Napriek avizovanej zmene ostali odklady pri podávaní daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2014 „po starom“. Lehotu na podanie daňového priznania je možné aj naďalej predĺžiť o 3 alebo 6 mesiacov na základe oznámenia. Poradenská spoločnosť Accace, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti daňového poradenstva a outsourcingu účtovníctva a miezd, vám prináša informácie, komu sa oplatí požiadať o predĺženie lehoty a na čo si dať pozor.
Z pôvodného návrhu novely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov vyplývalo, že v roku 2015 bude možné predĺženie lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov za rok 2014 iba na základe žiadosti, ktorú musí schváliť daňový úrad, t.j. oznámenie tak ako ho poznáme doteraz by nebolo postačujúce. Avšak, schválená novela Zákona o dani z príjmov už túto avizovanú zmenu neobsahuje a všetko zostáva „po starom“.
Predĺženie lehoty na základe oznámenia
V roku 2015 je aj naďalej možné predĺžiť si lehotu na podanie daňového priznania k dani z príjmov o 3 alebo 6 mesiacov na základe oznámenia, ktoré je potrebné na daňový úrad poslať najneskôr do lehoty na podanie daňového priznania. Podnikatelia, ktorých zdaňovacie obdobie je zhodné s kalendárnym rokom, si tak môžu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najdlhšie do konca júna, resp. najdlhšie do konca septembra.
V oznámení daňovník určí novú lehotu, v ktorej podá daňové priznanie a zaplatí daň, pričom táto lehota musí pripadať na posledný deň kalendárneho mesiaca. Predĺženú lehotu už nemožno opätovne predĺžiť.
Ako upozorňuje Miloslav Jošt, daňový poradca spoločnosti Accace, „platitelia DPH musia podať oznámenie elektronicky.“ Ak by ho podali v papierovej podobe, na takéto podanie by správca dane neprihliadal, t.j. nevyhli by sa sankciám za neskoré podanie daňového priznania, resp. za oneskorenú úhradu dane.
Čo sa považuje za zdaniteľný príjem zo zdrojov v zahraničí?
Lehotu na podanie daňového priznania je možné predĺžiť o 3 mesiace bez akýchkoľvek podmienok a dokladovania. Ak si chcete predĺžiť lehotu až o 6 mesiacov je podmienkou, aby ste mali príjmy zo zdroja v zahraničí.
Ako dopĺňa M. Jošt, „veľa podnikateľov si neuvedomuje, že na predĺženie lehoty o 6 mesiacov nestačí, aby daňovník dostal príjmy zo zahraničia.“ Nestačí teda, ak napríklad podnikateľ predá tovar do zahraničia, za ktorý od zahraničného odberateľa dostane „zahraničný“ príjem. Je potrebné, aby tento príjem mal zdroj v zahraničí, čo sa najčastejšie týka daňovníkov, ktorí majú v zahraničí napríklad stálu prevádzkareň, kanceláriu, pobočku, alebo aspoň bankový účet, z ktorých im plynú zdaniteľné príjmy „zo zdroja“ v zahraničí. Spravidla to znamená, že daňovník platí v zahraničí zo svojich príjmov nejakú daň, pričom možnosť dlhšej lehoty na podanie daňového priznania mu umožňuje skompletizovať všetku dokumentáciu.
Komu sa oplatí predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania?
Predĺženie lehoty na podanie daňového priznania sa oplatí najmä tým podnikateľom, ktorí z rôznych dôvodov nestíhajú pripraviť daňové priznanie v riadnej lehote, alebo ktorým vzniká veľký nedoplatok na dani, ktorého úhradu si chcú oddialiť.
Naopak, predĺženie lehoty je nevýhodné pre tých daňovníkov, ktorým vzniká veľký preplatok na dani, ktorého vrátenie by si predĺžením lehoty iba zbytočne skomplikovali.
Spoločnosti v konkurze alebo v likvidácii
Podnikatelia, ktorí sú v konkurze alebo v likvidácii, si taktiež môžu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania. Ako však upozorňuje M. Jošt, „v prípade spoločností v konkurze alebo v likvidácii nepostačuje podať oznámenie, ale je potrebné podať žiadosť, a to najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania.“ Takýmto daňovníkom je možné lehotu predĺžiť najviac o 3 kalendárne mesiace.
„Daňovníkom v konkurze alebo likvidácii, ktorí zvažujú predĺženie lehoty, určite odporúčame podať žiadosť čo najskôr, aby im daňový úrad stihol vydať rozhodnutie v predstihu, čo môže byť kľúčové najmä v prípade zamietnutia žiadosti,“ dopĺňa M. Jošt.
O spoločnosti Accace
Accace je medzinárodným poskytovateľom poradenských služieb a kompletného outsourcingu v oblasti spracovania účtovníctva, miezd, daňového a právneho poradenstva. S viac ako 250 zamestnancami a 1400 klientmi sa radí medzi popredných poskytovateľov poradenských služieb nie len na Slovensku ale aj v regióne strednej a východnej Európy.
Súvisiace články
- Slovensko zavádza ako posledný štát EÚ pravú trestnú zodpovednosť právnických osôb
- Začiatky podnikania na nemeckom trhu z pohľadu obchodníka
- Návod ako krok za krokom „zlikvidovať“ spoločnosť s ručením obmedzeným
- Kto si môže uplatniť daňový bonus na dieťa?
- Aké zmeny prinesie novelizovaný Obchodný zákonník od nového roka?
- Zmeny v agentúrnom zamestnávaní od 1.3.2015
- Aké zmeny prináša novela zákona o ochrane osobných údajov?
- Prenajímate nehnuteľnosť? Pozrite si, aké máte po novom daňové povinnosti.