Streda, 17. júl 2024 | meniny má Bohuslav , zajtra Kamila
Predplatné
Streda, 17. júl 2024 | meniny má Bohuslav , zajtra Kamila
TlačPoštaZväčšiZmenši

Judikatúra Súdneho dvora Európskej únie vo veciach zneužívania trhu a súvisiacich trestnoprávnych otázok

najpravo.sk • 25.1. 2021, 10:55

KLIMEK, L.: Judikatúra Súdneho dvora Európskej únie vo veciach zneužívania trhu a súvisiacich trestnoprávnych otázok. Bratislava : Wolters Kluwer SR s. r. o. 2020. 240 s. ISBN: 978-80-571-0277-9. mäkká väzba

Zneužívanie trhu (angl. market abuse) je pojem, ktorý zahŕňa neoprávnené konanie na finančných trhoch a pozostáva z obchodovania s využitím dôverných informácií (angl. insider dealing), neoprávneného zverejňovania dôverných informácií (angl. unlawful disclosure of inside information) a manipulácie s trhom (angl. market manipulation). V očiach EÚ také konanie bráni úplnej a riadnej transparentnosti trhu, ktorá je predpokladom pre obchodovanie hospodárskych subjektov na integrovaných finančných trhoch.

 

Súčasnú právnu úpravu EÚ v oblasti zneužívania trhu predstavujú nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 596/2014 o zneužívaní trhu a smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/57/EÚ o trestných sankciách za zneužívanie trhu. Ich priamym predchodcom bola hlavne smernica Európskeho parlamentu a Rady 2003/6/ES o obchodovaní s využitím dôverných informácií a o manipulácii s trhom (bola zrušená nariadením č. 596/2014), ktorej predchodcom bola smernica Rady 89/592/EHS o koordinácii právnych predpisov týkajúcich sa obchodovania s využitím dôverných informácií (bola zrušená smernicou 2003/6/ES). Uvedená právna úprava EÚ bola doplnená judikatúrou Súdneho dvora EÚ.

 

Publikácia je súborným dielom judikatúry Súdneho dvora EÚ vo veciach zneužívania trhu a súvisiacich trestnoprávnych otázok. Je adresovaná aplikačnej praxi v oblasti trestného práva – advokátom, sudcom, prokurátorom a príslušníkom Policajného zboru SR. Cenné poznatky v nej nájdu taktiež akademici zaoberajúci sa trestným právom, ako aj študenti doktorandského štúdia v odbore Trestné právo.

  • Obsah publikácie si prečítajte TU
  • Ukážku publikácie si prečítajte TU
  • Publikáciu Judikatúra Súdneho dvora Európskej únie vo veciach zneužívania trhu a súvisiacich trestnoprávnych otázok si môžete zakúpiť aj priamo u vydavateľa TU (VSTUP DO OBCHODU)
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1271
PoUtStŠtPiSoNe
: