Štvrtok, 25. apríl 2024 | meniny má Marek , zajtra Jaroslava
Predplatné
Štvrtok, 25. apríl 2024 | meniny má Marek , zajtra Jaroslava
TlačPoštaZväčšiZmenši

Ospravedlnenie neúčasti odporcu na pojednávaní (vzor)

Edmund Horváth • 14.11. 2023, 12:49

V prípade, ak sa strana konania nemôže na naplánované súdne pojednávanie dostaviť, má možnosť ospravedlniť svoju neúčasť na tomto pojednávaní.

Nižšie Vám prinášame vzor ospravedlnenia neúčasti na pojednávani.

Ako upraviť ospravedlnenie

Aby bola úprava ospravedlnenia pre Vás jednoduchá a prehľadná, vzor obsahuje zvýraznené časti, ktoré musia byť upravené. 

Najmä je nutné identifikovať osobu - stranu konania, ktorá ospravedlnenie zasiela (označenie strany konania prinášame nižšie, identifikovať konanie - na ktorom súde je vedené a pod akou spisovou značkou, uviesť termín pojednávania, ktorý žiada strana odročiť a odôvodniť svoje ospravedlnenie neúčasti na pojednávani.

 

 

Vzor je vo formáte .docx (Word), ktorý umožňuje jednoduchú úpravu.

Všetky naše vzory sú pripravené advokátom!

Označenie strán konania

Pokiaľ ide o označenie strán konania, strany sa označujú nasledovne.

Pri fyzických osobách – meno a priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého bydliska.

POZOR! Z dôvodu ochrany osobných údajov a zásady minimalizácie údajov by výpoveď nemala obsahovať viac osobných údajov o fyzických osobách, než je na zaslanie výpovede potrebné.

Pri fyzických osobách podnikateľoch – obchodné meno, IČO, miesto podnikania, miesto zápisu (živnostenský register, profesijná komora a pod.).

Pri právnických osobách – obchodné meno, sídlo, IČO, miesto zápisu (obchodný register, register občianskych združení a pod.), osobu oprávnenú konať v mene spoločnosti s uvedením funkcie/pozície.

Následny neprítomnosti strany na pojednávani

V prípade, ak sa strana konania na pojednávanie nedostaví, môže nastať jedna z nasledujúcich situácii.

1. Pojednávanie v neprítomnosti strany konania

Súd môže v prípade neprítomosti strany, ktorá svoju neprítomnosť neospravedlnila, pokračovať v konaní a rozhodnúť. Strana konania tak nebude mať možnosť vyjadriť sa dokazovaniu, ktoré bude počas súdneho konania vykonávané.

2. Odročenie pojednávania

Pokiaľ súd považuje za potrebné stranu konania vypočuť (najmä v nesporovom konaní), súd môže za týmto účelom pojednávanie odročiť na nový termín.

3. Vydanie rozsudku pre zmeškanie

Ak sa strana sporu z rôznych dôvodov nedostaví na pojednávanie a svoju neúčasť neospravedlní včas a vážnymi okolnosťami, súd môže vydať rozsudok pre zmeškanie.

Rozsudok pre zmeškanie je osobitným druhom súdneho rozhodnutia, vydaným v neprospech jednej zo strán sporového konania v dôsledku jej procesnej pasivity. V prípade neúčasti na pojednávaní to znamená, že ak sa na pojednávanie nedostaví žalovaný, súd žalobe v plnom rozsahu vyhovie a naopak, ak sa na pojednávanie nedostaví žalobca, súd žalobu zamietne. 

 

 

Vzor je vo formáte .docx (Word), ktorý umožňuje jednoduchú úpravu.

Všetky naše vzory sú pripravené advokátom!

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 5526

Nový príspevok

ospravedlnenie na pojednavani

chcela by som sa opytat zijem v zahranici a mam na slovensku pojednavanie aby mi bol brat odobraty z nahradnej straristlivosti ja s tym suhlasim a tak chcem napisat ospravedlnenie a nech konaju v mojej nepriyomnosti len potrebujem vediet ci je nutny overeny podpis od notara z ambasady dakujem

eva | 29.01.2015 16:25
RE: ospravedlnenie na pojednavani

Zákon, v danom prípade Občiansky súdny poriadok, nevyžaduje overenie podpisu na ospravedlnení z pojednávania. Stačí ak ospravedlnenie zašlete súdu k ich spisovej značke, vyjadríte sa, že žiadate pojednávať v neprítomnosti a súhlasíte s návrhom. Je vhodné, ak zároveň napíšete aj dôvod neúčasti, niektorí sudcovia sú citliví na to, že im účastníci nechodia na pojednávanie. Tak napíšte, že z dôvodu hospodárnosti konania, pracovných povinností, vysokých nákladov na cestovné a podobne. Nestretla som sa však doteraz s tým, že by niektorý sudca vyžadoval na ospravedlnení overený podpis, a to ani pri účastníkoch konania, ktorí sú v zahraničí. Dúfam, som pomohla...

Maja | 01.02.2015 11:12

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: