Pondelok, 15. júl 2024 | meniny má Henrich , zajtra Drahomír
Predplatné
Pondelok, 15. júl 2024 | meniny má Henrich , zajtra Drahomír
TlačPoštaZväčšiZmenši

Doménová čítanka

Tomáš Abelovský • 23.10. 2012, 13:30

HUSOVEC, M. Doménová čítanka. Výber zo slovenských doménových rozhodnutí. EISi, 2012.

Pred nedávnom sa do rúk odbornej verejnosti dostala veľmi zaujímavá a ojedinelá čítanka. Jej príťažlivosť spočíva v prekvapivej selekcii slovenských doménových rozhodnutí. Martin Husovec tak prelomil mlčanie a predložil odbornej verejnosti kompiláciu rozsudkov a uznesení súdov týkajúcich sa vrcholového doménového mena „.sk". Týmto počinom nazbieral úctyhodnú paletu vyše 20 výsledkov práce slovenských súdov v tak nevšednej špecializácii, akou je doménové meno vo svetle práva na označenie.

Publikácia je určená predovšetkým odborníkom v oblasti práva duševného vlastníctva, študentom a každému, kto chce spoznať svet práva a špekulácie s novodobou digitálnou komoditou.

Vyše sto strán je venovaných výlučne autentickému prepisu znení rozhodnutí. Ide v prvom rade o praktickú pomôcku, ktorej obsah uľahčuje prístup k domácim doménovým rozhodnutiam. Každé rozhodnutie je systematicky zaradené a doplnené krátkym popisom. Publikácia je rozdelená na rozhodnutia o predbežných opatreniach, o mimosúdnych zmieroch a meritórnych rozhodnutiach (prevodoch doménových mien a iných). Záver čítanky je doplnený neodmysliteľným registrom. Pridaná hodnota tohto dielka spočíva predovšetkým v sumáre užitočných informácii a ich koncentrácii na jednom mieste. Avšak táto odvážna štatistika rozhodnutí prispieva do právneho fóra ešte niečím navyše. Apelom na nutnú odbornú diskusiu.

V súčasnosti, keď je zaregistrovaných vyše 270 tisíc slovenských doménových mien s istotou sústavného rastu, sa konečne objavila potreba skúmať právne aspekty týchto označení. Čítanka v tieni prípravy nových pravidiel menného priestoru a nového rozhodovacieho procesu sporov len demonštruje na príkladoch, že otázky doménového práva, ktoré sa často nachádzajú na rozhraní práva priemyselného vlastníctva a nekalej súťaže, nemôžu ostať bez povšimnutia.

Autor v úvode predostiera, že čítanka nepredstavuje výber toho najlepšieho, ale sumár existujúceho. Rozhodnutí je málo a stále pripomínajú dobrodružné výpravy po neistom právnom teréne. Pozitívne je, že čítanka sa vyhla anonymizovaní doménového zápisu v nadpisoch, čo mnohokrát uľahčuje pochopenie a význam posudzovanej veci. Aj keď doménový spor sa zdá byť svojou podstatou jednoduchý, často sa pozabúda na legálnosť a legitímnosť jeho riešenia. Kolízia práva na označenie s novým fenoménom alfanumerického zápisu bez legislatívnej úpravy je veľká výzva pre každého rozhodcu alebo sudcu. Predložené rozhodnutia jasne dokumentujú nejednotnosť v použitej terminológii a rozličnosť hraničiacu s ignoranciou v nazeraní na právnu povahu tohto inštitútu. Neistotu aplikácie právnych noriem potvrdzujú aj úplne rozdielne nároky, ktorých sa účastníci konania často domáhajú.

Ako teda správne žalovať ? Ako má znieť petit ? Koho žalovať ? Ani jedna z týchto procesných otázok tu nie je jasne zodpovedaná. A to ešte neboli otvorené otázky hmotného práva. Ale práve preto je nutné obsah tejto čítanky brať vážne, diskutovať o ňom a kritizovať ho. Konečne už existuje uchopiteľný súbor domácich oficiálnych názorov a komparácia so zahraničnou rozhodovacou praxou je tak nevyhnutná. Len takým spôsobom sa v budúcnosti uľahčí hľadanie práva a jeho aplikácia v sporovom konaní o doménovom mene. 

Čítanka je voľne stiahnuteľná na stránke EISi (TU).  

 

Mgr. Tomáš Abelovský
advokát 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 3413

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: