Štvrtok, 25. apríl 2024 | meniny má Marek , zajtra Jaroslava
Predplatné
Štvrtok, 25. apríl 2024 | meniny má Marek , zajtra Jaroslava
TlačPoštaZväčšiZmenši

Dôvodová správa k zákonu č. 519/2022 Z. z.

najpravo.sk • 31.3. 2023, 12:16
A. Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 519/2022 Z. z. o solidárnom príspevku z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií a o doplnení niektorých zákonov (ďalej len „návrh zákona“) predkladajú na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Peter KREMSKÝ, Milan KURIAK, Igor MATOVIČ, Peter LIBA a Vojtech TÓTH.
Cieľom navrhovanej právnej úpravy je v súlade s prijatím Nariadenia Rady (EÚ) 2022/1854 o núdzovom zásahu s cieľom riešiť vysoké ceny energie zo dňa 6. októbra 2022 navrátiť úpravu zdaňovacieho obdobia a výšku sadzby príspevku podľa pôvodného vládneho návrhu tohto zákona, nakoľko je dôvodný predpoklad, že nepriaznivá situácia bude pokračovať aj v roku 2023.
Návrh zákona pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy, negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, nemá sociálne vplyvy, vplyvy na životné prostredie, vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu, vplyvy na informatizáciu spoločnosti a ani vplyvy na služby verejnej správy pre občana.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, s nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, inými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná a s právom Európskej únie.
B. Osobitná časť
K čl. I
K bodu 1:
Navrhuje sa pri výpočte základu pre výpočet príspevku vztiahnuť aj zdaňovacie obdobie so začiatkom v kalendárnom roku 2023 z dôvodu pretrvávajúcej nepriaznivej situácie, ktorá sa predpokladá, že bude pokračovať aj danom roku.
K bodu 2:
Navrhuje sa prinavrátiť výšku sadzby podľa pôvodného vládneho návrhu na 70%.
K bodu 3:
Navrhuje sa prechodné ustanovenie z dôvodu precizovania právnej úpravy, že zvýšená sadzba príspevku sa použije až na zdaňovacie obdobie so začiatkom v roku 2023.
K čl. II
Navrhuje sa nadobudnutie účinnosti od 1. mája 2023.
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 131

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: