Sobota, 20. júl 2024 | meniny má Iľja/Eliáš , zajtra Daniel
Predplatné
Sobota, 20. júl 2024 | meniny má Iľja/Eliáš , zajtra Daniel
TlačPoštaZväčšiZmenši

Devízové právo v Slovenskej republike

najpravo.sk • 31.8. 2014, 15:55

Kubincová, S.: Devízové právo v Slovenskej republike, Wolters Kluwer, 2014, 168 strán, mäkká väzba

Oblasť devízového práva je pre mnohých „terra incognita“ a tejto problematike sa publikácie z oblasti finančného práva venujú len okrajovo. Devízové právo, resp. vzťahy, ktoré upravuje, prešli v posledných rokoch značnými zmenami, či už v dôsledku postupnej liberalizácie devízovoprávnych vzťahov, ale aj v dôsledku vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie a eurozóny.

Devízové právo v Slovenskej republike

Aj na základe uvedeného autorka pristúpila k napísaniu tejto publikácie, pričom jej snahou bolo rozobrať súčasný stav v danej oblasti, zhrnúť vybrané názory teoretikov finančného práva v devízovej oblasti a súčasne poukázať na historické aspekty úpravy devízovoprávnych vzťahov, ako aj existujúcu právnu úpravu.

Devízové právo v Slovenskej republike

Recenzentkami publikácie boli prof. h. c. Doc. JUDr. Mária Bujňáková, CSc. (Právnická fakulta UPJŠ v Košiciach) a JUDr. Ing. Lucia Leitnerová (Právnická fakulta UMB v Banskej Bystrici).

 Devízové právo v Slovenskej republike

Publikácia sa člení na štyri kapitoly:

  1. Devízové právo (zaradenie devízového práva v systéme práva, pramene devízového práva, vývojové etapy devízového práva na území dnešného Slovenska a i.)
  2. Súčasná právna úprava devízovoprávnych vzťahov (devízové orgány, devízová licencia, obmedzenia pri nadobúdaní nehnuteľností cudzozemcami a i.)
  3. Právna úprava devízovoprávnych vzťahov v zákone č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov
  4. Právna úprava devízovoprávnych vzťahov medzi Národnou bankou Slovenska a Európskou centrálnou bankou

Publikáciu uzatvárajú:

  • Devízový zákon s komentárom
  • Dôvodová správa k zákonu NR SR č. 22/1995 Z. z. Devízový zákon
  • Zoznam použitej literatúry

Autorka pôsobí ako docentka na Katedre súkromného práva, oddelení obchodného, hospodárskeho a finančného práva Právnickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.

Publikáciu si môžete zakúpiť TU.

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2498
PoUtStŠtPiSoNe
: