Sobota, 2. november 2024 | , zajtra Hubert
Pamiatka zosnulých
Predplatné
Sobota, 2. november 2024 | , zajtra Hubert
Pamiatka zosnulých
TlačPoštaZväčšiZmenši

Cezhraničné dedenie

najpravo.sk • 9.9. 2015, 07:02

Breznoščáková, M. I. : Cezhraničné dedenie. Nariadenie EÚ č. 650/2012 o cezhraničných dedičstvách, Wolters Kluwer, 2015, 180 strán, mäkká väzba

Publikácia o cezhraničných dedičstvách poskytuje komplexný výklad najdôležitejších ustanovení kolíznych noriem s cezhraničným prvkom v súčasnej národnej právnej úprave Slovenska, ako aj výklad najdôležitejších ustanovení Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 650/2012 o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone rozhodnutí a prijatí a výkone verejných listín v dedičských veciach a o zavedení európskeho osvedčenia o dedičstve, s orientáciou na činnosť notárov a súdov v dedičských konaniach s cezhraničným prvkom. Publikácia je členená na súčasnú platnú kolíznu právnu úpravu cezhraničných dedičstiev, na výklad ustanovení Nariadenia o cezhraničných dedičstvách, ktoré sa bude vzťahovať na konania o dedičstvách s cudzím prvkom po poručiteľoch zomretých od 17. augusta 2015. V neposlednom rade upozorňuje čitateľa na legislatívne zmeny, ktoré Nariadenie o cezhraničných dedičstvách prinieslo do našej národnej legislatívy ako dopad na činnosť notárov a súdov.

Cezhraničné dedenie

Autorka pri vysvetľovaní jednotlivých ustanovení samotného Nariadenia o cezhraničných dedičstvách, ako aj ním dotknutých zákonov Slovenskej republiky, najmä Notárskeho poriadku, Občianskeho súdneho poriadku a zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom, zúročila svoju prácu členky Medzinárodnej a Legislatívnej skupiny Prezídia Notárskej komory SR na príprave legislatívnych aktov Európske únie a Slovenskej republiky.

Cezhraničné dedenie

Výklad jednotlivých ustanovení Nariadenia o cezhraničných dedičstvách je doplnený o simulované prípady cezhraničných dedičských konaní, ktorým autorka venuje samostatnú kapitolu. Zaujímavosťou publikácie je nastolenie rôznych otázok sudcov a notárov vyvstávajúcich pri výklade jednotlivých ustanovení Nariadenia o cezhraničných dedičstvách, na ktoré autorka poskytuje tak odpovede, ako aj jej názor využiteľný v praxi notára či súdov.

Cezhraničné dedenie

Komentár je rozšírený o:

  • zoznam medzinárodných dohôd, ktorými je v oblasti cezhraničných dedičstiev jednou zo zmluvných strán Slovenská republika;
  • simulované príklady cezhraničných dedičstiev a ich právnu analýzu;
  • otázky právnickej verejnosti kladené pri výklade Nariadenia o cezhraničných dedičstvách a odpovede a na ne;
  • vzory tlačív vydaných vo vykonávacom Nariadení EÚ uplatňovaných v cezhraničných dedičstvách od 17. augusta 2015.

Cezhraničné dedenie

Publikácia sa člení na 6 kapitol:

  • 1. Súčasná právna úprava cezhraničného dedenia v Slovenskej republike (Cudzí - cezhraničný - prvok, dedičský štatút, kolízne normy, kolízna úprava, medzinárodné zmluvy a i.)
  • 2. Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 650/2012 (Záväznosť nariadenia, pôsobnosť nariadenia, právomoc - fori, rozhodné právo, úkony mortiscausa, spätný odkaz, osobitné režimy dedenia a i.)
  • 3. Legislatívne zmeny v Slovenskej republike za účelom správnej aplikácie nariadenia (Novinky v slovenskom právnom poriadku zavedené nariadením, dopad nariadenia na činnosť notára v cezhraničných dedičstvách v pohľade legislatívnych zmien právneho poriadku SR a i.)
  • 4. Činnosť notára v súvislosti so zavedením Európskeho osvedčenia o dedičstve
  • 5. Prípady cezhraničného dedičstva (ako postupovať v prípade cezhraničného dedičstva, právna analýza modelových prípadov dedičského konania s cezhraničným prvkom, posudzovanie právomoci a rozhodného práva)
  • 6. Nariadenie v otázkach a odpovediach
  • Prílohy

Publikácia predstavuje odbornú a praktickú príručku venovanú najmä notárom, notárskym kandidátom a koncipientom, sudcom a vyšším súdnym úradníkom, advokátom a inej právnickej verejnosti, ale aj bežnému euroobyvateľovi, ktorý prichádza do styku s cezhraničným dedičstvom.

Publikáciu odporučilo na svojom webe pre štúdium novej úpravy aj Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky.

Knihu „Cezhraničné dedenie“ si môžete zakúpiť priamo u vydavateľa TU (KLIKNITE NA VSTUP DO OBCHODU).

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1325
PoUtStŠtPiSoNe
: