVJDGosWoRfTgzEYAQ_G7xeJV9G9TfLeTJZ5VjPfh2d7CY926MPtnf3yRNbafVFVUNUig-aRgnEOyOQINCOAL0eYfCt1kqYRITHlBvpAO1VuRQQRf_wZ4K_9taJcyAJIChVDU-7KleUcxH_5R-YnZK5hAmZeNPnQndm9c67GVbwAlOWrBg!!/dl4/d5/L2dJQSEvUUt3QS80SmtFL1o2X1ZMUDhCQjFBMDgxVjcwSUZTUTRRVU0xR1E1/

Register obsahuje registračné údaje o ekonomických subjektoch a vedie ho Štatistický úrad SR.

Obchodný registerhttp://www.orsr.sk/

Obchodný register je verejný zoznam, do ktorého sa zapisujú zákonom stanovené údaje ...

Živnostenský registerhttp://www.zrsr.sk/

Živnostenský register tvorí súbor určených údajov o podnikateľoch. Údaje do registra ...

Register stratených a odcudzených dokladovhttp://www.minv.sk/?stratene-a-odcudzene-doklady

Overte si, či sa vám niekto nepreukázal strateným alebo odcudzeným dokladom inej osoby.

Nové časopisy

Zo súdnej praxe 3/2022

Zo súdnej praxe 3/2022

Vždy aktuálne informácie z jurisdikcie vrcholových súdov SR.

Zo súdnej praxe 2/2022

Zo súdnej praxe 2/2022

Vždy aktuálne informácie z jurisdikcie vrcholových súdov SR.

Právny obzor 3/2022

Právny obzor 3/2022

Právny obzor je teoretický časopis pre otázky štátu a práva.

Verejné obstarávanie - právo a prax 3/2022

Verejné obstarávanie - právo a prax 3/2022

Dvojmesačník plný odborných informácií monitoruje aktuálne dianie v oblasti verejného ...

Súkromné právo 2/2022

Súkromné právo 2/2022

Recenzovaný časopis zameraný na otázky aplikačnej praxe.

Právny obzor 2/2022

Právny obzor 2/2022

Právny obzor je teoretický časopis pre otázky štátu a práva.

PoUtStŠtPiSoNe
: