Otázka čitateľa
Potrebujem právnu radu týkajúcu sa možnosti zvýšenia výživného po prijatí dieťaťa na strednú školu. Môj syn bol nedávno prijatý na gymnázium, čím stúpli náklady na dopravu aj školské potreby. Som rozvedená a bývalý manžel platí výživné, ktoré bolo stanovené pred niekoľkými rokmi. Chcela by som vedieť, či mám právo požiadať o zvýšenie výživného vzhľadom na zmenené okolnosti a vyššie náklady na vzdelanie môjho syna. Aký je postup pre takúto žiadosť a aké dôkazy o zvýšených výdavkoch budem potrebovať?
Odpoveď
Zákon o rodine upravuje vyživovaciu povinnosť rodičov k deťom, pričom stanovuje, že plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
Procesnoprávne predpisy stanovujú všeobecné pravidlo, podľa ktorého len čo sa o veci právoplatne rozhodlo, táto sa nemôže prejednávať a rozhodovať znova. S právoplatnosťou rozhodnutia tak nastupuje jeho čiastočná nezmeniteľnosť, ako jedna zo záruk právneho štátu. Civilný sporový poriadok, ako aj Civilný mimosporový poriadok, však po splnení zákonných požiadaviek umožňujú prelomenie prekážky veci rozhodnutej, a to aj v podobe tzv. klauzuly rebus sic stantibus. V zmysle tohto pravidla, rozsudok ukladajúci povinnosť plniť v budúcnosti splatné dávky alebo splátky možno na základe žaloby zmeniť, ak sa podstatne zmenili pomery, ktoré sú rozhodujúce pre výšku a ďalšie trvanie dávok alebo splátok, pričom zmena rozsudku je prípustná od času, keď nastala podstatná zmena pomerov. Predmetné upravuje aj Zákon o rodine, v zmysle ktorého súdne rozhodnutia, ale aj dohody o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa, je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh. Na tieto ustanovenia nadväzuje Civilný mimosporový poriadok, ktorý rovnako diferencuje, či nastala zmena pomerov vo veciach výživného maloletých alebo plnoletých osôb. Ak sa zmenia pomery, rozsudok vo veciach výživného plnoletých osôb možno zmeniť alebo zrušiť len na návrh. Pri plnoletom dieťati je preto potrebné podať návrh na súd. V prípade maloletého dieťaťa však môže súd začať konať aj z úradnej povinnosti.
Zmena pomerov môže byť odôvodnená subjektívne – okolnosťami na strane povinného alebo oprávneného, ale aj objektívne – prihliadnutím na vývoj životných nákladov. Z hľadiska dôkaznej situácie možno zmenu pomerov preukázať stratou či nadobudnutím zamestnania, zhoršením či zlepšením zdravotného stavu, vznikom novej vyživovacej povinnosti, či dlhodobou práceneschopnosťou na strane povinného. Na strane oprávneného možno zmenu pomerov preukázať napríklad nadobudnutím schopnosti samostatne sa živiť, zlepšením či zhoršením zdravotného stavu alebo majetkových pomerov, či prechodom na vyšší stupeň školskej dochádzky a zvýšením nákladov na vzdelávanie. Vývoj životných nákladov môže byť ovplyvnený zvýšenou infláciou či inými ekonomickými ukazovateľmi.
V prípade, ak má súd preukázané, že sa pomery účastníkov zmenili, môže rozhodnúť o zmene výšky vyživovacej povinnosti.
-----------------------
Na otázku čitateľa odpovedal
Bc. Marek Spišák
Za správnosť
JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát