Štvrtok, 28. marec 2024 | meniny má Soňa , zajtra Miroslav
Deň učiteľov
Predplatné
Štvrtok, 28. marec 2024 | meniny má Soňa , zajtra Miroslav
Deň učiteľov
TlačPoštaZväčšiZmenši

Zaplatili ste dvakrát za jeden nákup?

Admin 3 • 30.5. 2011, 18:49

Aj keď je na Slovensku už platenie debetnými platobnými kartami u obchodníkov na pomerne slušnej úrovni a postupne dobiehame vo využívaní bezhotovostných foriem platenia vyspelé západné krajiny, stále sa ešte vyskytujú v tomto systéme určité nedokonalosti, ktoré majú pravdepodobne technický základ.  

Jednou z nich je pomerne častá dvojitá úhrada za nákup pri obchodníkovi. Možno tú situáciu poznáte: Zaplatíte za svoj nákup v obchode platobnou kartou, zadáte PIN kód, avšak transakcia zlyhá, tak platbu zopakujete s opätovným zadaním PIN kódu na tej istej karte, alebo inou kartou. Z výpisu z účtu následne zistíte (v prípade sms notifikácii o transakciách na vašom bankovom účte ihneď zistíte), že platba bola realizovaná dvakrát. Ako následne postupovať?

Po právnej stránke jasná vec

Dvojitá platba za realizovaný nákup znamená po právnej stránke jednoznačné bezdôvodné obohatenie obchodníka, avšak len v prípade, pokiaľ sa obidve platby dostali do jeho dispozície (boli pripísané na jeho účet). Ako však postupovať, aby sme sa ku svojim bezdôvodne zaplateným peniazom čo najrýchlejšie dostali?

Prvá by mala byť návšteva banky

Pokiaľ je klient neúspešný pri reklamácii platby priamo u obchodníka, napríklad mu obchodník povie, že musí urobiť uzávierku a až potom zistí, či má prebytočné peniaze či iné podobné výhovorky, nasleduje návšteva banky.

Klient by mal následne navštíviť svoju banku, v ktorej má vedený bankový účet, a mal by reklamovať predmetnú transakciu – teda dvojitú platbu za nákup. Údaje o dvoch realizovaných platbách má banka k dispozícii, vhodné je mať so sebou aj blok z registračnej pokladne. Do reklamácie treba čo najdetailnejšie opísať, kedy a ako prebehla platba u obchodníka. Banka má následne mesačnú lehotu, v rámci ktorej musí klientovi oznámiť, ako jeho reklamáciu vybavila. Ak ju vybaví kladne, vráti peniaze na účet klienta. Seriózna banka zároveň aj kontaktuje (spravidla telefonicky) klienta o spôsobe vybavenia reklamácie a o vrátení peňazí na bankový účet klienta.

Ak vec nevyriešite prostredníctvom banky, kontaktujte písomne obchodníka

V prípade, ak banka neakceptuje klientovu reklamáciu, musí to odôvodniť. Podľa uvedených dôvodov treba zvoliť ďalší postup. Odporúčame klientovi sa následne obrátiť písomne na obchodníka, napísať reklamáciu a žiadosť o vydanie bezdôvodného obohatenia, ku ktorej treba priložiť doklad preukazujúci, že úhrada bola zrealizovaná z účtu klienta dvakrát – spravidla výpis z účtu, pokladničný blok a ďalej protokol o výsledku reklamácie v banke. V tomto liste adresovanom obchodníkovi uveďte aj číslo svojho bankového účtu, na ktorý požadujete vrátiť peniaze a aj telefonický kontakt, aby mohol obchodník konať operatívne. Je to vo vašom záujme.

Neodmietajte odbornú pomoc

Ak ide o väčšiu sumu, konzultujte veci vždy vopred s advokátom alebo s právnikom Centra právnej pomoci (Centrum právnej pomoci poskytuje právne poradenstvo osobám, ktoré nemajú peniaze na advokáta). Nezabúdajte, že neodbornými krokmi si môžete v mnohých prípadoch viac poškodiť než pomôcť a invektívy či hrozby v listoch, ktoré sú častokrát prirodzenou reakciou na vzniknutú krivdu, ešte nikomu nepomohli. 

Záverom musíme dodať, že aj keď môže byť vyššie popisovaná situácia pre zákazníka traumatizujúca, spravidla sa u nás väčšina obdobných reklamácií vyrieši v jeho prospech a v pomerne krátkej dobe. 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2293

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: