Nedeľa, 14. júl 2024 | meniny má Kamil , zajtra Henrich
Predplatné
Nedeľa, 14. júl 2024 | meniny má Kamil , zajtra Henrich
TlačPoštaZväčšiZmenši

Daňový poriadok

najpravo.sk • 2.11. 2012, 09:42

KRCHLÍKOVÁ, K. – MRVOVÁ, M.: Daňový poriadok s vysvetlivkami, IURA EDITION, 2012, 322 strán

Daňový poriadok je procesným predpisom, ktorý upravuje postupy pri výkone správy daní, prostredníctvom ktorých správca dane (daňový úrad, colný úrad a obec) a daňový subjekt vykonávajú úkony za účelom spoločne dosiahnuteľného cieľa, ktorým je správne určiť a zaplatiť, prípadne vymôcť daň, a to v súlade s hmotnoprávnymi daňovými zákonmi. Určuje pravidlá postupu správcu dane pri správe daní na strane jednej a postupy daňového subjektu na strane druhej, a to v ich vzájomnej súvislosti.

Zákon č. 563/2009 Z. z. nadobudol účinnosť 1. januára 2012, pričom do termínu nadobudnutia účinnosti bol v rámci legisvakačnej doby štyrikrát novelizovaný, do napísania tejto publikácia dokonca celkovo šesťkrát.

Publikácia autoriek JUDr. Kataríny Krchlíkovej a Ing. Marty Mrvovej je zriedkavým dielom, keďže výklad zákona zo strany právnika je vhodne doplnený pohľadom ekonóma. Znalosť autoriek v problematike podčiarkuje aj výborná orientácia v systematike odvetvia. Tým pádom publikácia poskytuje výklad zrozumiteľný a súčasne prakticky využiteľný širokému spektru čitateľov.

 

Hodnotu publikácie zvyšuje tiež komparácia s predchádzajúcou právnou úpravou, teda zákonom č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov. Mnohé postupy z predchádzajúcej právnej úpravy boli prenesené aj do novej, avšak na základe skúseností z praxe a rozsudkov súdov boli mnohé postupy zmenené (napríklad daňová kontrola), alebo boli nanovo upravené (vyrubovacie konanie). Do daňového poriadku sú zapracované aj nové inštitúty, napríklad elektronické služby, osobný účet daňového subjektu alebo nulitné rozhodnutie. Autorky na všetky zásadné zmeny poukazujú v texte výkladu k jednotlivým dotknutým ustanoveniam.

 

Aj keď si dielo nedalo za cieľ poskytnúť plnohodnotný a vyčerpávajúci komentár k daňovému poriadku, ale „len" vysvetlivky k textu právnej normy, poskytuje zrozumiteľný výklad, ktorý ho predurčuje nielen do rúk každého študenta práva na predmet „daňové právo procesné", ale aj daňovým poradcom, účtovníkom, podnikateľom a tým, ktorí chcú poznať svoje práva a povinnosti vo vzťahu k správcovi dane.

Recenzovanú publikáciu si môžete zakúpiť TU (KLIKNITE PRE VSTUP DO E-SHOPU). 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2636
PoUtStŠtPiSoNe
: