Nedeľa, 23. jún 2024 | meniny má Sidónia , zajtra Ján
Deň verejnej služby OSN
Predplatné
Nedeľa, 23. jún 2024 | meniny má Sidónia , zajtra Ján
Deň verejnej služby OSN
TlačPoštaZväčšiZmenši

Zákon o uznávaní a výkone rozhodnutí o peňažnej sankcii v Európskej únii. Komentár

najpravo.sk • 20.11. 2020, 19:20

ZÁHORA, J. Zákon o uznávaní a výkone rozhodnutí o peňažnej sankcii v Európskej únii. Komentár. Bratislava : Wolters Kluwer SR s. r. o. 2020, 168 s. ISBN: 978-80-571-0225-0. tvrdá väzba

Európska integrácia sa nezaobíde bez úzkej spolupráce príslušných orgánov činných v trestnom konaní. V záujme vzájomného uznávania trestných rozsudkov medzi členskými štátmi sa na zasadaní Rady Európskej únie v Cardiffe členské štáty vyslovili za rozšírenie rámca pre širšie vzájomné uznávanie trestných rozsudkov súdov v členských štátoch Európskej únie. Vo vzťahu k vzájomnému uznávaniu trestných rozsudkov bolo prvým nástrojom Európskej únie rámcové rozhodnutie 2005/214/SVV o uplatňovaní zásady vzájomného uznávania na peňažné sankcie.

 

Komentovaný zákon vykonáva transpozíciu uvedeného rámcového rozhodnutia. Zákon je založený na zásade vzájomného uznávania justičných rozhodnutí v trestných veciach.

Zásada vzájomného uznávania sa v zmysle komentovaného zákona uplatňuje na rozhodnutia, ktorými bola v inom členskom štáte súdom uložená peňažná sankcia v trestnom konaní alebo bola uložená správnym orgánom členského štátu s cieľom zabezpečiť riadny výkon týchto sankcií, ak osoba, ktorej bola peňažná sankcia uložená, má bydlisko, sídlo, príjem alebo majetok v inom členskom štáte ako je štát, v ktorom bola sankcia uložená.

 

Pri štruktúre hesla bolo zvolené osvedčené členenie komentovaného zákona. Po uvedení dikcie zákona sú uvedené súvisiace ustanovenia komentovaného zákona, ďalej súvisiace ustanovenia iných právnych predpisov a relevantné ustanovenia príslušných právnych aktov Európskej únie, ktorých transpozíciu komentované ustanovenie vykonáva, potom nasleduje text komentára k ustanoveniu, prípadne relevantná judikatúra k danému ustanoveniu.

  • Obsah publikácie si prečítajte TU
  • Ukážku publikácie si prečítajte TU
  • Komentár k Zákon o uznávaní a výkone rozhodnutí o peňažnej sankcii v Európskej únii od prof. Záhoru si môžete zakúpiť aj priamo u vydavateľa TU (VSTUP DO OBCHODU)

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 690

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: