Streda, 29. máj 2024 | meniny má Vilma , zajtra Ferdinand
Predplatné
Streda, 29. máj 2024 | meniny má Vilma , zajtra Ferdinand
TlačPoštaZväčšiZmenši

Judikatúra vo veciach vecných práv k cudzím veciam

najpravo.sk • 1.12. 2014, 20:47

Jakubáč, R.: Judikatúra vo veciach vecných práv k cudzím veciam, Wolters Kluwer, 2014, 216 strán, mäkká väzba

Po publikáciách „Judikatúra vo veciach držby a vlastníckeho práva“, „Judikatúra vo veciach podielového spoluvlastníctva“ a „Judikatúra vo veciach bezpodielového spoluvlastníctva manželov“ prichádza vydavateľstvo Wolters Kluwer s. r. o. s ďalším výberom z judikatúry slovenských a českých súdov z oblasti vecných práv, a to vecných práv k cudzím veciam, resp. obmedzených vecných práv, ako sa tieto práva označujú v niektorých kódexoch súkromného práva (napr. v novom maďarskom Občianskom zákonníku a vo švajčiarskom Civilnom zákonníku). V podmienkach trhového hospodárstva majú vecné práva k cudzím veciam, a to najmä záložné právo na nehnuteľnosti, osobitný význam. Z toho dôvodu, samozrejme, nebolo možné v rámci mapovania judikatúry opomenúť ani túto problematiku.

Judikatúra vo veciach vecných práv k cudzím veciam

Judikáty, resp. rozhodnutia súdov, zaradené do tohto výberu, zostaviteľ rozdelil do troch častí podľa delenia vecných práv k cudzím veciam v platnom Občianskom zákonníku, a to na judikáty týkajúce sa záložného práva, vecných bremien a zádržného práva, pričom vychádza zo systematiky platného Občianskeho zákonníka. Súčasťou predkladaného výberu je aj niekoľko rozhodnutí, ktoré sa týkajú právnej úpravy služobností vo Všeobecnom občianskom zákonníku, keďže súdna prax neraz poukazuje práve na túto právnu úpravu.

Judikatúra vo veciach vecných práv k cudzím veciam

„Závery, resp. dôsledky niektorých súdnych rozhodnutí (aj keď niekedy nie sú výslovne uvedené) sú mimoriadne zaujímavé. Čitateľ zistí, že do tohto výberu sme zaradili aj rozhodnutia, ktoré obsahujú takú interpretáciu relevantnej právnej úpravy, ktorá sa navzájom, podľa nášho názoru, vylučuje.“ uvádza zostaviteľ v predslove diela.

Judikatúra vo veciach vecných práv k cudzím veciam

Publikácia je určená predovšetkým vyšším súdnym úradníkom, sudcom, advokátom, exekútorom, notárom. Veríme, že tento prehľad judikatúry dobre poslúži čitateľom a že im pomôže zorientovať sa v zložitej problematike vecných práv k cudzím veciam alebo problematike obmedzených vecných práv.

Publikáciu Judikatúra vo veciach vecných práv k cudzím veciam si môžete zakúpiť priamo u vydavateľa TU (Kliknite pre prechod do internetového obchodu).

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1745

Nový príspevok

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: