Piatok, 4. október 2024 | meniny má František , zajtra Viera
Predplatné
Piatok, 4. október 2024 | meniny má František , zajtra Viera
TlačPoštaZväčšiZmenši

Judikatúra vo veciach rodinnoprávnych vzťahov

Maroš B. • 15.10. 2012, 00:09

Edmund Horváth: Judikatúra vo veciach rodinnoprávnych vzťahov, IURA EDITION, 2012, 437 strán, mäkká väzba

Dlhoočakávaná publikácia z najobľúbenejšej právnickej edície tematických výberov judikatúry vydavateľstva IURA EDITION je na trhu. Po nedávnom vydaní skvelého výberu judikátov k priestupkovému právu je tu dielo, ktoré opäť možno zaradiť medzi vysoko prakticky využiteľné, a medzi tie diela, ktoré sa zrejme každodenným používaním budú „rýchlo drať". Autor resp. aby som bol presnejší, zostaviteľ publikácie už svoju schopnosť tvorby kvalitných a pre každodennú prax hodnotných knižiek preukázal v desiatkach titulov a po oboznámení sa s knižkou som toho názoru, že tento jeho posledný literárny počin obsahujúci skoro štyristo aktuálnych judikátov, sa ocitne na popredných miestach aj jeho vlastnej „hitparády". Á propos, zostaviteľ. Myslím, že aj keď v danom prípade nejde o autorský text, ale o výber súdnych rozhodnutí, v samotnom diele cítiť nemalý a citeľný autorský vklad, či už v samotnom výbere rozhodnutí, výbere častí odôvodnení, názvov, systematike...

Zoberme si však knižku do rúk. Oproti doteraz vydaným knižkám v tejto edícii zaujme hneď na prvý pohľad svojou hrúbkou. Má 437 strán, a to už je úctyhodný objem. Kniha je teda zatiaľ najrozsiahlejším dielom edície. Predchádzajúci výber judikátov k priestupkovému právu, ktorý bol doteraz najobsiahlejším výberom edície, mal ešte o dvadsať strán menej. Počet strán však určite nie je tým, čo by ste o tejto knižke radi vedeli, tak nechajme teda formu a poďme sa pozrieť na obsah.

Prvé, čo si v nových knižkách zvyknem prečítať je predslov autora. Vovedie ma do diela, naznačí smer, možno umožní nazrieť do „zákulisia" jeho tvorby. Zostaviteľ v predslove tejto knižky cituje z rozhodnutia Ústavného súdu ČR, podľa ktorého rodina predstavuje primárne biologickú väzbu, potom sociálny inštitút, ktorý je až následne anticipovaný právnou úpravou. Vzhľadom k tomu má rodinné právo oproti ostatným odvetviam práva špecifický charakter. Zostaviteľ dodáva, že v rodinnoprávnych vzťahoch dominuje jedna zložka, ktorá v ostatných odvetviach práva spravidla absentuje, respektíve sa neprejavuje až v takej miere, a to sú city, preto aj rodinnoprávne spory sú silne popretkávané emóciami. Bohužiaľ, práve emócie, spravidla negatívne, častokrát neumožňujú rodičom či iným účastníkom rodinnoprávnych vzťahov nájsť racionálne riešenie, ktoré by bolo v záujme maloletých detí, a tak musí do týchto vzťahov vstupovať súd.

Nedá sa so zostaviteľom nesúhlasiť, veď úspechy beletrie, filmov či rôznych televíznych relácií sú častokrát založené na komplikovaných ľudských vzťahoch, láske a jej nie ďaleko vzdialenej príbuznej - nenávisti. A teda očakávane končia v mnohých prípadoch na súde, kde sudca musí s nevyhnutnou mierou empatie a s uchom psychológa ako arbiter sporu spravodlivo a s ohľadom na záujmy maloletých detí rozhodnúť. Nejako vás ten naznačený prevažujúci subjektívny prvok pri rozhodovaní zarazil? Tak nech sa páči, zoznámte sa – to je rozhodovanie v rodinnoprávnych sporoch.

Publikácia prezentuje názory súdov na jednotlivé rodinnoprávne inštitúty a mapuje rodinnoprávnu judikatúru na Slovensku a v Čechách takmer dokonalo. Poukazuje na niektorých miestach aj na síce konštantné a pre právnikov z praxe už stabilné názory, ktoré však na môžu byť zaujímavé aj pre študentov práva či neprávnickú verejnosť, čím sa využiteľnosť tejto knižky naozaj zvyšuje. Na mysli som mal napríklad riešenia otázok typu: Môže byť dôvodom zníženia výživného umiestnenie detí matkou do jaslí alebo škôlky? Môže rodič žiadať zníženie výživného ak z dôvodu absencie na pracovisku s ním okamžite skončil zamestnávateľ pracovný vzťah? Môže byť povolená zmena priezviska maloletého dieťaťa aj proti vôli rodiča? Môže sa zveriť dieťa po rozvode „na skúšku" druhému z rodičov, aby sa zistilo, pri kom bude mať najlepšie zabezpečené podmienky na svoj vývoj?

Zostaviteľ zaradil do diela aj aktuálne rozhodnutia týkajúce sa striedavej osobnej starostlivosti, napríklad nález Ústavného súdu ČR, v ktorom sa skonštatovalo, že chýbajúca kvalifikovaná komunikácia medzi manželmi nemôže byť prekážkou striedavej osobnej starostlivosti o dieťa a podobne. Taktiež tu nachádzame judikát, v ktorom je upravený presný postup pre samosprávy v prípade podania žiadosti o uzavretie manželstva osobami rovnakého pohlavia, či prelomové rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorého predmetom je právo transsexuálov na uzavretie manželstva s ich novou sexuálnou identitou. Čitateľ nie je na žiadnom mieste zaťažovaný nesúvisiacimi časťami súdnych rozhodnutí, ale ide sa pri každom rozhodnutí in medias res. To sa mi páčilo vo všetkých publikáciách tohto autora. Dlhšie časti odôvodnení sú ponechané len tam, kde to má skutočne význam pre pochopenie judikovaných záverov.

Gro uverejnených súdnych rozhodnutí spočíva v tzv. tradičných rodinnoprávnych „problémoch" ako je úprava rodičovských práv na čas po rozvode manželstva, úprava styku s maloletým dieťaťom, výživné, určenie otcovstva či osvojenie. Prekvapený som zostal (vzhľadom k celkom jednoznačnej právnej úprave) z pomerne vysokého počtu rozhodnutí týkajúcich sa príspevku na výživu rozvedeného manžela, premlčania práva na výživné a práva na úhradu výživného splneného za iného. Vedeli ste, že ak pred podaním návrhu na priznanie príspevku na výživu rozvedeného manžela navrhovateľ nepožiada bývalého manžela o príspevok, resp. z jeho strany nedošlo k pokusu o dohodu s bývalým manželom o poskytovaní príspevku, ide o predčasne podaný návrh na súd, ktorý treba z tohto dôvodu zamietnuť?

Na svoje si prídu aj procesisti, zostaviteľ pekne k sebe zoradil zásadné judikáty vo veciach prípustnosti dovolania vo veciach upravených zákonom o rodine či názory súdov týkajúce sa predbežných opatrení. Nuž, čítanie je to miestami doslova napínavé, poviem vám. Ako právnik mám z knižky po pár dňoch, počas ktorých mi robila spoločnosť, ozaj dobrý pocit. Keď vás knižka obohatí a vidíte v nej skutočnú snahu jej autora zanechať za sebou kus poctivej práce, po jej prečítaní ju ešte chvíľu pevne držíte v rukách a zároveň sa dostane vo vašej knižnici do regálu, ktorý je najbližšie v „dosahu".

Čo dodať záverom? Chcel som popriať knižke úspešný predaj, no ako vidím na internetovej stránke vydavateľa, už pár dní po jej vydaní sa pripravuje dotlač, takže toto moje želanie, hoc ešte nevyslovené, už vyslyšané bolo. Tak záverom snáď len toľko, že pokiaľ ešte judikatúru v rodinnoprávnych vzťahoch nemáte a venujete sa rodinnému právu, zabezpečte si ju naozaj čo najskôr, aby vás protistrana v prípadnom spore či kolega sudca vyššieho súdu netromfli svojim skvelým prehľadom o rodinnoprávnej judikatúre, ktorý im môže zabezpečiť na slovenskom trhu jedine tento výber. Ak si myslíte, že preháňam, urobte si názor sami.

Recenzovanú knižku si môžete zakúpiť TU (KLIKNITE) 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2554

Nový príspevok

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: