Piatok, 19. apríl 2024 | meniny má Jela , zajtra Marcel
Predplatné
Piatok, 19. apríl 2024 | meniny má Jela , zajtra Marcel

Test: Detektívi

 • Petronela Horváthová

Nie je nič lepšie ako sa začítať do dobrej detektívky. Ich autori majú svojho jedinečného detektíva alebo tzv. súkromné očko. Viete, kto vytvoril postavu detektíva Philipa Marlowa  a kto riešil prípady v detektívkach Agathy Christie? Keď odpoviete správne na všetkých pätnásť otázok testu, patríte medzi odborníkov v tomto literárnom žánri.

Sir Arthur Conan Doyle, ktorý sa preslávil poviedkami o Sherlockovi Holmesovi bol spisovateľ:

V poviedkach A. C. Doyleho pomáha detektívovi Sherlockovi Holmesovi jeho asistent, spolubývajúci a rozprávač jeho príbehov:

Agatha Christie vytvorila okrem belgického detektíva Hercula Poirota aj ďalšiu postavu-staršiu dámu, ktorá triumfovala nad políciou v riešení zložitých kriminálnych prípadov. Volá sa:

Evan Hunter písal pod viacerými pseudonymami. Jeho najslávnejší pseudonym, pod ktorým napísal príbehy o detektívoch 87. obvodu je:

Z akého prostredia čerpajú námet kriminálne príbehy, ktoré napísal Dick Francis?

Spisovateľ Rex Stout vytvoril fiktívneho detektíva Nera Wolfa, ktorý sa okrem riešenia prípadov venoval aj pestovaniu:

Vzrušujúcu atmosféru súdnej siene vniesol do svojich kriminálnych príbehov Erle Stanley Gardner. Obhajca, ktorý vyhráva aj zdanlivo beznádejné prípady sa volá:

James Hadley Chase, ktorý sa špecializoval na romány z prostredia amerických gangstrov je rodom:

Phil Marlowe je súkromný detektív z pera amerického spisovateľa, predstaviteľa americkej detektívky tzv. tvrdej školy. Jeho meno je:

Súčasný americký spisovateľ detektívnych románov, bývalý novinár Michael Connelly napísal román, ktorý vyšiel v slovenskom preklade pod názvom:

Postavu parížskeho komisára Maigreta vytvoril spisovateľ:

Americký spisovateľ Dashiell Hammett, zakladateľ „tvrdej školy“ amerických detektívok nenapísal detektívny príbeh:

„Súkromné očko“ v románoch spisovateľa menom Ross MacDonald bol:

Slovenský spisovateľ detektívnych románov, autor kníh, napríklad Popol všetkých zarovná, Mucha, Žiješ iba dvakrát, píše pod pseudonymom:

Vynikajúci detektívny román, ktorý vyšiel v slovenskom preklade pod názvom Slečne Blandishovej netreba orchidey napísal:

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2355
PoUtStŠtPiSoNe
: