Pondelok, 14. október 2024 | meniny má Boris , zajtra Terézia
Predplatné
Pondelok, 14. október 2024 | meniny má Boris , zajtra Terézia
TlačPoštaZväčšiZmenši

Medzinárodné právo verejné

Janka Kotová • 15.1. 2012, 18:49

Ján Klučka: Medzinárodné právo verejné (všeobecná a osobitná časť), druhé doplnené a prepracované vydanie, IURA EDITION, 2011, 725 strán

Autor učebnice Medzinárodného práva verejného, Ján Kľučka sa narodil v roku 1951. Titul doktor práv získal na Univerzite v Bratislave, pričom od roku 1975 pôsobí ako vyučujúci medzinárodného práva na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a v roku 1993 bol zvolený za sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky. Pôsobil ako člen Stáleho arbitrážneho súdu v Haagu, člen Benátskej komisie a aj ako predseda Slovenského združenia medzinárodného práva. V roku 2004 bol menovaný za sudcu Súdneho dvora Európskych spoločenstiev. Momentálne pôsobí ako riaditeľ Ústavu európskeho práva na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach.

Ján Klučka 

prof. JUDr. Ján Klučka, CSc. 

Ako to uvádza aj sám autor, v prípade publikácie Medzinárodné právo verejné sa jedná predovšetkým o „učebný text, ktorý by mal slúžiť na výučbu na právnických fakultách v Slovenskej republike."

Študenti v tomto diele ocenia predovšetkým jeho rozdelenie na:

  • všeobecnú časť, ktorá sa ďalej člení do desiatich kapitol – historický vývoj medzinárodného práva; pojem, predmet a osobitnosti medzinárodného práva; subjekty medzinárodného práva; vzťah medzinárodného práva a vnútroštátneho práva; pramene medzinárodného práva; pravidlá medzinárodného práva; kodifikácia medzinárodného práva; pokojné riešenie medzinárodných sporov; zodpovednosť v medzinárodnom práve; sankcie v medzinárodnom práve a na
  • osobitnú časť, ktorá sa delí na jedenástu až pätnástu kapitolu a to obyvatelia, štátni občania a cudzinci; štátne územie a medzinárodné územné režimy, štátne orgány pre zahraničné styky a medzinárodné diplomatické právo, právo medzinárodných zmlúv a právo ozbrojených konfliktov a medzinárodné humanitné právo. Zároveň je na záver každej kapitoly uvedená aj literatúra, z ktorej autor čerpal, čo je tiež pre študentov vysokých škôl neoceniteľnou pomôckou.

Taktiež ako veľké pozitívum tohto diela je jeho doplnenie v dvanástej kapitole osobitnej časti – štátne územie a medzinárodné územné režimy – v časti 2. rieky ako súčasť štátnych území a vzdušný priestor ako súčasť štátneho územia, ktorá bola značne prepracovaná v porovnaní s predchádzajúcou publikáciou autora.

Súčasťou publikácie sú ako príloha pripojené vybrané medzinárodné dokumenty a dohovory v slovenskom preklade, čo robí toto dielo vysoko hodnotným a praktickým. Možno spomenúť Štatút medzinárodného súdneho dvora, Viedenský dohovor o zmluvnom práve, Chartu Organizácie Spojených národov atď.

Záver učebnice patrí poctivo vypracovanému vecnému a mennému registru.

Táto učebnica je teda skvelým pomocníkom pre študentov právnických fakúlt k štúdiu medzinárodného práva verejného a hodnotným radcom pre všetkých tých, ktorí sa zaujímajú o medzinárodnú politiku a medzinárodné právo, ktorých význam aj v prostredí Slovenskej republiky neustále narastá.

Janka Kotová
študentka Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach 

Recenzovanú publikáciu si môžete zakúpiť TU (KLIKNITE) 

Použité zdroje a foto: www.europskaunia.sk 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1348

Nový príspevok

vďaka za recenziu

Ďakujem za tip na knižku a recenziu, nevedel som o druhom vydaní. Páčia sa mi recenzie uverejňované na najpráve a hlavne možnosť si knižku hneď zakúpiť za nejlepšiu cenu rovno pri vydavateľovi. Držím vám palce.

student88 | 19.01.2012 08:13
PoUtStŠtPiSoNe
: