Piatok, 25. apríl 2025 | meniny má Marek , zajtra Jaroslava
Predplatné
Piatok, 25. apríl 2025 | meniny má Marek , zajtra Jaroslava
TlačPoštaZväčšiZmenši

Môže manžel zaprieť otcovstvo k dieťaťu narodenému počas manželstva?

najpravo.sk • 27.2. 2025, 21:10

Otázka čitateľa

Dobrý deň, moja manželka tento rok porodila, avšak viem, že otcom dieťaťa nemôžem byť napriek tomu, že tvrdí, že dieťa je určite moje. Existuje nejaká možnosť, ktorou by som skutočne mohol dokázať, že nie som otcom dieťaťa?

 

Odpoveď

Otcovstvo sa určuje na základe troch vyvrátiteľných právnych domnienok, ktoré pripúšťajú dôkaz opaku.

Prvá domnienka otcovstva svedčí zo zákona manželovi matky dieťaťa. Zákon o rodine stanovuje, že ak sa narodí dieťa v čase od uzavretia manželstva do uplynutia trojstého dňa po zániku manželstva alebo po jeho vyhlásení za neplatné, považuje sa za otca manžel matky. Ak sa však narodí dieťa žene znovu vydatej, považuje sa za otca neskorší manžel, aj keď sa dieťa narodilo pred uplynutím trojstého dňa po tom, čo jej skoršie manželstvo zaniklo alebo bolo vyhlásené za neplatné.

Vyvrátenie prvej domnienky otcovstva je predmetom konania o zapretie otcovstva. Zákon o rodine predznamenáva tri skutkové podstaty podmienok pre zapretie otcovstva určeného prostredníctvom prvej domnienky otcovstva.

Za predpokladu, že sa dieťa narodí pred stoosemdesiatym dňom od uzavretia manželstva, nastupuje tzv. zjednodušené zapieranie otcovstva, v rámci ktorého postačí na to, aby sa manžel matky nepovažoval za otca, ak manžel matky zaprie svoje otcovstvo na súde. Dôkazné bremeno následne zaťažuje matku, ktorá, ak chce zvrátiť zapretie otcovstva manželom, musí preukázať, že s ňou manžel súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, alebo že pri uzavretí manželstva vedel, že je tehotná.

Za predpokladu, že sa dieťa narodí v čase medzi stoosemdesiatym dňom od uzavretia manželstva a trojstým dňom po tom, čo manželstvo zaniklo alebo bolo vyhlásené za neplatné, nastupuje tzv. sťažené zapieranie otcovstva, pri ktorom je zvýšený predpoklad, že manžel matky je skutočne otcom dieťaťa. V takomto prípade možno otcovstvo zaprieť len vtedy, ak je vylúčené, že by manžel matky mohol byť otcom dieťaťa. V praxi najčastejším dôvodom bude skutočnosť, že manžel v rozhodnej dobe s manželkou vôbec nesúložil alebo skutočnosť, že manžel matky nemohol dieťa splodiť, a to najmä z dôvodu, že je neplodný.

Za predpokladu, že dieťa bolo splodené niektorou z metód asistovanej reprodukcie, platí, že takéto otcovstvo voči dieťaťu narodenému v čase medzi stoosemdesiatym dňom a trojstým dňom od vykonania zákroku asistovanej reprodukcie so súhlasom manžela matky nemožno zaprieť. Otcovstvo však možno zaprieť, ak by sa preukázalo, že matka dieťaťa otehotnela inak.

Manžel má právo zaprieť otcovstvo voči dieťaťu a matke, ak sú obidvaja nažive, a ak nežije jeden z nich, voči druhému. Ak nežije ani dieťa, ani matka, toto právo manžel nemá. Manžel je oprávnený zaprieť otcovstvo na súde v rámci prekluzívnej subjektívnej trojročnej lehoty, ktorá začína plynúť odo dňa, keď sa manžel dozvedel o skutočnostiach dôvodne spochybňujúcich, že je otcom dieťaťa. Po uplynutí tejto lehoty už manžel nemôže otcovstvo zaprieť a jediný, kto tak môže vykonať, je dieťa.

-----------------------

Na otázku čitateľa odpovedal

Bc. Marek Spišák

 

Za správnosť

JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát

 
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 34

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: