Streda, 17. júl 2024 | meniny má Bohuslav , zajtra Kamila
Predplatné
Streda, 17. júl 2024 | meniny má Bohuslav , zajtra Kamila
TlačPoštaZväčšiZmenši

Na seminári ACA-Europe sa sudcovia zaoberali mechanizmami na zamedzenie protichodných rozhodnutí

najpravo.sk • 13.3. 2024, 15:55
Judikatúra súdov, najmä najvyšších súdnych inštancií, v súčasnosti predstavuje významný prameň práva, ktorý vnáša jasnosť do procesu interpretácie právnych noriem.
 
Preto boli ústrednou témou odborného seminára, ktorý zorganizovala organizácia ACA-Europe, mechanizmy na zamedzenie protichodných rozhodnutí vnútroštátnych súdov, Súdneho dvora Európskej únie a Európskeho súdu pre ľudské práva. Najvyšší správny súd Slovenskej republiky na seminári v Záhrebe dňa 19. februára 2024 reprezentoval sudca Michal Matulník.

Poznatky zo semináru sú zhrnuté v správe ACA-Europe, ktorá okrem iného poukazuje aj na skutočnosť, že rozhodovacia činnosť súdov objasňuje, ako by mali byť vykladané a uplatňované zákonné ustanovenia. Judikatúra súdov v jej samotnej podstate zachováva princípy zákonnosti a právneho štátu, a aj preto je nevyhnutné, aby bola zabezpečená jej jednotnosť a predvídateľnosť. Jednotná rozhodovacia činnosť zároveň umožňuje účastníkom konania v aplikačnej praxi predpokladať výklad toho-ktorého ustanovenia, čo im v konečnom dôsledku môže pomôcť správne nastaviť svoje očakávania vo vzťahu k výsledku súdneho konania.

Dokument obsahuje aj zaujímajú zmienku o spoločenských trendoch, ktoré sudcovia reflektujú v judikatúre. V takomto prípade má judikatúra nespornú hodnotu aj pre zákonodarcu, keďže ho upozorňuje na oblasti, ktoré je potrebné legislatívne nastaviť či upraviť.

Správa ACA-Europe bola vypracovaná na základe odborného dotazníka, na ktorom sa podieľalo 28 európskych krajín, vrátane Slovenskej republiky. Za Slovenskú republiku dotazník vypracoval Najvyšší správny súd Slovenskej republiky.
 
Zdroj NSS SR
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 48
PoUtStŠtPiSoNe
: