Sobota, 20. apríl 2024 | meniny má Marcel , zajtra Ervín
Predplatné
Sobota, 20. apríl 2024 | meniny má Marcel , zajtra Ervín
TlačPoštaZväčšiZmenši

Predpoklady náhradného doručenia, šetrenie o mieste zdržovania sa adresáta

najpravo.sk • 3.11. 2012, 17:01

Pri doručovaní písomností súdu poštou sa miesto, deň a spôsob doručenia preukazuje doručenkou, ktorú pošta vracia späť odosielajúcemu súdu. Príslušnou poštou vystavená doručenka, zachytávajúca postup pri doručení, vrátane údajov vyžadovaných ustanovením § 47 ods. 2 O.s.p., osvedčuje pravdivosť toho, čo je v nej uvedené, ak nie je preukázaný opak. Tento dôsledok však môže nastať len vo vzťahu k tomu, čo je na doručenke uvedené. Pokiaľ doručenka neobsahuje údaj, že sa adresát v mieste doručenia zdržoval, nie je osvedčené, či táto podmienka náhradného doručenia bola splnená. V takomto prípade je povinnosťou súdu vykonať šetrenie na zistenie jej splnenia, pričom nie je povinnosťou účastníka, ktorému bolo doručované poštou, navrhnúť dôkazy na preukázanie svojho prípadného tvrdenia, že sa v čase doručovania v mieste doručenia nezdržoval z dôvodu, že účastník konania nemá povinnosť preukazovať opak toho, čo nie je osvedčené. Preto záver súdu o účinnom náhradnom doručení bude možný len vtedy, ak bude zistené, že adresát sa v mieste doručenia v čase doručovania zdržoval.

(uznesenie Najvyššieho súdu SR z 8. júla 2010, sp. zn. 3 Cdo 30/2010)

Z rozhodnutia:

Okresný súd Bratislava V rozsudkom z 3. apríla 2007, č.k. 7 C 356/2006-25 zaviazal žalovaných vypratať trojizbový družstevný byt č. X. na piatom poschodí bytového domu na K. ulici č. X. v B. do troch dní od právoplatnosti rozsudku bez nároku na bytovú náhradu a nahradiť žalobcovi trovy konania vo výške 3 000,- Sk. Rozhodnutie vo veci samej založil na zistení, že nájom bytu žalovanými zanikol výpoveďou zo strany žalobcu po tom, ako žalovaní neplatením nájomného a úhrad spojených s užívaním bytu naplnili výpovedný dôvod v zmysle § 711 ods. 1 písm. d/ Občianskeho zákonníka. O trovách konania rozhodol podľa § 142 ods. 1 O.s.p.

Krajský súd v Bratislave uznesením z 28. októbra 2009, sp. zn. 2 Co 232/2009 odvolanie žalovaných proti uvedenému rozsudku odmietol ako oneskorene podané. Argument žalovaného 1/, že na adrese K. X. sa zdržiava len výnimočne, a teda nemal možnosť prevziať am doručované súdne zásielky, neuznal, nakoľko žalovaný 1/ túto skutočnosť nijako nepreukázal a zo spisu nevyplývala. Ak aj žalovaný 1/ prevzal rozsudok (osobne zo spisu súdu prvého stupňa) až 27. novembra 2007, lehota na podanie odvolania mu uplynula 12. decembra 2007, pričom právny zástupca žalovaných podal odvolanie na poštu až 29. septembra 2009. Pokiaľ ide o žalovanú 2/, táto v odvolaní sama potvrdila, že na K. X. býva, a neuviedla žiadnu skutočnosť, ktorá by zakladala pochybnosti o nedodržaní podmienok pre náhradné doručenie jej určených zásielok.

Obsah ZDARMA pre prihlásených používateľov

Tento text je dostupný pre všetkých prihlásených užívateľov portálu Najprávo.sk.

Získajte ešte viac benefitov a prístup k prémiovému obsahu objednaním predplatného.

Zaregistrovať sa

Už som prihlásený, zobraziť článok v sekcii premium
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2204

Nový príspevok

Prax

Zaujímalo by ma, ako v praxi vyzerá plnenie povinnosti súdu vykonať šetrenie na zistenie splnenia podmienky, že sa adresát v mieste doručenia zdržoval. Ak teda Slovenská pošta vráti súdu zásielku ako nedoručiteľnú (adresát opakovane nezastihnutý), aký je ďalší postup súdu? Uplatní automaticky a v rozpore s judikatúrou právnu fikciu a zásielku považuje za doručenú, alebo sa vykonáva nejaké šetrenie či sa adresát v mieste doručenia zdržoval. Ak áno, aké?

RE: Prax

U nás (netvrdím, že je to tak všade) postupujeme tak, že po vrátení nedoručenej zásielky sa ďalej zisťuje buď nový pobyt, ak pošta označí, že je na neznámom mieste, alebo sa opätovne doručuje a zisťuje, či sa zdržuje na tej adrese, ak z pošty oznámia, že si neprevzal v úložnej dobe. Určite nám nepostačuje vrátenie zásielky po uplynutí úložnej doby. Po vrátení teda doručíme prostredníctvom obce (mesta) alebo polície. Tí vykonajú miestne šetrenie a zvyčajne sa pýtajú aj susedov. V mojom liste, čo posielam policajtom aj na MsÚ ich žiadam vždy, aby vykonali šetrenie, či sa v mieste pobytu zdržuje ten účastník a oni mi potom napíšu, že zistili od susedy, že tam už nebýva, alebo zistia od manželky, že pracuje v zahraničí a tak podobne.

Maja | 28.07.2011 08:15
PoUtStŠtPiSoNe
: