Ministerstvo spravodlivosti zverejnilo správu o činnosti zástupcu Slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu.
Zástupca
V roku 2010 funkciu zástupcu vykonávala JUDr. Marica Pirošíková a funkciu spoluzástupcu vykonávala JUDr. Miroslava Bálintová. Zástupkyňa zastupovala pred Európskym súdom pre ľudské práva Slovenskú republiku. V rámci tejto činnosti podávala súdu stanoviská a predkladala Ministerstvu spravodlivosti Slovenskej republiky návrhy na legislatívne zmeny právneho poriadku Slovenskej republiky, ktorých potreba vyplynula z rozhodovacej činnosti Súdu a spolupracovala pri príprave legislatívnych riešení vzniknutých problémov.
Prehraté spory
Európsky súd pre ľudské práva v roku 2010 z celkovo 120 rozhodnutí v 40 prípadoch rozhodol rozsudkom v neprospech Slovenskej republiky, t. j. konštatoval porušenie aspoň jedného z práv zaručených Dohovorom alebo jeho protokolmi, príp. rozhodol o spravodlivom zadosťučinení za porušenie práv.
- V 1 prípade konštatoval dvojnásobné porušenie článku 2 Dohovoru (právo na život, ako aj právo na účinné vyšetrovanie okolností smrti),
- v 10 prípadoch porušenie článku 5 Dohovoru (právo na osobnú slobodu a bezpečnosť),
- v 2 prípadoch porušenie článku 8 Dohovoru (právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života),
- 31-krát rozhodol o porušení článku 6 Dohovoru (právo na spravodlivé súdne konanie), a to konkrétne v 29 prípadoch konštatoval porušenie práva na prerokovanie veci v primeranej lehote a v 2 prípadoch konštatoval porušenie práva na spravodlivé konanie a napokon
- v 7 prípadoch rozhodol o porušení článku 13 Dohovoru (právo na účinný vnútroštátny prostriedok nápravy).
Súdne prieťahy
Tak ako v predchádzajúcom období, aj v roku 2010 sa sťažnosti podávané na Súd proti Slovenskej republike, ako aj rozsudky vyhlásené v jej neprospech najčastejšie týkali porušovania článku 6 Dohovoru, a to predovšetkým práva na prerokovanie veci v primeranej lehote. To svedčí o pretrvávajúcom probléme s dĺžkou súdnych konaní.
Snažíme sa
Zo strany Rady Európy boli vyzdvihnuté početné organizačné reformy prijaté vnútroštátnymi orgánmi na Slovensku s cieľom odstrániť problém neprimeranej dĺžky občianskoprávnych konaní, pričom si so záujmom všimli dodatočné predpokladané opatrenia, ako napríklad:
- zákon zameraný na zverenie základnej sudcovskej práce vyšším súdnym úradníkom umožniac sudcom sústrediť sa výlučne na súdne rozhodovanie. Privítal tiež
- dve zmeny Občianskeho súdneho poriadku a zákona o súdnych poplatkoch, ktoré nadobudli účinnosť v rokoch 2007 a 2008.
Po tom, ako sa priemerná dĺžka občianskoprávnych konaní konštantne zvyšovala (osobitne v rokoch 2002 až 2004), sa v súčasnosti sa začína pravidelne znižovať (zo 17,56 mesiaca v roku 2004 na 13 mesiacov v roku 2009).
Hlbšia analýza
Celú správu si môže pozrieť TU
Zdroj: lt.justice.gov.sk