Štvrtok, 18. apríl 2024 | meniny má Valér , zajtra Jela
Európsky deň za práva pacientov
Predplatné
Štvrtok, 18. apríl 2024 | meniny má Valér , zajtra Jela
Európsky deň za práva pacientov
TlačPoštaZväčšiZmenši

Zrušenie trvalého pobytu cudzím osobám

Edmund Horváth • 20.10. 2011, 20:55

Po prečítaní nadpisu článku si možno viacerí čitatelia položili otázku, prečo by mali zrušovať trvalý pobyt inej osobe, no skutočnosť je taká, že túto otázku si kladie množstvo nových vlastníkov nehnuteľností, ktorí si kúpili dom či byt a po čase zistili, že predchádzajúci vlastník či nájomca si trvalý pobyt na tejto adrese neodhlásil.

Najčastejšie to zistia z neustále doručovaných úradných zásielok na meno predchádzajúceho vlastníka či nájomcu, keďže štátne úrady pri zisťovaní adresy trvalého pobytu zvyčajne vychádzajú z údajov o zahlásení pobytu v Registri obyvateľov SR, avšak zistiť to môžu aj pri vybavovaní úradných záležitostí na obecných či mestských úradoch.

Dá sa zrušiť trvalý pobyt bývalému vlastníkovi bytu?

Zákon o hlásení pobytu občanov ustanovuje, že ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší okrem iného aj na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo. Návrh na zrušenie však nemožno podať voči:

  • vlastníkovi,
  • spoluvlastníkovi,
  • manželovi alebo
  • nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu.

Táto zmena nadobudla účinnosť od 1. októbra 2004.

Dôvodová správa k tejto novele uvádza, že vlastníci budovy alebo jej časti môžu súhlasne navrhnúť zrušenie trvalého pobytu občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo, napr. mu zanikol nájomný vzťah. Nájomcovi budovy alebo jej časti nie je možné zrušiť trvalý pobyt, pokiaľ nájom trvá. Výnimkou z tohto ustanovenia je, že návrh na zrušenie trvalého pobytu nie je možné podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu pri nájme na neurčitú dobu, ktorí môžu mať trvalý pobyt v budove alebo jej časti bez súhlasu vlastníka alebo spoluvlastníkov.

Odpoveď na otázku, či sa dá trvalý pobyt zrušiť bývalému vlastníkovi či akejkoľvek inej osobe, ktorá nemá k bytu alebo domu žiadne užívacie právo zrušiť, je áno.

Problémy pri samosprávach

Skúsenosti z niektorých obcí či miest však ukazujú, že aj keď od zavedenia možnosti zrušiť trvalý pobyt osobám nemajúcim žiadne právo k nehnuteľnosti prešlo viac než 6 rokov, nemajú niektorí kompetentní o tejto právnej úprave žiadnu vedomosť a častokrát žiadateľov (nových vlastníkov či nájomcov nehnuteľností) odbijú slovami, že dokým si predchádzajúci vlastník resp. iná osoba sama pobyt nezmení, sú bezmocní. Nie je to však pravda.

Riešte veci písomne

Za to, že si fyzická osoba nesplní svoju ohlasovaciu povinnosť a nenahlási si zmenu trvalého pobytu, nemôže predsa pykať nový vlastník bytu a trpieť skutočnosť, že na jeho adrese sú prihlásené na trvalom pobyte cudzie osoby.

Aký by mal byť postup ak zistíte, že na Vašej adrese je prihlásený na trvalom pobyte niekto iný?

  1. Navštívte obecný či mestský úrad – ohlasovňu pobytu spolu s dokladom o svojom vlastníctve nehnuteľnosti (list vlastníctva), občianskym preukazom a písomným návrhom na zrušenie trvalého pobytu iným osobám.
  2. Ak nebudete úspešní, ani napriek vysvetleniu, zašlite návrh spolu s kópiou listu vlastníctva v doporučenej zásielku s doručenkou poštou na adresu obce či mesta.
  3. Ak obec nerozhodne o vašej žiadosti kladne ani po zaslaní písomnej žiadosti, je potrebné sa obrátiť na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v ktorého územnom obvode je ohlasovňa a malo by dôjsť k bezodkladnému splneniu povinnosti obce (§ 26a Zákona o hlásení pobytu občanov).

Bezdomovci na papieri

Čo sa však stane s osobou, ak by bol nový vlastník nehnuteľnosti úspešný a obec či mesto jeho žiadosti vyhovie? Aký pobyt bude mať predchádzajúci vlastník alebo nájomca uvedený?

Odpoveď je jednoduchá. Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu, je miestom trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu po dobu 15 dní. V oznámení ohlasovňa uvedie aj meno, priezvisko a dátum narodenia občana.

Inak povedané, ak si Janko Mrkvička kúpil byt na Ulici Nálepkovej 4/2 v Krompachoch a zistil, že predchádzajúci vlastník bytu Janko Hraško, ktorý mal na adrese Ulica Nálepkova 4/2, Krompachy aj nahlásený trvalý pobyt a po predaji bytu nenahlásil zmenu trvalého pobytu, po zrušení trvalého pobytu, ktoré sa udeje na návrh Janka Mrkvičku, bude mať Janko Hraško trvalý pobyt Krompachy, bez uvedenia ulice.

Štátne úrady takto nahlásený pobyt nazývajú ako „hlásený pobyt bezdomovca", avšak len z dôvodu, že osoba nemá úradne nahlásený žiadny trvalý pobyt resp. trvalým pobytom je len obec (mesto). To však, samozrejme, neznamená, že zrušením trvalého pobytu predchádzajúceho vlastníka „vyženieme pod most" a urobíme z neho skutočného bezdomovca, nakoľko môže byť vlastníkom iných bytov či domov, znamená to len, že si nesplnil svoju povinnosť prehlásiť si miesto pobytu, takže sa z neho stal bezdomovec na papieri. 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 4112

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: