Sobota, 2. november 2024 | , zajtra Hubert
Pamiatka zosnulých
Predplatné
Sobota, 2. november 2024 | , zajtra Hubert
Pamiatka zosnulých
TlačPoštaZväčšiZmenši

Zákonná povinnosť nosiť občiansky preukaz pri sebe neexistuje

JUDr. Adam Puškár • 26.1. 2015, 20:10

Nosenie občianskeho preukazu pri sebe

Povinné nosenie občianskych preukazov (OP) pri sebe, údajne vyžadované zákonom, je mýtus, ktorý pretrváva v našej spoločnosti dlhé roky. Občiansky preukaz je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo a ďalšie údaje.

Zákon o občianskych preukazoch zák. č. 224/2006 Z.z. je pochopiteľne najdôležitejším predpisom, upravujúcim problematiku OP. Uvedený zákon v § 2 ods. 2 stanovuje, že

„Občiansky preukaz je povinný mať každý občan, ktorý dovŕšil pätnásty rok veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ak tento zákon neustanovuje inak.“

Logickým a gramatickým výkladom tohto ustanovenia dospejeme nepochybne k záveru, že dikcia

„Občiansky preukaz je povinný mať každý občan“

znamená, že každý občan si musí po splnení zákonných podmienok zabezpečiť, aby mu bol vydaný OP a tohto bol držiteľom. Je zrejmé, že výklad tohto ustanovenia nemožno svojvoľne rozširovať smerom k formulácii

„Občiansky preukaz je povinný mať každý občan PRI SEBE.“ 

Zákon o OP ďalej v § 11 vymenúva povinnosti občana na úseku OP, pričom ani tu nie je ustanovená žiadna povinnosť nosenia OP. Podobná je situácia aj pri priestupkoch podľa § 14 zákona o OP, kde by sme taktiež márne hľadali sankcionovanie nenosenia OP, resp. nenosenia OP pri sebe. Ani zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch nenosenie OP nedefinuje ako priestupok ani ho žiadnym spôsobom nesankcionuje.

Preukazovanie totožnosti

OP slúži okrem iného na preukazovanie totožnosti. Ako sa vlastne osobná totožnosť preukazuje? Podľa § 18 ods. 1 zák. č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore (PZ) je policajt oprávnený vyzvať osobu, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti. Takýto doklad nie len OP, ale napr. aj cestovný pas a pod. Zákon o PZ síce oprávňuje policajta požadovať preukázanie totožnosti občana, no tomuto oprávneniu policajta nekorešponduje povinnosť občana takýto doklad nosiť. Ani zákon o PZ neukladá občanovi povinnosť nosiť pri sebe doklad totožnosti. V tomto prípade je však dôležité mať na pamäti, že ak policajtovi nemôžeme preukázať naše meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu bydliska dokladom totožnosti, tak sa táto situácia rieši poskytnutím súčinnosti policajtovi napr. ústnym oznámením týchto údajov policajtovi, ktorý si ich následne cez operačného dôstojníka overí v databáze obyvateľov podľa § 18 ods. 4 zákona o PZ. Až v prípade, keď našu totožnosť nepreukážeme dokladom totožnosti a nemôžeme hodnoverne preukázať našu totožnosť ústne, resp. odmietneme ústne oznámenie týchto údajov policajtovi, je nás policajt opravený predviesť na útvar PZ, za účelom zistenia totožnosti. To je však posledná-krajná možnosť, spôsobená odmietnutím spolupracovať s policajtom na zistení totožnosti. Ak policajt nezistí totožnosť osoby do 24 hodín od jej predvedenia, je povinný túto osobu prepustiť.

História (ne)nosenia OP

Povinnosť nosiť občiansky preukaz pri sebe je zrejme pozostatok z dôb socializmu, ktorý sa v spoločenskom vedomí zo zotrvačnosti udržal až doposiaľ. Jeho pôvod možno nájsť v zákone z roku 1957 zák. č. 75/1957 Zb. o občianskych preukazoch. V tomto zákone je v § 7 ods. 1 písm. c/ uložená povinnosť držiteľa občianskeho preukazu nasledovne:

 „Občan, ktorému bol vydaný občiansky preukaz, má najmä tieto povinnosti: preukazovať sa občianskym preukazom na vyzvanie bezpečnostným a iným orgánom na to splnomocneným“. I keď ani z tohto ustanovenia explicitne nevyplýva povinnosť nosenia OP pri sebe, logickým a historickým výkladom tohto ustanovenia možno dospieť k záveru, že povinnosť nosenia OP pri sebe bola občanom uložená.

V prvej ČSR sa napr. povinnosť nosenia občianskych preukazov týkala len niektorých Rómov. Táto povinnosť bola uložená v zákone č. 117/1927 Sb. z. a n. o potulných cigánoch. Podľa tohto zákona mal každý potulný cigán povinnosť od svojich 14 rokov mať preukaz totožnosti (cigánsku legitimáciu), v ktorej boli uvedené osobné údaje, vrátane odtlačkov prstov. Na rozdiel od súčasných OP, v prípade potulných cigánov bola podľa § 4 ods. 2 citovaného zákona stanovená aj povinnosť nosiť cigánske legitimácie neustále pri sebe.

V súčasnej dobe však žiadny zákon ani iný právny predpis občanom neukladá povinnosť nosiť občiansky preukaz pri sebe.

Autor: JUDr. Adam Puškár
advokát
Karpatská 5
811 05 Bratislava I

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 4230

Nový príspevok

znovuvyžadovanie dokladu

Prajem dobrý deň, pri podkladoch pre vystavení Občianskeho preukazu bol na Ohlasovňu mesta Trenčín predložený aj doklad pre trvalý pobyt -Nájomná zmluva. Občiansky preukaz bol vydaný a stal sa dokladom potvrdzujúcim trvalý pobyt. Pre vystavenie Parkovacej karty mesta Trenčín, ako podmienku pre jej vydanie znovu požaduje nájomnú zmluvu, teda taký istý doklad, ktorý mesto už vlastní. Otázka Je takýto postup mesta Trenčín oprávnený?

ivko | 14.02.2017 08:39
otázka

Dobrý večer,sused na moju osobu podal trestné oznámenie.Toto trestné oznámenie policajt prekvalifikoval na priestupok podľa § 49 ods.1 písm.d) Zákona č.372/1990 Zb a poslal to na Okresný úrad.Okresný úrad prekvalifikoval tento priestupok na priestupok proti majetku podľa §50 ods.1 zákona o priestupkoch,.mám otázku,má Okresný úrad právo prekvalifikovať policajtové rozhodnutie? ďakujem

condrej | 02.03.2015 23:57
Bete

pani Beta a ako má súdny úradník zistiť že písomnosti a informácie dáva tej osobe ktorej sa to týka a ktorej má byť doručené a na súd neprišla namiesto dotyčnej jej suseda. Väčšinou ide o písomnosti/ informácie určené do vlastných rúk, neviem ako by ste reagovala keby sa dôveryhodné informácie o vás dostali do rúk neoprávnenej osoby, a následne by o tom klebetila celá ulica.

EV | 17.02.2015 09:31
Bete

pani Beta a ako má súdny úradník zistiť že písomnosti a informácie dáva tej osobe ktorej sa to týka a ktorej má byť doručené a na súd neprišla namiesto dotyčnej jej suseda. Väčšinou ide o písomnosti/ informácie určené do vlastných rúk, neviem ako by ste reagovala keby sa dôveryhodné informácie o vás dostali do rúk neoprávnenej osoby, a následne by o tom klebetila celá ulica.

EV | 17.02.2015 09:31
OP/CP - na urade?

Dobrý deň! Chcela by som sa spýtať, z čoho vyplýva preukazovanie sa platným dokladom totožnosti na rôznych úradoch, súdoch ap.? Ďakujem.

Beta | 10.02.2015 12:02
zakon o cestnej premavke

§ 4 ods. 1 písm. b) zákona 8/2009 Z. z. vodič je povinný mať pri sebe platné doklady podľa toho zákona a osobitného predpisu... takže aj platný doklad totožnosti, ktorým je buď občiansky preukaz alebo cestovný pas....

Janlib | 29.01.2015 11:34
RE: zakon o cestnej premavke

význam § 4 ods. 1 písm. b/ zákona 8/2009 Z. z. je trochu iný, než ste uviedli. Podľa tohto ustanovenia je vodič povinný mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom. Platný doklad ale neznamená platný doklad totožnosti. Platný doklad podľa zákona o cestnej premávke je napr. vodičský preukaz, kým platnými dokladmi podľa osobitného predpisu sú napr. osvedčenie o evidencii, doklad o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, doklad o vykonaní technickej kontroly, doklad o vykonaní emisnej kontroly atď.

Rada nad zlato

Skrátka nenoste občianske preukazy, zákon vám to neprikazuje, ale následne musíte strpieť predvedenie na oddelenie polície za účelom overenia vašej totožnosti. Rada nad zlato :D

Bububu | 01.02.2015 13:40
Revizori Osobne udaje

Dobry den. Ako je to pri pokute od revizorov? Ak sa im nepreukazem OP, oni ma zadrzia na mieste a privolaju hliadku. Ktorej som povinny sa identifikovat. Moze hliadka Policie tieto udaje poskytnut na mieste Revizorom HMD? Dakujem

Ogi22 | 31.01.2015 22:15
pri soferovani?

Dobry den. Ako je to pri soferovani? Standardne policajti pytaju vodicsky aj obciansky preukaz.

frw | 26.01.2015 20:04
RE: pri soferovani?

Dobrý deň, pri vedení motorového vozidla je situácia rovnaká - ani pri tejto činnosti nemusíte mať OP pri sebe. Naopak, vodičský preukaz ste povinná mať pri vedení motorového vozidla pri sebe, nakoľko Vám táto povinnosť vyplýva z § 94 ods. 2 zák. č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov nasledovne: "Držiteľ vodičského preukazu je povinný mať platný vodičský preukaz pri vedení motorového vozidla pri sebe a na výzvu policajta ho predložiť na kontrolu."

PoUtStŠtPiSoNe
: