Štvrtok, 28. marec 2024 | meniny má Soňa , zajtra Miroslav
Deň učiteľov
Predplatné
Štvrtok, 28. marec 2024 | meniny má Soňa , zajtra Miroslav
Deň učiteľov
TlačPoštaZväčšiZmenši

304/2019 Z. z.

najpravo.sk • 3.11. 2019, 13:14

DÔVODOVÁ SPRÁVA

 

 

Všeobecná časť

 

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky predkladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 516/2008 Z. z.o Audiovizuálnom fonde ao zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisova ktorým sa dopĺňa zákon č. 40/2015 Z. z. o audiovízii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.Návrh zákona sa predkladá na základe Plánu legislatívnych úloh vlády na rok 2019.

 

Cieľom návrhu zákona je zvýšiť konkurencieschopnosť systému podpory audiovizuálneho priemyslu na Slovensku a akcelerovať ekonomický nástroj stimulácie súkromných investícií

do sektora audiovizuálneho priemyslu so zásadným vplyvom na rozvoj daného hospodárskeho prostredia.

 

Návrhom zákona sa zvyšuje percentuálny podiel dotácie, ktorú Audiovizuálny fond poskytuje na podporu audiovizuálneho priemyslu, z 20 % oprávnených výdavkov na 33 % oprávnených výdavkov, ktoré boli uhradené v súvislosti s realizáciou filmového projektu.

 

Upravuje sa zároveň aj nová kompetencia Audiovizuálneho fondu, ktorá mu umožní zrušiť osvedčenie o registrácii filmového projektu, ak sa po vydaní osvedčenia o registrácii projektu dodatočne preukáže, že filmový projekt nespĺňa všetky zákonom ustanovené kritériá.

 

Podpora audiovizuálneho priemyslu prostredníctvom tzv. vratiek je v európskych štátoch bežnou formou podpory, ktorej úlohou je motivovať producentov, aby realizovali filmový projekt

v konkrétnom štáte, ktorý im po dokončení projektu spätne preplatí časť nákladov, ktoré v tomto štáte preinvestovali. Štáty Európskej únie majú typicky sadzbu preplácania v rozmedzí

20-35 % tzv. oprávnených nákladov, s tendenciou ich navyšovať: napr. 35 % Rumunsko (navýšené 2018), Holandsko; 30 % Maďarsko (navýšené 2018), Estónsko, Poľsko (navýšenie na 30 % je v schvaľovacom procese); 25 % Fínsko (navýšené 2017), Island; 20 % Česko.

 

Doplnenie zákona č. 40/2015 Z. z. o audiovízii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je nevyhnutné z dôvodu rozšírenia okruhu osôb zapisujúcich sa do Zoznamu osôb pôsobiacich v audiovízii, ktorý je verejnou evidenciou vedenou Slovenským filmovým ústavom, o osoby zabezpečujúce verejné kultúrne podujatia, vzdelávacie, alebo prezentačné aktivity v oblasti audiovizuálnej kultúry a priemyslu, a to s ohľadom na komplexnosť zoznamu.

 

Uvedený Zoznam, s osobitným ohľadom na potrebu jeho komplexnosti, predstavuje významnú bázu poznania prostredia audiovizuálnej kultúry a priemyslu a subjektov, ktoré v tomto prostredí pôsobia. Jedine pri kvalitnom a pokiaľ možno čo najkomplexnejšom poznaní prostredia, pre ktoré sú určené ďalšie regulačné či podporné nástroje a opatrenia, je možné nastavovať takéto nástroje a opatrenia vhodne, účinne a s vysokou mierou predvídateľnosti. Nakoľko návrh zákona v čl. I obsahuje práve opatrenie na stimuláciu audiovizuálneho priemyslu, je rozšírenie Zoznamu synergickým krokom k dosiahnutiu vyššej efektivity navrhovaného stimulu.

 

 

Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a nálezmi ústavného súdu, zákonmi a medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom EÚ. 

 

Predkladaný návrh zákona má negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, pozitívny vplyv

na podnikateľské prostredie a nemá žiadne sociálne vplyvy, žiadny vplyv na životné prostredie, na informatizáciu spoločnosti ani na služby verejnej správy pre občana.

 

DÔVODOVÁ SPRÁVA

 

Osobitná časť

 

K čl. I

 

K bodu 1

 

Navrhuje sa zvýšiť percentuálny podiel dotácie, ktorú fond poskytuje na podporu audiovizuálneho priemyslu, z 20 % oprávnených výdavkov na 33 % oprávnených výdavkov, ktoré boli uhradené v súvislosti s realizáciou filmového projektu.

 

Audiovizuálny fond v súčasnosti poskytuje žiadateľom finančné prostriedky na podporu audiovizuálneho priemyslu formou dotácie vo výške 20% oprávnených výdavkov.V zmysle navrhovanej právnej úpravy by mal fond poskytovať žiadateľom finančné prostriedky na podporu audiovizuálneho priemyslu formou dotácie vo výške 33 % oprávnených výdavkov.

 

K bodu 2

 

Upravuje sa nová kompetencia fondu, ktorá mu umožní zrušiť osvedčenie o registrácii filmového projektu v prípade, ak sa po vydaní osvedčenia o registrácii projektu preukáže, že filmový projekt nespĺňa všetky zákonom ustanovené kritériá. Navrhovaná zmena právnej úpravy vyplynula z potrieb aplikačnej praxe a jej cieľom je predchádzať tomu, aby v súvislosti s filmovým projektom, ktorý fond zaregistroval a pri ktorom sa následne preukáže, že takýto projekt nebude spĺňať zákonom ustanovené kritériá na poskytnutie podpory, nebolo možné žiadať o podporu audiovizuálneho priemyslu, keďže žiadať o podporu audiovizuálneho priemyslu možno len v súvislosti s projektom, ktorý má vydané platné osvedčenie o registrácii.

 

K čl. II

 

K bodu 1

 

Doplnenie predmetného ustanovenia je nevyhnutné z dôvodu rozšírenia okruhu osôb zapisujúcich sa do Zoznamu osôb pôsobiacich v audiovízii, ktorý je verejnou evidenciou vedenou Slovenským filmovým ústavom, o osoby zabezpečujúce verejné kultúrne podujatia, vzdelávacie, alebo prezentačné aktivity v oblasti audiovizuálnej kultúry a priemyslu, a to s ohľadom na komplexnosť zoznamu.

 

K bodu 2

 

V súvislosti s bodom 1 sa v prechodnom ustanovení zavádza povinnosť osôb podľa § 6 ods. 1 písm. f) vykonávajúcich činnosť v oblasti audiovízie, ktoré začali túto činnosť vykonávať pred 1. januárom 2020, oznámiť Slovenskému filmovému ústavu vykonávanie činnosti v oblasti audiovízie v súlade s § 7 ods. 3 najneskôr do 31. marca 2020.

 

K čl. III

 

Navrhuje sa účinnosť od 1. januára 2020 okrem čl. I prvého bodu, ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2021.

Schválené na rokovaní vlády Slovenskej republiky dňa 17. apríla 2019.

 

 

 

 

Peter Pellegrini, v. r.

predseda vlády

Slovenskej republiky

 

 

                                                          

Ľubica Laššáková, v. r.

ministerka kultúry

Slovenskej republiky

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 547
PoUtStŠtPiSoNe
: