Štvrtok, 12. december 2024 | meniny má Otília , zajtra Lucia
Predplatné
Štvrtok, 12. december 2024 | meniny má Otília , zajtra Lucia
TlačPoštaZväčšiZmenši

Zníženie výživného po strate zamestnania

najpravo.sk • 4.12. 2024, 15:54

Otázka čitateľa

Obraciam sa na vás s otázkou ohľadom možnosti zníženia výživného po strate zamestnania. Nedávno som prišiel o prácu a v súčasnosti som nezamestnaný, čo výrazne ovplyvnilo moje finančné možnosti. Som povinný platiť výživné na dve deti z predchádzajúceho manželstva. Ako môžem postupovať pri žiadosti o dočasné zníženie výživného kvôli mojej zmenenej finančnej situácii?

 

Odpoveď

Právna úprava výživného je zakotvená v zákone č. 36/2005 Z. z. o rodine. Procesné podmienky na určenie výšky a vymáhanie výživného upravuje Civilný sporový poriadok a Civilný mimosporový poriadok.

Vyživovaciu povinnosť plnia povinné osoby podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Ak sa zmenia pomery, súd môže aj bez návrhu zmeniť rozhodnutie alebo dohodu o výživnom (v tomto prípade ide o klauzulu rebus sic stantibus), pričom pri zmene pomerov súd vždy prihliadne na vývoj životných nákladov (§ 78 ods. 3 Zákona o rodine). Je dôležité podotknúť, že podľa ust. § 75 ods. 1 Zákona o rodine pri hodnotení schopností, možností a majetkových pomerov súd prihliada aj na skutočnosť, či sa povinný bez dôležitého dôvodu nevzdal výhodnejšieho zamestnania, zárobku alebo nejakého majetkového prospechu. To napríklad znamená, že ak sa povinný vzdá práce, ktorú mu ponúkol Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a v ktorej mal byť zárobok porovnateľný s predchádzajúcim zamestnaním, k zníženiu výživného nemusí dôjsť. Taktiež súd prihliada aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie.

Podľa Zákona o rodine sa skúma aj tzv. potencionalita príjmov, v zmysle ktorej sa nevyžaduje detailné preukázanie všetkých príjmov povinného, pretože jej použitím súd podľa charakteru správania sa povinného vymedzuje prezumovaný príjem, ktorý je následne základom pre určenie výživného. Takýto postup môže nastať v prípade ak napríklad SZČO nepredloží daňové priznanie, faktúry a pod., pričom súd nemá ako zistiť skutočný príjem tejto osoby.

V tejto súvislosti je taktiež dôležité, že v prípade vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je každý rodič, bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery, povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu (teda v rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima) v zmysle § 62 ods. 3 Zákona o rodine.

V prípade, ak by došlo k zníženiu výživného za minulý čas, spotrebované výživné sa nevracia.

Ďalšie informácie o znížení výživného nájdete aj v nasledujúcom článku: https://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/z/znizenie-vyzivneho.html

-----------------------

Na otázku čitateľa odpovedala

Bc. Alexandra Ondrušová

 

Za správnosť

JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát

 
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 20
PoUtStŠtPiSoNe
: