Pondelok, 9. december 2024 | meniny má Izabela , zajtra Radúz
Medzinárodný deň boja proti korupcii
Predplatné
Pondelok, 9. december 2024 | meniny má Izabela , zajtra Radúz
Medzinárodný deň boja proti korupcii
TlačPoštaZväčšiZmenši

Vznik škody z neplatného právneho úkonu

najpravo.sk • 3.11. 2012, 16:07

Neplatnosť právneho úkonu môže okrem zmarenia právnych účinkov, ktoré účastníci právneho úkonu sledovali, vyvolať aj ďalšie nepriaznivé právne následky ako je vznik bezdôvodného obohatenia a vznik zodpovednosti za škodu. Ak z neplatného právneho úkonu vznikne škoda, vznikne konajúcemu mimo zodpovednosti za bezdôvodné obohatenie aj zodpovednosť za škodu. Zodpovednosť za škodu pri neplatnosti právneho úkonu v zmysle citovaného ustanovenia § 42 Obč. zákonníka nie je osobitným prípadom tejto zodpovednosti, ale spravuje sa ustanoveniami o všeobecnej zodpovednosti za škodu (§ 420 Obč. zákonníka).

Nejde o zodpovednosť zmluvnú (plynúcu z porušenia zmluvných povinností), ale o predzmluvnú zodpovednosť (culpa in contrahendo). Predpokladom vzniku tejto zodpovednosti je protiprávne spôsobenie neplatnosti právneho úkonu, vznik škody, príčinná súvislosť medzi chovaním zodpovedného subjektu a vznikom neplatnosti ako aj príčinná súvislosť medzi neplatnosťou právneho úkonu a vznikom škody a existencia zavinenia. Škodou sa tu rozumie majetková ujma, ktorá vznikla ako dôsledok neplatnosti právneho úkonu. Sú to najmä náklady, ktoré zmluvná strana vynaložila na neplatný právny úkon, ako aj významná majetková ujma, ktorá vznikla tým, že zmluvná strana nemohla uzavrieť zmluvu s treťou osobou. O spôsobe a rozsahu škody platí i tu § 442 Obč. zákonníka. Zodpovedným subjektom je ten, komu možno pričítať zavinenie na spôsobení neplatnosti právneho úkonu. Zavinenie zodpovedného subjektu sa predpokladá, pričom stačí aj zavinenie vo forme nevedomej nedbanlivosti.


(uznesenie Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 4 M Cdo 23/2008, zo dňa 21. decembra 2009)

 

Obsah ZDARMA pre prihlásených používateľov

Tento text je dostupný pre všetkých prihlásených užívateľov portálu Najprávo.sk.

Získajte ešte viac benefitov a prístup k prémiovému obsahu objednaním predplatného.

Zaregistrovať sa

Už som prihlásený, zobraziť článok v sekcii premium
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2740

Nový príspevok

somekind

zial dokazne bremeno v civilnom konani je tu v tomto pripade na vydieranom, ktorý bude musiet prerukazat ze pravny ukon urobil pod natlakom - co bude velmi tazke. vzhkadom na to ze uvedené konania su na jednej strane robene obozretne v minimalnom okruhu ludi avsak su rozsirene, ako najvhodnejsia cesta na preukazanie su svedecke vypovede za predpokladu ze vydieraci vystupuju ako firma splnomocnena veritelom alebo samy ziskali pohladavku ako mozny dokaz by som navrhol ziskat cez sudy informacie v ktorych sporoch resp. exkuciach vystupuje uvedena firma a vypocut protistranu na sposob uznania zavazku a podobne.

maciiiik | 20.03.2012 21:41
klient?

Pani Kováčová, hovoríte o "klientovi"?? Nie ste zapísaná v SAK a zastupujete ľudí? Ani by ma to nenapadlo pozerať, ale dali ste také otázky, z ktorých som vyvodil, že asi právo nemáte vyštudované, nakoľko by ich mal vyriešiť už študent práva, nie to ešte právnik s praxou, ktorý zastupuje svojich "klientov". Ustanovenie § 39 o absolútnej neplatnosti právneho úkonu v spojitosti s § 451 (bezdôvodné obohatenie) OZ Vám asi nebude nič hovoriť. Odporúčam "klientovi" návštevu riadneho advokáta, ktorý by zhodnotil nielen právnu stránku veci, teda čo a na základe akého skutkového a právneho stavu žiadať, ale aj to, či sa to vôbec oplatí, či je protistrana bonitná, či nie ste v dôkaznej núdzi atď atď. Veci sa nerobia na súde spôsobom "veď na mojej strane je spravodlivosť a sudcovia skákajte..." V takejto veci, ako tu píšete mám za to, že sa bez kvalitného advokáta nezaobídete. Ak si toto idete robiť "na kolene", tak je neúspech viac než istý. Kuknite si hore do menu tejto stránky medzi Inštitúcie a vyberte si stade advokáta a zavolajte mu. Toto je naozaj dobrá rada pre vás. Ak ste čakali v diskusnom príspevku radu od zlatej rybky, ktorá vyrieši všetko švihnutím čarovného prútika, tak ste mali prehnane veľké očakávania. K takejto veci sa bez znalosti úplných detailov ani nedá vyjadriť, tam môže byť toľko veľa detailov, ktoré to môžu rozhodnúť, že sa to nedá ani vypísať. A neodborným prístupom si privodíte ešte aj to, že budete musieť protistrane vyplácať vysoké trovy. Nepodceňujte to. Z praxe vidím, že to robí veľa ľudí, ktorí potom obracajú svoj hnev a sklamanie voči sudcom a súdom ako takým, pritom je vina v ich diletantizme a amatérizme. Keby vás bolelo brucho, idete si sama rezať nožom do brucha, alebo to zveríte odborníkom?

Zorro | 04.09.2011 18:52
dohoda o urovnaní podpísaná pod nátlakom

Dobrý deň,môj klient sa stal obeťou trestného činu vydierania, čo spôsobilo, že pod hrozbou násilia podpísal dohodu o mimosúdnom vysporiadaní záväzku, kde uznal vykonštruovaný dlh. Časť tohto dlhu zaplatil na mieste. Spáchanie trestného činu bolo šetrené orgánmi činnými v trestnom konaní, na páchateľov bola podaná obžaloba na súd a t.č. prebieha súdne konanie, teda ešte neboli páchatelia uznaní vinnými a odsúdení. Zaujímalo by ma 1. ako sa môže môj klient dostať ku svojim peniazom, ktoré už vyplatil. 2. ako sa má brániť na súde, keď s odvolaním sa na dohodu uzatvorenú pod nátlakom dokonca žiadajú vyplatenie aj zvyšnej finančnej čiastky. 3. ako sa dá na súde voči tomu brániť ? Takto spáchané trestné činy mafiou sú dosť časté. Ide o vec z r. 2004 ale páchatelia ešte odsúdení nie sú. Ďakujem

PoUtStŠtPiSoNe
: