Utorok, 19. marec 2024 | meniny má Jozef , zajtra Víťazoslav
Predplatné
Utorok, 19. marec 2024 | meniny má Jozef , zajtra Víťazoslav
TlačPoštaZväčšiZmenši

Pracovný pomer alebo dohoda?

Monika Kiklicová • 21.11. 2011, 22:48

Mnoho zamestnávateľov si určite neraz lámalo hlavu, či je lepšie zamestnať človeka na plný úväzok v pracovnom pomere alebo s ním uzatvoriť dohodu o vykonaní práce.

Mnoho zamestnancov si takisto položilo otázku, či pracovný pomer alebo radšej uzatvoriť dohodu o vykonaní práce.

Nuž, závisí od okolností...

Povieme si, kedy je rozumné uzatvoriť pracovný pomer, kedy na plný úväzok, kedy na čiastočný a kedy je najlepšie uzatvoriť dohodu o vykonaní práce. A v čom sa tieto pojmy a formy pracovného pomeru odlišujú.

Pracovný pomer – plný úväzok

Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na dobu určitú. Toľko citácia § 48 ods. 1 Zákonníka práce (ZP). To znamená, že v takomto prípade sa uzatvoril pracovný pomer na plný úväzok (rozsah 1,0 pracovného úväzku). Pracovný čas zamestnanca pri takto uzatvorenom pracovnom pomere je najviac 40 hodín týždenne. To platí vtedy, ak zamestnanec pracuje v jednozmennej prevádzke. Pri dvojzmennej prevádzke je pracovný čas najviac 38 a ¾ hodín týždenne a pri trojzmennej prevádzke je pracovný čas zamestnanca najviac 37 a ½ hodiny týždenne. Pri rizikových činnostiach a prácach, špecifikovaných v ZP, ide o pracovný čas najviac 33 a ½ hodiny týždenne.

U mladistvých zamestnancoch, mladších ako 16 rokov, pôjde o pracovný čas najviac 30 hodín týždenne. Ak má viac ako 16 rokov, môže odpracovať najviac 37 a ½ hodiny týždenne.

Priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca – vrátane nadčasov, teda práce nadčas – nesmie prekročiť 48 hodín.

Pracovný pomer na kratší pracovný čas

Ak má zamestnanec podľa uzatvorenej pracovnej zmluvy odpracovať pre zamestnávateľa menej než je stanovený týždenný pracovný čas, to znamená, že zamestnanec má stanovený nižší rozsah pracovného úväzku, pôjde o pracovný pomer na kratší pracovný čas. Môže ísť o rozsah pracovného úväzku 0,8 či 0,6 alebo 0,4 či 0,2... Podľa dohody zamestnávateľa a zamestnanca. Zamestnanec môže mať aj niekoľko pracovných pomerov na kratší pracovný čas. U jedného zamestnávateľa alebo u viacerých. Kratší pracovný čas pritom nemusí byť u zamestnanca rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

Takýto pracovný pomer je vhodný napr. pre matky s maloletými deťmi, pre zamestnancov, ktorí sa napr. vzdelávajú, ktorí dochádzajú do zamestnania, pri službách, ktorí chcú odrobiť iba zopár služieb u jedného zamestnávateľa a pracujú popri tom na plný úväzok u iného zamestnanca a takýmto spôsobom si chcú privyrobiť...

U zamestnávateľa sa môže jednať o také situácie, keď nemôže zamestnancovi poskytnúť prácu na plný úväzok z dôvodu, že by nemohol prideľovať zamestnancovi prácu na celý týždenný pracovný čas a z toho dôvodu nemá záujem ani potrebu zamestnávať na určité pracovné činnosť osobu na plný úväzok.

I pracovný pomer uzatvorený na kratší pracovný čas je klasickým pracovným pomerom a vzťahujú sa naň všetky ustanovenia Zákonníka práce o pracovnom pomere.

Domácka práca a telepráca

Zamestnanec môže uzatvoriť pracovný pomer so zamestnávateľom, ktorého miesto výkonu práce je iné, než je pracovisko zamestnávateľa. Môže sa jednať napr. o domácnosť zamestnanca. V takom prípade hovoríme o domáckej práci. O domácku prácu pôjde i vtedy, ak je miesto výkonu práce iné než je domácnosť zamestnanca, ale iné než i pracovisko zamestnávateľa.

Telepráca je práca vykonávaná pre zamestnávateľa doma alebo na inom dohodnutom mieste s použitím informačných technológií.

Tento pracovný pomer má určité špecifiká. Veď sa i jedná o špecifický pracovný pomer. V prvom rade zamestnanec má, ako som už vyššie spomínala, iné miesto výkonu práce, ako je pracovisko zamestnávateľa. V druhom rade sa na takéhoto zamestnanca nevzťahujú ustanovenia ZP o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času a o prestojoch. V treťom rade pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí náhrada mzdy s výnimkou úmrtia v rodine. Takisto mu nepatrí mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vykonávanú vo sviatok, v noci a ani mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce.

Takáto práca je výhodná pre tie činnosti a pre tých zamestnancov, ktorí svoju prácu môžu vykonávať i doma bez toho, aby bolo nutné byť priamo na pracovisku zamestnávateľa z dôvodu napr. súčinnosti, potreby písomností z iných oddelení, nutnej komunikácie s ostatnými spolupracovníkmi a pod. Takúto výhodu ocení aj zamestnávateľ, pretože nepotrebuje zabezpečovať na chod takýchto činností kanceláriu, pomôcky a pod.

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Zamestnávateľ môže s fyzickými osobami uzatvárať dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Sú nimi dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti a dohody o brigádnickej práci študentov. Takéto dohody sa uzatvárajú výnimočne, pokiaľ zamestnávateľ uvedené potrebuje na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb.

Dohody o vykonaní práce sa uzatvárajú na práce, vymedzené výsledkom alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce. Pracovnoprávny vzťah založený dohodou o vykonaní práce má formu pracovnej úlohy. Ide o podstatne voľnejší pracovnoprávny vzťah než pracovný pomer. Vytvára takisto veľmi široký priestor na zmluvnú voľnosť účastníkov, zakotvenú v dohodách. Čo je na jednej strane výhoda ako pre zamestnávateľa tak i pre druhú stranu, avšak má to i svoje nevýhodné stránky, najmä pokiaľ sa to týka „dohodárov". Nemajú totiž nárok napr. na dovolenku, náhradu mzdy pri prekážkach v práci, na odmenu za prácu nadčas a pod., nakoľko na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru nemožno aplikovať ustanovenia ZP, ktoré sa týkajú pracovného pomeru. Iba jeho všeobecnú časť, teda jeho prvú časť. Dohodu o pracovnej činnosti ako aj dohodu o brigádnickej práci študentov možno uzatvoriť iba na príležitostné práce. Dohody nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského práva.

Dohoda o vykonaní práce

Jedná sa o pracovný vzťah vymedzený individuálne, nie druhovo a je vymedzený výsledkom práce. Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce, pracovnej úlohy, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava i práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce. Rozhodujúcim kritériom je teda i stanovený rozsah práce.

Dohoda o vykonaní práce musí byť uzatvorená písomne, inak je neplatná. V nej musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah priamo nevyplýva z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

Zamestnanci môžu uzatvárať dohody o vykonaní práce aj s viacerými zamestnávateľmi a u každého môžu naplniť ročný limit 350 hodín.

Dohoda o pracovnej činnosti

Dohodou o pracovnej činnosti sa môže vykonávať pracovná činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne. Povinnosťou je takisto, aby bola uzatvorená písomne, inak je neplatná. Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na dobu určitú alebo na neurčitý čas. V dohode musí byť uvedená dohodnutá práca, odmena, rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Možno v nej dohodnúť i spôsob ukončenia. Okamžité skončenie možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Možno ju ukončiť i dohodou oboch účastníkov a takisto i výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola doručená druhej strane.

Dohoda o brigádnickej práci študentov

Dohodu môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta. Povinnosťou je jej písomné uzatvorenie, pod sankciou neplatnosti. V nej sa dohodne dohodnutá práca, odmena, rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Uzatvára sa na dobu určitú, prípadne na neurčitý čas. Možno v nej dohodnúť spôsob jej ukončenia.

Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Pre prípad jej skončenia platí všetko, čo je uvedené i pri dohode o pracovnej činnosti.

Výhody dohôd pre zamestnávateľa

Sú najmä finančné. Pre zamestnávateľa je oveľa výhodnejšie uzatvoriť napr. dohodu o vykonaní práce. Kvôli odvodom, tie platí v minimálnej výške. Za takúto osobu zamestnávateľ totiž neplatí zdravotné poistenie. Čo sa týka sociálneho poistenia a príspevkov, zamestnávateľ za takúto osobu uhrádza iba úrazové poistenie vo výške 0,8% z vymeriavacieho základu a garančné poistenie vo výške 0,25% z vymeriavacieho základu.

Výhody pre zamestnanca

Zamestnanec platí za uzatvorené dohody iba 19% daň z príjmu (pri nízkych príjmoch po uplatnení si nezdaniteľnej časti nezaplatí takmer žiadnu daň). Neplatí ani sociálne poistenie a príspevky ani zdravotné poistenie.

Predmetné však uvažuje vláda zmeniť. Podľa navrhovanej úpravy by mali „dohodári" platiť zdravotné poistenie vo výške 9% z vymeriavacieho základu a sociálne poistenie vo výške 10% z vymeriavacieho základu. Plus im ostane platiť si 19% daň z príjmu. Či sa to nakoniec zmení, ukáže čas.

Ako má každá minca dve strany i vyššie uvedené má svoje výhody aj nevýhody. Či už v platení odvodov alebo v maximálne stanovenom a danom rozsahu prác... Jedno je isté. Máte na výber.... 

Monika Kiklicová

JUDr. Monika Kiklicová
mona.kiklicova@gmail.com 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2830

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: