Dobrý den,sme dvaja surodenci.Otec mojej sestre na katastri počas života previedol rodinný dom formou darovacej zmuvy /cena na darovacej zmluve je uvedená ešte v slovenských korunaách a je velmi nízka: 195 000sk. Je táta darovacia zmluva platná?
Vydedením rozumieme jednostranný výslovný prejav poručiteľovej vôle, ktorým sa odníma potomkovi ako neopomenuteľnému dedičovi právo, ktoré by mu inak patrilo podľa zákona. Vydedenie ako jednostranný právny úkon poručiteľa musí spĺňať určité materiálne a formálne náležitosti. Materiálnou náležitosťou vydedenia je (okrem všeobecných požiadaviek pre platnosť právnych úkonov) existencia konkrétneho dôvodu vydedenia uvedeného v zákone. Ustanovenie § 469a ods. 1 taxatívne vypočítava dôvody vydedenia a zaraďuje ich do štyroch skupín. Pre všetky dôvody je charakteristické negatívne správanie sa potomka v rozpore s dobrými mravmi. Dôvod vydedenia sa musí uviesť v listine o vydedení.
Z formulácie dôvodov vydedenia uvedených v písmenách a/ a b/ vyplýva, že na ich základe možno postihnúť široký okruh negatívnych skutočností existujúcich vo vzťahoch poručiteľa a potomka. Dovolací súd pri úvahe, či ide o neprejavenie opravdivého záujmu v zmysle ustanovenia § 469a ods. 1 písm. b/ Občianskeho zákonníka, považoval za významný vzťah medzi poručiteľom a potomkom, najmä, či tento vzťah mal charakter skutočného vnútorného vzťahu a nielen predstieraného, formálneho. Existenciu takéhoto kvalifikovaného vzťahu možno vyvodiť z rozličných vonkajších prejavov, napr. z osobného, prípadne písomného styku, zo vzájomnej starostlivosti potomka a poručiteľa a pod., pričom pri posudzovaní otázky, či existuje dôvod vydedenia uvedený v § 469a ods. 1 písm. b/ Občianskeho zákonníka, nemožno opomenúť ani konkrétne možnosti dediča prejavovať takýto záujem a tiež okolnosti, za ktorých k vydedeniu došlo, najmä, či potomkovi v prejavovaní opravdivého záujmu o poručiteľa nebránili objektívne okolnosti, prípadne, či zo strany potomka nejde o nezavinené neprejavenie takéhoto kvalifikovaného záujmu. Zákonný dôvod vydedenia uvedený v § 469a ods. 1 písm. b/ Občianskeho zákonníka totiž vyžaduje, aby neprejavenie opravdivého záujmu bolo potomkom zavinené, nestačí len samotná existencia takéhoto stavu. Záujem, ktorý by potomok mal prejavovať o poručiteľa je treba posudzovať s prihliadnutím k okolnostiam konkrétneho prípadu. Pokiaľ je skutočnosť, že potomok trvale neprejavuje o poručiteľa opravdivý záujem, dôsledkom toho, že poručiteľ neprejavuje záujem o potomka, nemožno bez ďalšieho dôvodiť, že by neprejavenie tohto záujmu potomkom mohlo byť dôvodom k jeho vydedeniu.
(rozsudok Najvyššieho súdu SR, sp. zn. 5 Cdo 239/2009, zo dňa 24 februára 2010)
Obsah ZDARMA pre prihlásených používateľov
Tento text je dostupný pre všetkých prihlásených užívateľov portálu Najprávo.sk.
Získajte ešte viac benefitov a prístup k prémiovému obsahu objednaním predplatného.
Zaregistrovať saUž som prihlásený, zobraziť článok v sekcii premium
Nový príspevok
dobry den chcel by som sa opytat kedze ma este len caka dedicske konanie po nebohom dedkovi po otcovej strane ktory zomrel nedavno.Moj otec zomrel pred 25rokmi cize zo zakona by sme mali miesto neho ja a moja sestra plus este 4ria jeho surodenci....ak dedko napisal zavet ze svoju polovicu dava jednej dcere,ktora nieje jeho biologicka dcera ale osvojil si ju...ako musi byt dane v zavete aby sme my ostatni nededili?ale preco z akeho dovodu nemame narok na dedicstvo? a este mam tri otazky ak by napisal darovciu zmluvu tiez nededime? a este jedna vec ma napadla po otcovej smrti sme sa ako deti nestykali s dedkom ani s babkou vobec moze toto odvovodnit v zavete aby nas kvoli tomu videdil ako vnucata?...a ak je niekto v liecbe psychiatra dlhe roky moze spysat zavet lebo mi mame pocit ze nebol po tejto stranke v poriadku a zavet si asi vynutila jeho nevlastna dcera aby obrala ostatnych surodencov o dedenie rodicovskeho domu ......dakujem za odpovede sam sa v tom uz nevyznam....
Dobrý deň. Obraciam sa na Vás s prosbou o radu a pomoc. Máme s manželom dvoch synov. Jeden je dobrý a zodpovedný syn a druhý nezodpovedný flegmatik (26 rokov) , ktorý priviedol celú rodinu do veľkých problémov. Stále býva s nami v našom byte - máme ho v OV. Pobral si niekoľko pôžičiek (cca 12 v celkovej sume cca 30 tis.€ ) o ktorých sme nič nevedeli a ktoré teraz samozrejme nevládze splácať. Ide po ňom a hlavne po jeho majetku, ktorý nemá, už niekoľko exekútorov. Keby sa rozhodol nájsť si poriadnu prácu a splácať ich, tak by mu to trvalo prinajmenšom 20 rokov. A nadôvažok, aj ja som mu už dávnejšie požičala vyše 34 tis € - ktoré už asi neuvidím. Ale čo je najhoršie, prestal všetko splácať a kašle aj na exekútorov, lebo vie, že mu aj tak nemajú čo zobrať. Lenže čo sme sa informovali, problémy s exekútormi budeme mať hlavne my, lebo budeme musieť dokazovať vlastníctvo nášho majetku, lebo syn má našu adresu a býva s nami v našom byte. Preto sme sa s manželom rozhodli pre poslednú a drastickú alternatívu: vydediť ho a tým uchrániť druhého syna. V budúcnosti pri našom úmrtí (prípadne aj predčasnom) by sa o druhú polovicu nášho majetku trhali exekútori a tým by vzniklo pre neho peklo na zemi. A toho ho chceme uchrániť. Môžu byť prosím dôvodom vydedenia aj takéto synove obrovské dlžoby a exekúcie ? Vopred Vám ďakujem. S pozdravom Vaša čitateľka.
Musí byť veľmi ťažké urobiť takéto vážne rozhodnutie vo vzťahu k vlastnému synovi, avšak myslím, že výčitky určite nemusíte mať a dotyčný syn ešte môže byť rád, že ho postihne len takýto trest. Nie je totiž nič výnimočné, že rodičia dajú aj návrh na súd o vypratanie takéhoto nezodpovedného syna z bytu, s čím súvisí aj zrušenie jeho trvalého pobytu (inak, tak môžete urobiť kedykoľvek), potom by ste už nemali na krku synových exekútorov a keďže je dospelý, nemôže svoje právo k bytu odvodzovať od svojho rodinného vzťahu. Aj s tým by vám pomohol šikovný advokát za pár minút. Ja by som vám odporučil ísť spísať vydedenie k notárovi do notárskej zápisnice. Je to z toho dôvodu, že daný dôvod, ktorý opisujete sa dá podradiť len pod tzv. "trvalo neusporiadaný život". V listine o vydedení musí byť presne vyšpecifikovaný dôvod vydedenia, aby bolo každému jasné, prečo syna chcete vydediť. Tento dôvod musí byť konkrétny (presný opis činnosti), jasný, pochopiteľný a nesmie vzbudzovať žiadne pochybnosti o tom, že syn viedol trvalo (teda dlhodobo), neusporiadaný (teda nezodpovedný voči okoliu a sebe) život. Treba rátať aj s tým, že nezodpovedný syn sa bude brániť neplatnosťou takého vydedenia, aby si udržal aký-taký nárok na majetok, preto mu na to nesmiete dávať dôvod. Držím vám palce, pre rodiča musí byť vždy takýto krok ťažkým rozhodnutím. Ale je určite rozhodnutím správnym vo vzťahu k druhému synovi, ktorý pristupuje ku svojmu životu a k vám zodpovedne.