Sobota, 13. apríl 2024 | meniny má Aleš , zajtra Justína
Deň nespravodlivo stíhaných
Predplatné
Sobota, 13. apríl 2024 | meniny má Aleš , zajtra Justína
Deň nespravodlivo stíhaných
TlačPoštaZväčšiZmenši

Prokurátori a komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím vykonali súbežný monitoring a previerku zákonnosti v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku

najpravo.sk • 25.3. 2024, 17:10

V dňoch 18. až 20. marca 2024 vykonali prokurátori netrestného odboru generálnej prokuratúry pod vedením zástupcu riaditeľa netrestného odboru generálnej prokuratúry JUDr. Slavomíra Filipčíka v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku previerku zachovávania zákonnosti podľa § 18 ods. 1 písm. a) zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre za účelom splnenia úlohy podľa bodu č. 11 Plánu hlavných úloh prokuratúry Slovenskej republiky na rok 2024, zameranej na zhodnotenie stavu zákonnosti v zariadeniach určených na výkon ochranného liečenia a detencie.

V rovnakom období navštívila nemocnicu aj komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím JUDr. Zuzana Stavrovská spolu so svojim tímom, kde bol v rámci Národného preventívneho mechanizmu proti mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu realizovaný monitoring dodržiavania ľudských práv osôb so zdravotným postihnutím.

Návštevou Psychiatrickej nemocnice v Pezinku nadviazali obidva tímy na spoločne realizovanú previerku, resp. monitoring v Psychiatrickej liečebni Sučany z februára 2024. Generálna prokuratúra zintenzívnila v ostatnom období spoluprácu s Úradom komisára pre osoby so zdravotným postihnutím aj s poukazom na skutočnosť, že ochrana práv a právom chránených záujmov pacientov, ktorí sú liečení na psychiatrických oddeleniach, je jedným z našich spoločných cieľov.

Spolupráca medzi orgánmi, ktorým zákonodarca zveril pôsobnosť v oblasti ochrany práva, je nevyhnutným predpokladom pre účinné predchádzanie porušovania práv v budúcnosti. Z uvedeného dôvodu plánuje generálna prokuratúra aj naďalej úzko spolupracovať s komisárkou pre osoby so zdravotným postihnutím, a to nielen organizovaním spoločných návštev v psychiatrických nemocniciach. 

Zdroj GP SR

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 20

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: