Piatok, 19. júl 2024 | meniny má Dušana , zajtra Iľja/Eliáš
Predplatné
Piatok, 19. júl 2024 | meniny má Dušana , zajtra Iľja/Eliáš
TlačPoštaZväčšiZmenši

Vzťah konajúceho sudcu a advokáta účastníka ako dôvod vylúčenia sudcu

najpravo.sk • 24.10. 2011, 06:20

Len samotná skutočnosť, že účastníka konania zastupuje v konaní advokát, ktorého sudca pozná z profesionálneho hľadiska, nesvedčí ešte sama o sebe o tom, že sudca má k advokátovi pomer, so zreteľom na ktorý je bez ďalšieho vylúčený z prejednávania a rozhodovania veci (§ 14 ods. 1 O.s.p.).

(uznesenie Najvyššieho súdu SR zo 14. 9. 2011, sp. zn. 7 Nc 50/2011)

Z odôvodnenia:

V odvolacom konaní vedenom na Krajskom súde v Banskej Bystrici pod sp. zn 15 Co 180/2011 vzniesla odporkyňa námietku zaujatosti voči členovi senátu 15 Co Krajského súdu v Banskej Bystrici (ktorému senátu vec pripadla na rozhodnutie), Mgr. J. G., pre jeho vzťah k právnemu zástupcovi žalobcu Mgr. R. A.. Tvrdila, že podľa nepotvrdených informácií, ktoré sú jej dostupné, majú Mgr. G. a Mgr. A. nadštandardné vzťahy založené spoločnými záujmami, čo má za následok ich časté stretnutia mimo Krajského súdu v Banskej Bystrici, prípadne Okresného súdu Brezno kde Mgr. G. pôsobil.

Namietaný sudca sa k námietke vyjadril, že sa vo veci necíti byť zaujatý. Právneho zástupcu navrhovateľa, Mgr. A. pozná ako manžela svojej bývalej kolegyne, JUDr. A.. Žiadny „osobnejší" vzťah neudržujú, nemajú nadštandardné vzťahy a ich vzájomný vzťah je založený len na profesijnom styku.

Obsah ZDARMA pre prihlásených používateľov

Tento text je dostupný pre všetkých prihlásených užívateľov portálu Najprávo.sk.

Získajte ešte viac benefitov a prístup k prémiovému obsahu objednaním predplatného.

Zaregistrovať sa

Už som prihlásený, zobraziť článok v sekcii premium
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1189

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: